Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2007

Napędy i Sterowanie
numer 03/2007


Napoje – technologia i marketing w branży napojów. Rozwiązania napędowe dla podwieszanych kolejek elektrycznych. Transport i sortowanie butelek w niemieckiej firmie C & A Veltins
Niemiecki Browar C & A Veltins przeszedł długą drogę od założenia w 1824 r. gospody z własną warzelnią piwa w Meschede-Grevenstein, aż do osiągnięcia dzisiejszej pozycji na rynku. Piwowarzy wciąż na nowo muszą reagować na pojawiające się nowe technologie produkcji i dostosowywać się do zmieniającego się popytu rynkowego. Już od końca lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku dało się zauważyć narastający problem związany z sortowaniem butelek.

***
Tobiasz Witor
Łatwość obsługi a technologia napędów L-force. W jaki sposób producent napędów Lenze zapewnia łatwą obsługę nowych napędów i systemów automatyzacji L-force?
System, innowacyjność, elastyczność oraz łatwość obsługi to terminy kluczowe dla serii napędów i systemu automatyzacji firmy Lenze, znanych pod nazwą L-force. Zostaną one po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane na Targach Automaticon 2007. L-force w znacznym stopniu przewyższa poprzednią serię Global Drive zawierającą sprawdzone przemienniki częstotliwości oraz powiązane z nimi motoreduktory. Nowy modułowy system bazuje na doświadczeniach, jakie firma Lenze zdobyła we wszystkich obszarach produkcji i sektorach przemysłu w ciągu ostatnich lat.

***
Marek Trajdos, Wiesław Monkiewicz
Współpraca aktywnych optoelektronicznych urządzeń ochronnych (AOPD) z przekaźnikami bezpieczeństwa – wybrane zagadnienia
Wraz z rozwojem techniki urządzeń optoelektronicznych wzrasta rola użytkowa produktów związanych z systemem bezpiecznego zatrzymania maszyny. Właściwości aktywnych optoelektronicznych urządzeń ochronnych, znanych pod angielskojęzycznym skrótem AOPD, pozwoliły na szerokie ich zastosowanie w aplikacjach przemysłowych we wszystkich kategoriach bezpieczeństwa. Ze względu na ogromne możliwości i znaczącą liczbę dostępnych produktów w niniejszej pracy przedstawiono jedynie nieliczne, reprezentatywne przykłady zastosowań AOPD w układach sterowania bezpiecznym zatrzymaniem maszyny.

***
Dariusz Ways
SIMOCODE pro – nowa generacja systemów zarządzania pracą silników
W wielu zautomatyzowanych procesach przestoje urządzeń pociągają za sobą niezwykle wysokie koszty związane z zatrzymaniem produkcji. Zastosowanie właściwych technologii pozwala na zapobieganie powstawaniu zakłóceń eksploatacyjnych oraz, w wypadku ich wystąpienia, na szybsze dokonanie stosownej naprawy. Już od przeszło dziesięciolecia zadania te skutecznie realizowane są poprzez system SIMOCODE, który stosowany jest na całym świecie w instalacjach przemysłowych oraz dzięki swoim wyjątkowym możliwościom, również z dużym powodzeniem, w instalacjach wodociągowych i oczyszczalniach ścieków.

***
LEXIUM05 – precyzyjne serwonapędy
Serwonapędy LEXIUM05 to najnowsza technologia w dziedzinie sterowników ruchu dla aplikacji wymagających najwyższej precyzji i dynamiki. Ciągle rosnące wymagania co do niezawodności i szybkości układów sterowania ruchem skłoniły Schneider Electric Polska do wprowadzenia na rynek nowej rodziny serwonapędów o nazwie LEXIUM05. Nowa gama serwonapędów Lexium05 oferuje dwa modele: Lexium05A i Lexium05B w zakresie mocy od 0,4 kW do 6 kW z zasilaniem od 115 V do 480 V. Zaimplementowany system sterowania przystosowany został do kontroli pozycji, prędkości i momentu dla sterowania lokalnego i sieciowego w pętli sprzężenia zwrotnego.

***
Jarosław Molenda
Uniwersalny kontroler ADAM-6501
W dziedzinie rozwijającej się automatyki przemysłowej niezbędnym elementem stają się jednostki przeznaczone do nadzoru i kontroli modułów wykonawczych. Obecnie coraz większe rozmiary obiektów wymuszają stosowanie wielu powiązanych ze sobą jednostek sterujących. Uznanie znajdują dzisiaj zminiaturyzowane moduły o funkcjonalności PC, które zapewniają ciągłość pracy nawet w przypadku awarii jednostki centralnej. Firma Advantech, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom rynku, prezentuje uniwersalny kontroler ADAM-6501 dedykowany dla rozwiązań przemysłowych. Niewielkie rozmiary oraz odporność na warunki środowiska umożliwiają zastosowanie tego modułu bezpośrednio w obrębie stanowiska automatyki.

***
Romuald Lis
Rexroth IndraSize – szybki i bezpieczny dobór napędu
IndraSize – przyjazny dla użytkownika program do doboru napędu – jest najszybszym sposobem wyszukania optymalnego układu napędowego dla konkretnej maszyny. Bez względu na to, czy stosowane jest klasyczne sterowanie za pomocą osi serwomechanizmu czy napęd bezpośredni, IndraSize pozwala na zdefiniowanie w kilku krokach idealnej kombinacji silnika i napędu.

