Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2002

Napędy i Sterowanie
numer 11/2002


Roman Nowak
Nowoczesne układy sterowania napędem dźwignic z wykorzystaniem przemienników częstotliwości firmy LENZE
We współczesnych dźwignicach również napędy jazdy zasilane są przez przemienniki. Ze względu na znacznie niższe wymagania co do jakości sterowania, przeważnie używa się przemienników standardowych. W ofercie firmy LENZE znajdują się falowniki 8200 vector, które z powodzeniem są stosowane w tym celu. Sytuacja zmienia się, gdy mamy do czynienia ze sterowaniem napędu jazdy mostu dźwignicy o znacznej szerokości. Konieczne wtedy staje się stosowanie układów zapobiegających ukosowaniu. Jednym z rozwiązań tego problemu jest układ współbieżnej pracy dwóch napędów typu "master-slave".

***
W. W. Szechowcow
Wpływ sprzężeń dynamicznych i parametrów ogniw modelu układu napędowego na przepływ Energii drgań skrętnych
Wyniki wielu prac badawczych [1, 2] dowodzą, że przepływ dodatkowej energii przez wały napędowe układu przeniesienia mocy, przeszkadzającej wykonaniu podstawowej funkcji (jaką jest energia drgań skrętnych), zmniejsza trwałość i niezawodność przekładni i obniża parametry eksploatacyjne pojazdu. We współczesnej literaturze brak jest informacji na temat: jakim regułom podlega proces przepływu energii drgań przez układ wałów.

***
Grzegorz Czeszyk
Sincos - nowy wymiar systemów sterowania silnikiem
W zakresie serwomotorów i kontrolerów firma Stegmann oferuje klientom kompletne i sprawdzone rozwiązania zaprojektowane w oparciu o głęboką wiedzę i wieloletnie doświadczenie. Pełna gama systemów sterowania silnikiem obejmuje enkodery inkrementalne, absolutne, systemy sincos, dicoder, Sin-Coder. Wymienione systemy sterowania oferowane są przede wszystkim producentom serwonapędów i regulatorów, jak również konstruktorom maszyn i urządzeń. Do rozwoju systemów sincos przyczyniło się uzyskanie znacznie lepszych parametrów technicznych, w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Zaletą opisywanych przetworników jest możliwość sterowania wszystkimi typami silników oraz komunikacja poprzez uniwersalny interfejs HiperfaceŽ.

***
Grzegorz Barylski
@ctiveio TR-SYSTEMTECHNIK - inteligentne moduł wejść-wyjść
Szybki rozwój mikroprocesorów przyczynił się do rozszerzenia zastosowań komputerów również w przemyśle. Stosowanie ich do bezpośredniego sterowania procesami produkcyjnymi i technologicznymi zostało ograniczone przez trudne warunki przemysłowe. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom, opracowano dla przemysłu specjalne wersje komputerów o zwiększonej trwałości i niezawodności. Idealnym rozwiązaniem okazały się sieci przemysłowe, np. PROFIBUS czy INTERBUS, w których komputer przemysłowy IPC spełnia funkcje konfiguracyjne, programowe lub wizualizacji procesów, a do komunikacji z urządzeniami peryferyjnymi służą specjalne sterowniki, także zawierające mikroprocesory, służące do wstępnej obróbki sygnałów i realizujące algorytmy sterowania.

***
Andrzej Milecki, JarosLAw Ortmann, Janusz Płotkowiak
Korekcja różnic prędkości w wielonapędowym systemie do transportu taśmy
W artykule opisano wykonaną praktycznie modernizację systemu do transportu taśmy papierowej w instalacji do produkcji sztucznej skóry. Składał się z on 7 układów napędowych z silnikami prądu stałego. Przedstawiono stosowane w istniejącym urządzeniu zasady współpracy poszczególnych napędów oraz wynikające stąd problemy. Opisano koncepcję systemu modyfikującego oraz wprowadzone zmiany w istniejącym układzie. Modernizacja pozwoliła na bezawaryjną pracę z możliwością nastawiania prędkości taśmy w szerokim zakresie.

