Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 3/2017

Napędy i Sterowanie
numer 3/2017



Tomasz Haliniak
Lite-on – od napędu CD/DVD do sterownika PLC
LITE-ON – firma znana przez większość osób, choć kojarzona do tej pory raczej z elektroniką użytkową – postanowiła poszerzyć swoje pole działania. Powiew świeżości w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem powoduje, że trudno przejść obojętnie obok nowych produktów proponowanych przez LITE-ON.

***
Zwiększenie częstotliwości łączeń w falownikach dzięki nowym elementom półprzewodnikowym z węglika krzemu (SiC)
Doskonałe właściwości statyczne i dynamiczne tranzystorów SiC MOSFET mogą być wykorzystane do przesunięcia obecnej bariery częstotliwości łączeń, występującej w dotychczas stosowanych krzemowych (Si) elementach półprzewodnikowych falowników napięcia w zakres nawet powyżej 100 kHz.

***
Krzysztof Kania
Niski poziom harmonicznych THDi oraz zwrot energii przez napęd elektryczny do sieci zasilającej. Marka VACON® uzupełnia ofertę Danfoss – NXC® AFE przetwornica z aktywnym modułem wejściowym
Odpowiadając na rosnące wymagania „czystości” energii elektrycznej pobieranej przez układy falownikowe oraz potrzeba zwrotu energii do sieci doprowadziły do skonstruowania przetwornicy częstotliwości VACON NXC z aktywnym mostkiem prostowniczym.

***
Lech Ptaszyński
Odzyskiwanie energii elektrycznej w aplikacjach napędowych z falownikami Danfoss Drives
W artykule przygotowanym przez firmę Schulz Infoprod, która od wielu lat jako Autoryzowany Dystrybutor współpracuje z Danfoss, przedstawiono rozwiązania kontroli energii oddawanej przez napęd w trakcie dynamicznego hamowania.

***
Nowy system pomiaru liniowego RLA 4000 firmy Leine&Linde
Kontynuując rozpoczętą w styczniowym wydaniu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” prezentację nowych produktów firmy Leine&Linde, chcielibyśmy przedstawić Państwu kolejne urządzenie – system pomiaru liniowego RLA4000.

***
XTS firmy Beckhoff – przełomowe rozwiązanie w systemach transportowych
Klasyczne podejście do tematu systemów transportowych opiera się na połączeniu dwóch rodzajów urządzeń napędowych: obrotowych oraz liniowych. Firma Beckhoff przełamała ten schemat, tworząc system XTS, w którym unoszone siłą elektromagnetyczną karetki poruszają się po dowolnie ukształtowanym torze na wzór nowoczesnych azjatyckich pociągów.

***
Falowniki firmy Simphoenix – nowy produkt na polskim rynku
Firma Siti-Pol, jako wiodący lider techniki napędowej, istnieje na rynku od ponad 18 lat. W swojej ofercie posiada: reduktory, silniki elektryczne, silniki z hamulcem i obcym chłodzeniem oraz akcesoria budowy maszyn.

***
Mirosław Łukiewski
Optymalizacja konstrukcji dławików rdzeniowych w filtrach sinusoidalnych typu FluxSIN
Rodzaj zastosowanego materiału magnetycznego oraz przyjęte w dławiku rozwiązania konstrukcyjne definiują podstawowe cechy użytkowe filtrów, między innymi straty powstające w filtrze, liniowość magnetyczną czy wartość pola akustycznego wokół dławika. Artykuł przedstawia wyniki symulacji parametrów pasywnych filtrów sinusoidalnych typu FluxSIN z rdzeniami o konstrukcji wieloszczelinowej. Analizę porównawczą wykonano dla dławików z rdzeniami z izotropowych i anizotropowych blach krzemowych na podstawie obliczeń symulacyjnych wykonanych w programie RALE Engineering GmbH [1].