***
Potrzebne części wymienne? Szybko? NORGREN EXPRESS = dostawa pneumatyki w 2–3 dni!
Cenimy czas naszych Klientów, dlatego stworzyliśmy usługę NORGREN EXPRESS, gwarantującą dostawę w ciągu 48–72 godzin. Katalog zawierający 10 000 pozycji z zakresu pneumatyki i automatyki jest dostępny na stronie www.norgren.pl. Już od marca 2007 r. funkcjonowanie zaczyna SKLEP INTERNETOWY, dzięki któremu wybór części i ich zamówienie są jeszcze łatwiejsze. W ten sposób dostarczamy naszym Klientom pełny zakres usług oraz dodatkowe korzyści.

***
Sygnalizatory i przetworniki poziomu mediów
Czujniki poziomu są kluczowym elementem istotnych procesów produkcyjnych i składowania różnych dóbr. Nawet jeżeli znajdą zastosowanie tylko w prostych instalacjach wodnych, najistotniejszy będzie dobór odpowiedniej metody pomiaru, która zagwarantuje poprawne i bezpieczne funkcjonowanie systemu automatyki przez wiele lat. Sama jakość czujnika zadecyduje również o jego trwałości, lecz także przełoży się na łatwość montażu, dokładność pomiaru i stabilność wskazań w funkcji różnych zmian środowiskowych.

***
Inteligentne sterowanie pompami. ACS800 – wyższy stopień wtajemniczenia
Zastosowanie przemienników częstotliwości w napędach pomp pozwala na ograniczenie zużytej energii nawet o 20–30% w stosunku do tradycyjnych metod sterowania przepływem. ABB posiada w swojej ofercie specjalizowane oprogramowanie przeznaczone dla napędów pomp, które dzięki swoim unikalnym funkcjom umożliwia osiągnięcie nawet do 20% dodatkowych oszczędności energii oraz zapewnienie 100% niezawodności systemu pomp pracujących równolegle.

***
Rainer Banemann
RADEX-NC – sprzęgło ze stalowym łącznikiem płytkowym przeznaczone do serwonapędów
Bezluzowe połączenie wałów – tak czy inaczej. Sprzęgło ROTEX GS sprawdziło się w wielu aplikacjach; są to np. serwonapędy o dużej dynamice stosowane w obrabiarkach sterowanych numerycznie lub modułach wykonawczych urządzeń pomiarowych. Niestety sprzęgła o takiej konstrukcji posiadają pewne ograniczenia w przypadku, gdy wymagana jest podwyższona sztywność skrętna. Odnosi się to m.in. do napędów z przekładniami planetarnymi i par przekładni ślimakowych z małym luzem i przy niewielkiej przenoszonej mocy – przykładem takich zastosowań są stoły indeksujące oraz manipulatory.

***
Tadeusz Minksztym
Nowa przetwornica częstotliwości Danfoss to niewielkie wymiary, ogromne możliwości, bezkompromisowa jakość i niezawodność. VLT® Micro FC51 – Danfoss wprowadza nowe napędy w zakresie mały
Przetwornice częstotliwości serii VLT® Micro FC51 to uzupełnienie oferty nowej generacji napędów proponowanych konsekwentnie przez Danfoss od początku 2006 r. Już wkrótce, bo w połowie 2007 r., wszystkie oferowane w poprzednich latach napędy zostaną w całym zakresie dostępnych mocy zastąpione nową ofertą produktów o nazwach VLT® AutomationDrive FC300; VLT® HVAC Drive FC102; VLT® AQUA Drive FC 202.

***
Łukasz Mik
Technika liniowa w ofercie firmy Multiprojekt
Od kilku lat firma Multiprojekt jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce firmy „ABBA Linear Tech.” produkującej elementy techniki liniowej. Do głównej działalności firmy ABBA należy produkcja prowadnic liniowych oraz śrub kulowych, ale w ofercie firmy znajdują się również precyzyjne przekładnie planetarne oraz akcesoria. Krótkie terminy dostaw (magazyn w Polsce), wysoka jakość przy konkurencyjnej cenie oraz indywidualne podejście do klienta spowodowały, że firma Multiprojekt w ciągu kilku lat stała się jednym z większych dostawców elementów techniki liniowej w Polsce.

***
Krzysztof Kania
Oprogramowanie narzędziowe NCDrive – komfortowa praca z przemiennikami częstotliwości Vacon NX
Standardowo stosowanym sposobem komunikacji użytkownika z przemiennikiem częstotliwości jest wykorzystanie panelu komunikacyjnego. W przemiennikach o prostszej konstrukcji wyświetlacz panelu zbudowany jest z kilku siedmiosegmentowych wyświetlaczy LED. Programowanie i diagnostyka przemiennika wyposażonego w taki panel jest trudna i niewygodna, często może prowadzić do błędnych nastaw i odczytów.