***
Reduktory PARAMAX
Podstawowym zastosowaniem tego produktu są układy napędowe urządzeń transportowych i innych o mocy do 3,9 MW. Zastosowanie w przekładniach PARAMAX najnowszych osiągnięć w dziedzinie technologii obróbki uzębienia oraz nowoczesnych materiałów konstrukcyjnych zaowocowało niezwykle wysokimi parametrami wyrobu. Wszystkie koła zębate posiadają zmodyfikowany zarys ewolwentowy o kącie przyporu 25°, co znacząco wpływa na wytrzymałość mechaniczną zęba. Jakość i trwałość powierzchni uzębienia zapewnia wysoka dokładność obróbki i twardość powierzchni do 58-62 HRC. W efekcie końcowym dostępny jest produkt charakteryzujący się bardzo korzystnymi parametrami mechanicznymi, niską masą własną i bardzo niskim poziomem hałasu.

***
Rozruszniki silnikowe Xstart firmy Moeller Electric
Zgodnie z założonym planem rozwoju systemów automatyki firma Moeller Electric wprowadziła na rynek nową serię rozruszników silnikowych serii xstart, obejmującą przedział mocy od 0,06 kW do 4 kW. Xstart jest urządzeniem rozszerzającym możliwości systemu rozproszonych wejść/wyjść i służącym do bezpośredniego zasilania i sterowania napędów elektrycznych. Zgodnie z naszą koncepcją budowy systemów automatyki xstart jest urządzeniem przystosowanym do pracy w standardowych sieciach przemysłowych.

***
Wojciech Śleszyski
Rozruch i zatrzymanie silnika klatkowego za pomocą urządzenia do łagodnego rozruchu ALTISTART 48
Rozruch silnika indukcyjnego przeprowadzany przez bezpośrednie przyłączenie do sieci zasilającej charakteryzuje się dużą wartością prądu rozruchowego, osiągającego od 5 do 8 razy większe wartości od prądu znamionowego. Jest to skutkiem niewielkiej impedancji silnika w stanie spoczynku. W miarę wzrostu prędkości obrotowej prąd maleje, ale przez cały czas trwania rozruchu jest większy od prądu znamionowego. Powoduje to powstawanie zakłóceń w sieci zasilającej oraz w przyłączonych do niej innych odbiornikach.

***
Piotr Jaszczak
Regeneratywny układ napędowy MAW-AC - specjalizowany napęd wirówek cyklicznych
Regeneratywny system napędowy MAW-AC firmy MAWOS przeznaczony jest do napędu wszelkiego typu układów, które: ˇ napędzają urządzenia o dużym momencie bezwładności (wirówki, nawijaki itp.); ˇ posiadają cykliczny charakter pracy polegający na szybkim rozpędzaniu i hamowaniu.

***
Sylwester Chomiak
Z Eltronem w świat automatyki Euchner - nowości 2002
Firma EUCHNER, lider wśród producentów urządzeń bezpieczeństwa na rynku europejskim, rozszerzyła paletę swoich produktów o nowe komponenty. Było to podyktowane chęcią uzupełnienia asortymentu, aby spełnić założenia zawarte w haśle: BEZPIECZEŃSTWO Z JEDNYM PRODUCENTEM. Wśród nowych produktów pojawiły się: przekaźniki bezpieczeństwa, wyłączniki bezpieczeństwa serii TX, system kontroli dostępu EKS, bezkontaktowe wyłączniki bezpieczeństwa.

***
Dariusz Bednarz
ALPHA XL + GSM = to takie proste! Za pomocą interfejsu AL2-GSM-CAB.
W czasach dużego postępu technologicznego oraz życia w ciągłym pośpiechu coraz częściej zwracamy uwagę na czas poświęcany różnym czynnościom. Otacza nas coraz więcej nowych rozwiązań i urządzeń, które wbrew pozorom nie zawsze są proste w użyciu i łatwe w obsłudze. MISTUBISHI ELECTRIC, wprowadzając do sprzedaży kolejne urządzenie zorientowane na użytkownika, pokazuje, że nie zawsze tak musi być. W poniższym artykule przedstawimy państwu, jak w krótkim czasie można zaprogramować sterownik ALPHA XL tak, aby wysyłał niezbędne informacje w postaci SMS lub e-mail.