***
Marcin Ataman
Komunikacja sieciowa w napędach serii 5000 firmy STÖBER
Obecnie wymagania klientów stają się z dnia na dzień bardziej wygórowane. Zmusza to producentów do tworzenia coraz bardziej złożonych urządzeń, a przez to dziesiątek skomplikowanych połączeń powodujących to, że układ staje się mniej przejrzysty, a co za tym idzie, coraz trudniejszy do diagnostyki. Zwiększenie wydajności wymaga również zwiększenia szybkości komunikacji pomiędzy poszczególnymi elementami. Jeżeli system posiada wiele elementów, staje się konieczne poszukiwanie rozwiązań zapewniających szybką i sprawną komunikację. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednej z wielu dostępnych komunikacji sieciowych.

***
Kombinacje przetworników firmy Hübner Elektromaschinen GmbH – typowe aplikacje i ich parametry
W niektórych aplikacjach istnieje konieczność odczytu kilku parametrów z jednego napędu, takich jak: prędkość, pozycja czy przyspieszenie. Firma Hübner Elektromaschinen oferuje kombinację kilku urządzeń w jednej obudowie. Kombinacja może składać się z tachoprądnicy, enkodera, wyłącznika odśrodkowego lub czujnika przyspieszenia.

***
Układy łagodnego rozruchu – softstarty
Silniki elektryczne znajdują zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu, usług czy budownictwa i stanowią chyba największą grupę odbiorników energii elektrycznej na świecie. Niemniej zastosowanie silnika trójfazowego (najczęściej silnika asynchronicznego klatkowego) pociąga za sobą problemy z jego sterowaniem. Chodzi o regulację prędkości i zmianę momentu silnika. Rozwiązania, w których wykorzystuje się układy mechaniczne, nie zawsze dają wymagane efekty. Tanią i uniwersalną alternatywą są softstarty.

***
Geneza i historia sieci CAN – cz. I. CAN w napędach
Burzliwy rozwój automatyzacji przemysłu i rosnąca złożoność procesów produkcyjnych powodują coraz częstsze sięganie do rozwiązań wykorzystujących sieci komunikacyjne. Ich adaptację do lokalnych wymagań wymusza potrzeba komunikacji modułów wykonawczych oraz sensorów z urządzeniem zarządzającym procesem.

***
Zbigniew Damm
Moment bezwładności w silnikach reluktancyjnych – niedoceniany parametr
Konstruktorzy silników często borykają się z problemami wynikającymi z niedokładnego sprecyzowania wymagań klienta. Zdarza się, że producent urządzenia, projektując napęd do niego, nie przewidzi pewnych specyficznych cech silnika, dyskwalifikujących go jako napęd do tego urządzenia.

***
Andrzej Kwiecień
Sieci komputerowe 2007 – konferencja
W tym roku, po raz czternasty, organizowana jest konferencja naukowa pod nazwą „Sieci komputerowe”. To największa o tej tematyce konferencja w Polsce, w której biorą udział przedstawiciele wielu najważniejszych środowisk akademickich w naszym kraju. Jej organizatorem jest Instytut Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, a po raz pierwszy Komitet Programowy skupia grono znakomitych naukowców nie tylko z naszego kraju, ale również z całej Europy i Stanów Zjednoczonych, co – mamy nadzieję – poskutkuje w przyszłym roku przyjęciem formuły konferencji międzynarodowej.

***
Merkus Reithofer
Inteligentna automatyka budynku dla każdego
Kilka kliknięć myszą w Internecie i zamówiłeś wymarzony samochód. Nic nowego, prawda? Nowością jest to, że kilkoma kliknięciami myszy lub dotknięciami palców możesz również kontrolować i obsługiwać swój dom. Przez dziesięciolecia sen o kompleksowej automatyzacji gospodarstwa domowego – z komputerowo sterowanymi robotami i niezliczonymi niewidzialnymi małymi pomocnikami do twoich usług – pobudzał wyobraźnię konstruktorów. Obecnie spory dystans dzieli niegdyś ogrzewaną ogniskiem grotę od inteligentnego budynku, w którym niewiele potrzeba, by podczas naszego odpoczynku system sterowania pomieszczeniem sam stwierdził, że dla zapewnienia idealnej temperatury należy podnieść ją o 2°C.

***
System sterowania wciągarką za pomocą falownika Sinus K firmy SANTERNO
Firma Elettronica Santerno już blisko 40 lat zajmuje się produkcją napędów elektrycznych. Zdobyta wiedza i doświadczenie pozwalają na budowę urządzeń wysokiej klasy. Wizytówką firmy są przemienniki częstotliwości serii Sinus K. Charakteryzują się one dużą niezawodnością oraz szerokim zakresem mocy (1,3–2000 kW). Dodatkowym atutem są trzy lata gwarancji. W przemiennikach dostępne są dwa tryby pracy: sterowanie skalarne (IFD) oraz bezczujnikowe sterowanie wektorowe (VTC).

***
Targi ENEX 2007. Wielkie wyzwania polskiej energetyki
W dniach 12–14 lutego 2007 r. w Kielcach odbyła się kolejna, 10. już edycja Międzynarodowych Targów Energetyki ENEX, którym towarzyszyły V Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia oraz VIII Targi Ekologiczne, Komunalne, Surowców Wtórnych, Utylizacji i Recyklingu EKOTECH. Targi zorganizowano pod patronatem przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki, Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

***
Konrad Kopeć
easyControl – uznana marka, nowe możliwości
easyControl to nazwa nowego sterownika kompaktowego, który został wprowadzony do oferty firmy Moeller. Jest to urządzenie łączące w sobie zalety koncepcji dobrze znanej rodziny przekaźników easy oraz standardu programowania sterowników programowalnych według normy IEC61131-3.

***
Paweł Wiącek
Uniwersalność i oszczędność czasu. Programowalny enkoder inkrementalny DRS61
Projektanci firmy SICK, bazując na swoich doświadczeniach w budowie enkoderów magnetycznych, stworzyli nowy rodzaj enkodera – programowalny DRS61. Procedurę programowania/przeprogramowania enkodera może przeprogramować sam jego właściciel. Cała procedura programowania DRS61 jest niezwykle prosta i nie wymaga podłączenia enkodera do źródła zasilania od strony jego gniazda konektorowego.

***
Otwarte systemy automatyzacji. Komputery przemysłowe IPC i panele operatorskie firmy Beckhoff
Komputery przemysłowe IPC firmy Beckhoff są doskonałą platformą integracyjną wszystkich urządzeń automatyki przemysłowej. Umożliwiają bezpośrednie połączenie z systemami I/O, połączenie ze sterownikami PLC oraz ich programowanie, komunikację z ogólnozakładową siecią informatyczną, lokalne środowisko działania. Wszystkie wykorzystane do budowy komputera elementy są bardzo dokładnie testowane, dzięki czemu trudne warunki pracy, tj. wysoka temperatura otoczenia, wibracje, pola elektromagnetyczne czy zabrudzenia i zapylenie, w żaden sposób nie wpływają na pracę urządzenia. Indywidualna konstrukcja obudowy pozwala na optymalne zaadaptowanie do wyposażenia sterownika, dlatego też firma Beckhoff podzieliła na kilka grup asortyment komputerów.

***
Najszybsze sterowniki PLC świata w technologii SPEED7
Kontynuacją rozwoju linii sterowników PLC 300V firmy VIPA, które programowalne są w STEP®7 i których moduły wejść i wyjść są 100-proc. odpowiednikami modułów sterownika S7-300 Siemensa, jest sterownik 300S wykonany w technologii SPEED7. CPU z tego zakresu sterowników PLC programowalne są również w STEP®7 i charakteryzują się niezwykle krótkim czasem pracy cyklicznej procesora, dzięki czemu są dzisiaj najszybszymi sterownikami świata! Przykładowo, czas cyklu pracy 50 000 instrukcji to zaledwie parę ms

***
Kompleksowe rozwiązania automatyki koreańskiego koncernu LS Industrial Systems
Obecny rynek wymaga nie tylko możliwości zakupu niezawodnych i tanich urządzeń automatyki, lecz kompleksowych rozwiązań od swoich dostawców. Coraz większą przewagę nad dużymi sieciami hurtowni mają firmy inżynierskie, które zajmują się aplikacją zakupionych systemów. Myśl inżynierska coraz bardziej zaczyna być doceniana w naszym kraju.

***
Andrzej Okoniewski
Pro-face – innowacyjna technologia i wysoka jakość!
Graficzny ekran dotykowy doskonale integruje prezentację informacji dla operatora z funkcją sterowania i wprowadzania danych. Dzięki intuicyjnej obsłudze upraszcza sterowanie oraz eliminuje błędy. Firma Pro-Face od ponad 30 lat jest światowym liderem w zakresie graficznych interfejsów operatora. Znana jest przede wszystkim z produktów o bardzo wysokiej niezawodności. Ciągle rozwijając i udoskonalając swoją ofertę, firma Pro-Face wprowadza na rynek nową, rozszerzoną linię paneli operatorskich z ekranem dotykowym oraz nowe rozwiązania w zakresie platformy oprogramowania.

***
STASTO prezentuje zawory współosiowe CO-AX. Mniejsze, lżejsze, lepsze
Zawory współosiowe z każdym rokiem zdobywają coraz większe uznanie na rynku. Firma Stasto Automation od wielu lat posiada w swojej ofercie zawory współosiowe produkowane przez firmę Müller CO-AX AG. Zawory te, dostępne w wykonaniu 2/2, 3/2 oraz w wersjach NC i NO, wychodzą naprzeciw wysokim wymaganiom współczesnych technologii, oferując bardzo szerokie spektrum zastosowania i jednocześnie zapewniając wysoką sprawność i bezpieczeństwo działania.

***
Rozłączniki izolacyjne RS, RSB
Nowe rozłączniki RSB250 z bezpiecznikami poszerzają ofertę rodziny rozłączników izolacyjnych RSI do 250 A. Jako rozłączniki 3-biegunowe oraz 3-biegunowe z N nierozłącznym występują w następujących wykonaniach...

***
Zbigniew Goryca
Napęd do reklam
Układy napędowe z bezszczotkowymi silnikami prądu stałego znajdują coraz szersze zastosowanie głównie ze względu na swe liczne zalety [1]. Przy pracy ciągłej silnika ważnym argumentem ich użycia jest wysoka sprawność. W układach przenośnych argumentem tym jest mała masa i gabaryty silnika. Do tych zalet dochodzi duża trwałość i cicha praca układu napędowego.