***
Krzysztof Kania
Przemienniki częstotliwości Vacon - oferta kompletna
Ponieważ z roku na rok oferta fińskiej firmy VACON Oyj poszerzana zostaje o kolejne nowości sprzętowe, jak również softwarowe, postanowiliśmy usystematyzować wiedzę o aktualnej ofercie oraz możliwościach, jakie oferuje każda z grup falowników Vacon dostępnych na rynku polskim. Wąska specjalizacja i pełna koncentracja na jednym wyrobie doprowadziła do powstania gamy produktów charakteryzujących się wysokimi parametrami technicznymi, dużymi możliwościami, łatwością eksploatacji, niezawodnością i, co ważne, niewygórowaną ceną.

***
Janusz Mleczko
Kilka aspektów modelu zarządzania produkcją jednostkową i małoseryjną wykorzystywanych W pakiecie REKORD.ERP
Dzisiaj już wiadomo z całą pewnością, że przyszłość należy do firm, które będą rozwijać się w kierunku adaptacji innowacyjnych metod produkcji, co pozwoli im utrzymać i wzmocnić swoje dotychczasowe możliwości konkurencyjne. Współcześnie w warunkach krajowych nie brak odpowiednich pakietów informatycznych służących do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem. Jednak dostępne na rynku polskim oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym preferuje firmy zajmujące się produkcją seryjną i masową. W ofercie tej dominują zachodnie zintegrowane systemy zarządzania pracujące w różnych środowiskach w oparciu o model MRP i rozszerzenia powyższego modelu.

***
Robert Pastuszka, Marek Trajdos
Kompatybilność elektromagnetyczna w zastosowaniach przemysłowych - na tle produktów HELUKABEL
Wzrastające potrzeby rynku wynikające z zagrożeń niestosowania w aplikacjach zasad kompatybilności elektromagnetycznej powodują zwiększenie zainteresowania produktami kablowymi o specjalnej konstrukcji. Rola kabli w układzie znacząco rośnie, jeśli spojrzymy na instalację pod kątem zakłóceń w pracy wynikających z występowania pasożytniczych zjawisk elektromagnetycznych, towarzyszących pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Problem rozszerza się wraz z rosnącymi zniekształceniami przebiegów elektrycznych, które wynikają z nasycenia obwodami energoelektronicznymi, a także z powodu rosnących częstotliwości przesyłanych sygnałów. Co gorsze, zagadnienie coraz bardziej rozszerza swój zasięg terytorialny, obejmując nie tylko tereny przemysłowe, lecz również - i to ze zwiększoną siłą - obszary biurowo-mieszkalne (komercyjne).

***
Branżowy Katalog produktów na www.automatyka.pl
Od początku działania Serwis automatyka.pl umożliwiał firmom promowanie ciekawszych pozycji z własnej oferty poprzez samodzielne dodawanie ich do Galerii produktów. Dzięki aktywności blisko 800 firm zarejestrowanych w Serwisie Serwis automatyka.pl uruchomił nową funkcjonalność: "Branżowy Katalog Produktów". Pozwala on na zapoznanie się z szeroką ofertą produktów dostępnych na polskim rynku automatyki. Produkty kilku setek dostawców uporządkowane są w formie drzewa katalogowego.

***
Dorota Kozanecka
Niekonwencjonalne systemy łożyskowania, aktywne łożyskowanie magnetyczne
Idea zawieszenia wirnika maszyny w polu generowanym przez elektromagnesy panwi łożyska ma swoją długą tradycję, jednak dopiero ostatnie dziesięciolecia przyniosły znaczący postęp w tej dziedzinie. Aktywne łożyskowanie magnetyczne, stosowane początkowo wyłącznie w technice kosmicznej i wojskowej, znajduje w chwili obecnej aplikacje w wielu różnych gałęziach przemysłu.