***
Jerzy Warywoda
Kompleksowe rozwiązania instalacyjne dla maszyn i urządzeń
Rosnące wymagania użytkowników odnoszące się do maksymalnego uproszczenia eksploatacji maszyn oraz skrócenia czasu ich ewentualnych napraw i remontów prowadzą do zasadniczych zmian w sposobie ich projektowania i budowy. Firma Lumberg, wychodząc naprzeciw sugestiom i wymaganiom klientów, oferuje rozwiązania odpowiadające nawet najbardziej wymagającym klientom.

***
Krzysztof Damian
Najważniejsze jest oświetlenie! Kontrola wizyjna procesu produkcji
Istotą poprawnego działania przemysłowych systemów wizyjnych jest właściwy dobór oświetlenia. Każdy, kto miał styczność z problemem doboru oświetlenia do specyfiki badanego produktu, powinien uwzględnić możliwość wystąpienia dodatkowych okoliczności, takich jak...

***
BTT Automatyka przedstawicielem hiszpańskiego POWER ELECTRONICS i brytyjskiego SPRINT ELECTRIC
Firma BTT AUTOMATYKA z przyjemnością informuje, iż została oficjalnym i wyłącznym przedstawicielem na Polskę hiszpańskiej firmy POWER ELECTRONICS. POWER ELECTRONICS jest największym producentem przemienników częstotliwości i układów łagodnego rozruchu z hiszpańskim rodowodem, zajmując czołową pozycję na rynku sprzedaży napędów w Hiszpanii. W branży układów pompowych na własnym rynku firma jest niekwestionowanym liderem.

***
Jacek Stój
„Bezuderzeniowa” praca redundantnych sterowników PLC
W systemach regulacji i sterowania czasu rzeczywistego, pełniących szczególnie odpowiedzialne funkcje, konieczne jest zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu ich niezawodności. Może to być realizowane między innymi poprzez zastosowanie redundancji. Z doświadczeń firmy PROLOC realizującej tego typu systemy sterowania wynika, iż redundancja może się okazać bardzo kosztowna zarówno pod względem ekonomicznym, jak i z punktu widzenia powodowanych przez nią zmian zależności czasowych występujących w systemach czasu rzeczywistego. Może ona również pociągać za sobą szereg problemów. Podstawowym spośród nich jest problem „bezuderzeniowej” pracy redundantnych jednostek komputerowych.

***
20-lecie firmy ASTOR
Krakowski ASTOR obchodzi w tym roku 20-lecie swego istnienia. W czasie obecności firmy na rynku powstało osiem regionalnych biur handlowo-technicznych z wykwalifikowaną kadrą specjalistów, a klienci ASTORA otrzymują szerokie wsparcie merytoryczne i techniczne. Przez 20 lat działalności ASTOR zgromadził na swoim koncie kilkadziesiąt nagród oraz wyróżnień międzynarodowych, a co najważniejsze, cieszy się uznaniem i zaufaniem polskich przedsiębiorców. Zaangażowanie w działalność społeczną i wspieranie polskiej edukacji stało się natomiast znakiem rozpoznawczym firmy.

***
Jürgen Jasperneite
Charakterystyka czasowa w systemie Profinet
Zdolność pracy w czasie rzeczywistym należy do podstawowych wymogów techniki automatyzacji. W przypadku automatyzacji procesu technologicznego stosuje się często koncepcje rozproszonych systemów sterowania. Na ogól przyjmuje się, że system jest zdolny do pracy w czasie rzeczywistym, jeśli spełnione są parametry dotyczące terminowości i jednoczesności, wynikające z danego zastosowania.

***
Anna Trąbała
Dotykowe panele operatorskie rodziny DOP
Współczesny rynek aplikacji oraz inwestycji przemysłowych i modernizacyjnych to nieustanna potrzeba monitoringu oraz wizualizacji procesów produkcyjnych, w których dotykowe panele operatorskie stanowią kluczowe komponenty systemów automatyki. Apator Control Sp. z o.o. jako producent i dystrybutor dla rynku techniki napędowej oraz automatyki przemysłowej poszerza obecnie swoją ofertę o nową rodzinę ekonomicznych cenowo dotykowych paneli operatorskich rodziny DOP.

***
Przełączniki Ethernet firmy Hirschmann serii SPIDER oraz OpenRail
Firma Hirschmann Automation & Control GmbH, jeden z wiodących producentów urządzeń do budowy przemysłowych sieci ETHERNET, wprowadziła do swojej oferty kolejne modele przełączników oraz konwerterów serii SPIDER. Ogromny sukces rynkowy, jaki uzyskał switch SPIDER 5TX (z 5 portami elektrycznymi RJ45), zachęcił producenta do skonstruowania kolejnych modeli, którymi są SPIDER 8TX (z 8 portami elektrycznymi RJ45) oraz SPIDER 4TX/1FX (z 4 portami elektrycznymi RJ45 i 1 portem optycznym wielomodowym).

***
Grzegorz Bauer
Efektywny sposób zwiększenia poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL)
Konstruktorzy maszyn i projektanci systemów bezpieczeństwa poszukują rozwiązań zwiększających poziom nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) zgodnych z normami EN 61508 i EN 62061, a jednocześnie tanich i zajmujących niewiele miejsca. Firma Rockwell Automation, projektując swoje urządzenia i systemy bezpieczeństwa, bierze nie tylko te wymagania pod uwagę. Działanie systemu bezpieczeństwa nie może także ograniczać elastyczności i wydajności procesu produkcji. Zagadnienia te można zoptymalizować, stosując nowe bezkontaktowe łączniki blokujące Allen-Bradley SensaGuard.

***
Akredytowana kalibracja przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień
Dostarczanie przyrządów mierzących prawidłowo i pewnie leży u podstaw wysiłków każdego cenionego producenta aparatury kontrolno-pomiarowej. Normy produkcji serii ISO 9000 wymagają wzorcowania przyrządów za pomocą profesjonalnego osprzętu kalibracyjnego. Endress+Hauser posiada własne laboratorium kalibracji przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień, obchodzące w tym roku 12. rocznicę istnienia. Kalibracja przyrządów jest wykonywana na użytek Endress+Hauser, ich odbiorców lub firm trzecich.

***
Grzegorz Kozioł
Nowatorska technologia napędów. Nowa seria przetwornic częstotliwości FR-A740
Wychodząc naprzeciw najbardziej wymagającym aplikacjom, Mitsubishi Electric wprowadziło na rynek nową serię przetwornic częstotliwości FR-A740. Nowatorskie rozwiązania i zaawansowana technologia Mitsubishi Electric czynią serię FR-A740 niezwykle elastycznym rozwiązaniem dla szerokiej gamy aplikacji, m.in. do dźwigów, podnośników, systemów wysokiego składowania, wytłaczarek, wirówek, nawijarek itd.

***
SKAMER-ACM – specjalista w dziedzinie pomiarów i automatyki przemysłowej
O znaczeniu pomiarów i automatyki w gospodarce dzisiaj nikogo nie potrzeba przekonywać. Prowadzenie większości procesów przemysłowych bez odpowiednich układów sterowania i nadzoru w ogóle byłoby niemożliwe, a układy te zawsze stanowią istotny czynnik poprawy jakości i efektywności produkcji. Automatyka dociera wszędzie – nawet życie prywatne bez niej byłoby mniej komfortowe i bardziej energochłonne. Dzięki pełnemu otwarciu na Zachód, bardzo szybko wdrażane są w Polsce najnowsze rozwiązania i technologie.

***
Janusz Rokicki
Zastosowanie elektromagnesów prądu stałego z przesuwną kotwicą w układach automatyki przemysłowej – główne kryteria doboru
W układach automatyki przemysłowej – np. obrabiarek, maszyn pakujących, maszyn dla przemysłu tekstylnego itd. – nierzadko zachodzi potrzeba wykonania określonej pracy mechanicznej, np. przesunięcia lub podniesienia detalu. Ostatnio przedmiotem zainteresowania konstruktorów stają się elektromagnesy, które w pewnych okolicznościach mogą śmiało konkurować ze stosowanymi dotychczas siłownikami – zespołami z pewnością bardziej od tych pierwszych uciążliwymi w eksploatacji. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie głównych aspektów i kryteriów doboru elektromagnesów do konkretnych zadań w automatyce przemysłowej.

***
Wyświetlacze LED – najefektywniejszy nośnik informacji masowej w wizualizacji procesów automatyki przemysłowej
Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest informacja przeznaczona dla szerszego grona odbiorców, musimy zastosować takie nośniki informacji, które będą czytelne i proste w odbiorze. Jeśli chcemy przekazać informację wizualną w postaci tekstów czy grafiki i ma być ona czytelna również z dużych odległości, przy dużym nasłonecznieniu lub w trudnych warunkach atmosferycznych, najlepszą metodą jest zastosowanie wyświetlaczy opartych na diodach LED.

***
Parker Hannifin poszerza swoją ofertę dla hydrauliki mobilnej
Parker Hannifin to wiodący światowy producent technologii oraz systemów napędów i sterowań, dostarczający zaawansowane technologicznie rozwiązania inżynierskie dla szerokiej gamy rynków komercyjnych, mobilnych, przemysłowych i lotniczych. Dostosowując się do potrzeb klientów, Parker stale uzupełnia swoją ofertę o nowe elementy i systemy. Wprowadzane na rynek nowości cechują się parametrami, które pozwalają na znaczne poszerzenie obszaru ich zastosowań, bezpieczniejszą i bardziej wydajną pracę, co w efekcie finalnym przekłada się na istotne oszczędności.

***
Jeszcze lepsza InfraCAM™ !
15 lutego 2007 roku FLIR Systems wprowadza na rynek nowszą wersję najlepiej sprzedawanej w 2006 roku kamery. Nowa InfraCAM SD została wyposażona w dodatkowe funkcje, które pozwolą na znacznie szersze zastosowanie sprzętu w diagnostyce urządzeń, oraz charakteryzuje się jeszcze lepszą ceną niż poprzednio.

***
Made in ChIndia
Już od dość dawna pojawiają się analizy mówiące o tym, że w najbliższym czasie będziemy mieć super-supermocarstwo gospodarcze – „IndoChiny” lub jak wolą inni – „ChIndie”. O rozwoju Chin słychać bardzo dużo. O Indiach nieco mniej, dlatego dziś garść informacji z tego rejonu.