***
NAPĘDY I STEROWANIE - ELEKTROINSTALACJE 18-20 lutego 2003 r., Gdańsk
W dniach 18-20 lutego 2003 roku w Centrum Targowym międzynarodowych targów gdańskich SA odbędą się kolejne, już 9. Targi producentów, kooperantów i sprzedawców zespołów napędowych i układów Sterowania NAP DY I STEROWANIE oraz 7. Targi Elektrotechniki, Elektroenergetyki i Technik Oświetleniowych ELEKTROINSTALACJE. Ponadto w tym samym terminie międzynarodowe Targi gdańskie S.A. i Actia Forum Sp. Z o.o. Organizują pierwszą w Polsce branżową imprezę targową poświęconą wyposażeniu portów lotniczych i usługom lotniczym AIRPORT EXPO.

***
Targi odwiedziło 100 000 osób
W dniach od 16 do 20.09 br. W Brnie odbyły się Targi MSV 2002, które potwierdziły swoją pozycję największej imprezy przemysłowej wśród krajów Europy Centralnej i Wschodniej. Spośród ponad 100 000 zwiedzających profesjonaliści stanowili blisko 80%. Liczba gości zagranicznych pochodzących z 54 krajów przekroczyła 10%. Impreza odniosła duży sukces Handlowy - w czasie trwania targów podpisano kilka znaczących kontraktów. Wyróżniona W tym roku branża "Tworzywa sztuczne, przemysł gumowy i chemia" zajmowała o 35% większą powierzchnię niż w roku 2001. Udany projekt "AUTOMATYKA - Instrumenty pomiarowe, sterujące i regulacyjne" potwierdził rosnące znaczenie MSV dla branży elektrotechnicznej. Jedna czwarta wszystkich wystawców prezentowała produkty elektrotechniczne.

***
Optymalizacja kosztów na drodze efektywnego wykorzystania informacji
W dniach 12-30 września br., w 11 miastach Polski odbyła się seria bezpłatnych seminariów poświęcona nowym trendom rozwoju systemów automatyki. Pracownicy firmy SABUR Sp. Z o.o. Wraz z przedstawicielami amerykańskiej firmy Axeda Systems, Inc. (dawniej emation) odwiedzili kolejno: Szczecin, Gdańsk, Warszawę, Toruń, Poznań, Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów, Lublin, Białystok. Spotkania cieszyły się bardzo dużą popularnością, przybyło na nie ponad 550 osób, a kolejne 150 wyraziło chęć otrzymania materiałów konferencyjnych z powodu braku możliwości uczestnictwa w seminarium.

***
HPS 2002
IV międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i napędów HPS uroczyście otwarto 23 października w Pawilonie nr 3 na terenach wystawienniczych międzynarodowych Targów Katowickich. Impreza tradycyjnie trwała trzy dni. Katowickie Targi HPS to najważniejsza prezentacja firm z branży hydrauliki, pneumatyki i napędów w Polsce i czołowa w Europie. Zakres tematyczny targów obejmuje: elementy i systemy hydrauliczne, elementy i systemy pneumatyczne, sterowniki i napędy, systemy automatycznego sterowania procesami z udziałem pneumatycznych i hydraulicznych elementów wykonawczych, roboty przemysłowe i manipulatory, techniki pomiarowe i laboratoryjne, elementy wyposażenia i części zamienne, usługi instalacyjne i naprawcze, usługi inżynierskie i projektowe oraz doradztwo techniczne, knowhow, patenty, licencje.

***
Anna Nozdryn-Płotnicka
Konferencja w sąsiedztwie fabryki chmur
O tym, jak trudno jest obecnie zgromadzić uczestników na konferencji, której główną atrakcją jest prezentacja ofert, wie każdy, kto organizował takie imprezy lub w nich uczestniczył. Z tym większą 17 października radością redakcja NIS powitała w hotelu "Wodnik" w Bełchatowie ponad 130 osób, które przyjęły zaproszenie na VIII konferencję naukowo-techniczną: NAPĘDY - STEROWANIE - AUTOMATYKA PRZEMYSŁOWA W ENERGETYCE I OCHRONIE ŚRODOWISKA. Gospodarzami spotkania byli Elektrownia "Bełchatów" SA oraz tamtejsze Zakładowe Koło SEP; natomiast patronami internetowymi były następujące serwisy: automatyka.pl, www.openkontakt.com, tevo.net oraz energetyka.net.

Reklama