***
Andrzej Popenda, Andrzej Rusek
Model matematyczny układu napędowego reaktora procesu polimeryzacji z uwzględnieniem wybranych problemów procesu technologicznego – część II
Założenia do modelu matematycznego układu napędowego reaktora polimeryzacji. Zastosowanie do opisu układu dynamicznego parametrów skupionych, takich jak sprężystość, masa czy tłumienie, umożliwia wyznaczenie ruchu dowolnego punktu odkształcanego elementu poprzez proporcjonalność do punktu skupienia. W rzeczywistości przemieszczenia poszczególnych punktów względem punktu skupienia nie są proporcjonalne do odległości. W tej sytuacji bardziej dokładnym modelem jest struktura, w której dokona się rozłożenia większych elementów na pewną liczbę mniejszych odcinków o parametrach skupionych, reprezentowanych przez masę, sprężystość i tłumienie i-tego odcinka. Proces takiego rozłożenia nazywa się dyskretyzacją struktury kinematycznej. Przy podziale elementu na kilka lub kilkanaście odcinków otrzymuje się wyniki symulacji komputerowej nieodbiegające zasadniczo od rezultatów otrzymanych przy podziale na nieskończoną liczbę odcinków, odpowiadające modelowi falowemu [1].

***
Inteligentne przetworniki ciśnienia i temperatury firmy KFM SA Grupa WIKA
Kujawska Fabryka Manometrów KFM SA jest polską firmą posiadającą 90-letnie doświadczenie w zakresie produkcji przyrządów do pomiaru ciśnienia i temperatury. Od kilku lat należymy do międzynarodowego koncernu WIKA. Uczestnictwo w tak dużej grupie daje nam szanse ciągłego unowocześniania i rozszerzania oferty najwyższej jakości produktów. Innowacyjność i niezawodna jakość pozwalają na utrzymanie pozycji światowego lidera w dziedzinie aparatury kontrolno-pomiarowej od wielu lat.

***
Wyłączniki linkowe zatrzymania awaryjnego firmy steute
Czerwony grzybek przycisku zatrzymania awaryjnego to charakterystyczny element niemal wszystkich maszyn i urządzeń przemysłowych. Jednakże jest wiele sytuacji, w których lepszym wyborem zdaje się inne rozwiązanie: jeśli obszar, który ma być zabezpieczony, jest rozległy, to bezpieczniej jest zastosować wyłącznik linkowy zatrzymania awaryjnego.

***
Adrian Herberg
Automatyka wybranego węzła cieplnego na sterownikach PLC
Celem pracy było stworzenie systemu automatyki i wizualizacji dla węzła cieplnego znajdującego się w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Szczecińskiej. Dodatkowo zrealizowana została także symulacja pracy węzła cieplnego. System automatyki zaprojektowany został z myślą o kompleksowej obsłudze węzła cieplnego, natomiast projekt wizualizacji stworzony został dla zbudowanego wcześniej systemu automatyki, aby umożliwić aktualny podgląd pracy całego układu.

***
KROHNE – ultradźwiękowy pomiar przepływu zmniejsza obsługę do minimum
Zarządzanie infrastrukturą nabiera w ostatnich latach rosnącego znaczenia, stanowiąc coraz częściej – dla operatorów obiektów i kompleksów użyteczności publicznej o dużej i średniej skali – aspekt warty rozważenia, przede wszystkim z punktu widzenia możliwości zmniejszenia kosztów jej obsługi bądź podwyższenia standardów (w tym niezawodności) charakteryzujących obiekt. Projektowane dziś „na miarę” rozwiązania z zakresu automatyzacji budynków umożliwiają rzeczywiście efektywną ich obsługę przy minimalnej ilości wymaganego personelu.

***
Maciej Kowalski
Wodno-powietrzny system chłodzenia szaf Varistar LHX20 firmy SCHROFF
Wraz ze wzrostem wydzielania ciepła przez moduły instalowane w szafach standardowe metody chłodzenia powietrzem nie zdają już egzaminu. Jest to związane z wysokim przepływem powietrza, jaki należałoby zapewnić, by usunąć powstały wewnątrz nadmiar ciepła, wytworzony przez pracujące tam urządzenia (wartość krytyczna energii cieplnej dla szafy to próg 8–10 kW). W związku z tym należy zapewnić bardziej efektywne metody chłodzenia.

***
Od siłownika TOX® Kraftpaket do TOX® Elektronapęd – wszystko od jednego, wiarygodnego dostawcy
Firma TOX® PRESSOTECHNIK rozpoczynała działalność, opracowując i dostarczając na rynek liniowy siłownik pneumohydrauliczny TOX® Kraftpaket, zainstalowany obecnie w ponad 200 000 aplikacji na całym świecie. Opatentowany siłownik TOX® Kraftpaket, obecny na rynku od ponad 25 lat, jest najbardziej ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnych siłowników. Na przestrzeni lat opracowano szeroki program napędów, przedstawionych poniżej.

***
Piotr Glinka
uprox® – rewolucja wśród czujników indukcyjnych
Firma TURCK jest prekursorem w dziedzinie wprowadzania najnowszych technologii w zakresie produkcji czujników indukcyjnych. Czujniki indukcyjne to jedne z najpopularniejszych urządzeń bezstykowej detekcji. Początkowo stanowiły jedynie nowoczesną konkurencję dla mechanicznych wyłączników krańcowych, dzisiaj zaś ich możliwości technologiczne wybiegają daleko ponad wyłączne określanie pozycji krańcowych położenia obiektów metalowych.

***
CROSS-COVER – osłony teleskopowe nowej generacji
Firma „Kabelschlepp” od ponad 40 lat jest producentem osłon do maszyn. Stanowią one zabezpieczenie przed czynnikami występującymi podczas normalnej pracy obrabiarki. Niniejszy artykuł poświęcony jest osłonom teleskopowym nowej generacji, które dodatkowo stanowią alternatywę dla osłon mieszkowych i segmentowych.

***
Łożyska przegubowe z tworzywa sztucznego do 200°C
Firma igus z Kolonii poszerzyła system „igubal”, czyli system sferycznych łożysk przegubowych skonstruowanych całkowicie z tworzywa sztucznego, o serię przeznaczoną do stosowania w wysokich temperaturach. Wszystkie artykuły serii E są już dostępne i nadają się do ciągłego zastosowania w otoczeniach z temperaturami do 200°C. Głowice przegubowe łożysk kołnierzowych, przegubowych i stojakowych wykonane z mieszanych, wysokowydajnościowych polimerów pracują w zależności od materiału na sucho i nie wymagają konserwacji.

***
Rurkowy prowadnik przewodów odporny na wióra i wysokie temperatury. Nie przylega w temperaturze 850°C
Od prawie 20 lat rurkowe prowadniki przewodów firmy igus chroniące przewody i węże są skutecznie stosowane w rozwiązaniach, w których występują wióra. Te solidne prowadniki przewodów są odporne na kurz, bród, olej, niesprzyjające otoczenia, wilgoć, mrozy i upały. Łatwe podnoszenie pokrywy prowadnika rurkowego za pomocą śrubokręta umożliwia jego szybki i prosty montaż. Każdą część prowadnika przewodów można otworzyć osobno.

***
Bezpieczne łożyska. Prezentacja marki ABEG-Supra
Kraje technicznie wysoko rozwinięte, do których zalicza się także Polska, cechuje wysoki stopień automatyzacji, co wymaga odpowiedniej precyzji maszyn, jak i ich części składowych. Do takich zaliczyć można m.in. łożyska. Są one w wielu wypadkach tzw. „krytycznym elementem”, stanowiącym o prawidłowej i długotrwałej pracy całych podzespołów. Są one również bardzo popularnym elementem stosowanym niemal wszędzie tam, gdzie się coś kręci.

***
Kacper Maćkowiak
Nowe targi energetyczne w Poznaniu. EXPOPOWER 2007
W kalendarzu imprez targowych pojawiło się w tym roku nowe wydarzenie dla branży energetycznej – Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER. Targi te odbędą się po raz pierwszy w dniach 22–24 maja w Poznaniu i mają spore szanse szybko stać się jednym z najważniejszych dorocznych spotkań przedstawicieli tego sektora w kraju. EXPOPOWER to nowa inicjatywa Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z założeniem organizatorów mają to być nowoczesne targi, w pełni dostosowane do potrzeb rynku, które łączyłyby atut obecności liczących się graczy polskiego rynku energetycznego z infrastrukturą zapewniającą profesjonalne warunki do prowadzenia komunikacji biznesowej.

***
Ryszard Jasiński, Michał Ryżejno
Określanie pozycji tłoka w siłowniku przy pomocy pomiaru przyspieszenia
Elektroniczny czujnik przemieszczenia liniowego dzięki swoim miniaturowym rozmiarom posiada istotną przewagę nad czujnikami obecnie stosowanymi w pneumatyce i hydraulice. Dodatkowo wyróżnia go możliwość realizacji sterowania na podstawie przyspieszeń, którym podlega bezpośrednio obiekt sterowany. Czujnik może znaleźć wiele zastosowań usprawniających procesy sterowania i predykcji uszkodzeń, a także obniżających koszty eksploatacji i zwiększających bezpieczeństwo obsługi.

***
Nauka – kluczem do sukcesu kreującego rynkową pozycję firmy
Rozmowa z dyrektorem firmy ELTRON, dr. Frankiem Glasse. Redakcja: – Przed nami jedna z największych imprez branżowych – Targi AUTOMATICON 2007. Jakie cele stawiają sobie Państwo, biorąc udział w takich wydarzeniach? Frank Glasse: – Od wielu lat uczestniczymy w Targach AUTOMATICON. Mieliśmy okazję obserwować, jak się te Targi rozwijały, jak się zmieniały ekspozycje na stoiskach wiodących firm. Jedno się nie zmieniło: udział w tych Targach jest sposobem na przeprowadzenie dużej ilości spotkań w ciągu krótkiego czasu – spotkań zarówno z kluczowymi klientami, jak i z ważnymi dostawcami oraz kooperantami. Taki jest nasz cel: rozmawiać, komunikować się.

Reklama