***
Przewijarka FLEXOR xCut ze sztancą semirotacyjną i zintegrowanym drukiem cyfrowym, wyposażona w napędy i sterowanie marki Rexroth
Polska firma EMIS Sp. z o.o., producent maszyn FLEXOR do przewijania etykiet oraz folii, wprowadziła na rynek swój najnowszy produkt FLEXOR xCUT – przewijarkę do sztancowania semirotacyjnego, która może być używana w linii z różnymi głowicami typu Memjet do druku cyfrowego. Maszyna umożliwia bardzo ekonomiczną produkcję małych partii etykiet, dzięki czemu może zaspokoić potrzeby również klientów detalicznych. Celem konstruktorów było stworzenie maszyny, która może być obsługiwana przez każdego oraz która nie wytwarza praktycznie żadnych odpadów przy rozpoczęciu produkcji nowej partii.

***
Wybieramy switch Ethernet
Sieć Ethernet od kilku lat jest najpopularniejszym standardem w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Większość inżynierów rozumie, czym różnią się komponenty do budowy sieci biurowej od ich przemysłowych odpowiedników. Nasuwa się pytanie, czy pomiędzy profesjonalnymi przełącznikami istnieją jakieś znaczące różnice, skoro większość z nich wygląda podobnie.

***
Oszczędzaj czas i pieniądze z systemem VarioFlow plus firmy Bosch Rexroth. Cichy i szybki w montażu system przenośników VarioFlow plus
Linie produkcyjne, montażowe i pakujące muszą obsługiwać coraz mniejsze serie, dużą liczbę wariantów produktu oraz umożliwiać częste zmiany ustawień. Z tego względu używane w produkcji systemy przenośników łańcuchowych muszą umożliwiać łatwy montaż i konfigurację. Krótkie czasy reakcji i wprowadzania produktów na rynek stanowią dużą przewagę konkurencyjną dla producentów maszyn i produktów powszechnego użytku.

***
WAMEL Silniki Elektryczne Sp. z o.o. – polska firma, która kontynuuje najlepsze tradycje w zakresie produkcji silników elektrycznych
Początki firmy WAMEL Silniki Elektryczne Sp. z o.o. sięgają 1945 roku, kiedy Kazimierz Pustoła zbudował po wojnie Wytwórnię Elektrotechniczną Kazimierza Pustoły. W roku 1950 Wytwórnia została włączona pod zarząd państwowy i stała się zalążkiem Warszawskiej Fabryki Maszyn Elektrycznych WAMEL w Warszawie. W latach 90. ub.w. WAMEL został przekształcony w spółkę pracowniczą Zakłady Maszyn Elektrycznych WAMEL.

***
Montownia motoreduktorów SIMOGEAR w Polsce jako odpowiedź firmy SIEMENS na rosnące potrzeby współczesnego rynku
Krótkie terminy dostaw, możliwość modyfikacji, dostosowanie produkcji, wsparcie serwisowe czy dostępne od ręki części zamienne to wymagania stawiane w dziedzinie napędów. Siemens Sp. z o.o. we współpracy z partnerską firmą STERNET sp. z o.o. – Approved Partner z lokalizacją w Tarnowie uruchomił montownię motoreduktorów SIMOGEAR, poszerzając dotychczasowy zakres działań i zapewniając profesjonalną obsługę i pomoc.

***
Ochrona okablowania robotów i maszyn produkcyjnych
Nawet 85% przyczyn przestojów robotów i systemów automatyki przypisać można problemom związanym z okablowaniem oraz wadliwością stosowanych połączeń. Stąd też zastosowanie odpowiednio dobranych i wysokiej jakości peszli, przepustów kablowych oraz innych elementów łączeniowych jest kluczowym czynnikiem niezawodności systemów przemysłowych. Do takich produktów należą wyroby firmy Reiku – niemieckiego producenta rozwiązań z zakresu ochrony okablowania.

***
Przekładnie Transtecno® IRON – moc w żeliwnej obudowie
Przekładnie zębate są stosowane zarówno w małych mechanizmach zegarowych, jak i w napędach olbrzymich statków. Szczególne znaczenie mają przekładnie przenoszące duże moce, które często mają zastosowanie jako napęd główny. Od prawidłowej pracy takich przekładni zależy właściwa praca nie tylko maszyn, ale również i całego zakładu. Dlatego w odniesieniu do tych przekładni oczekiwane są specjalnie wysokie wymagania dotyczące ich niezawodności i żywotności. Często warunki techniczne i ekonomiczne uniemożliwiają stosowanie w przekładniach dużych mocy nadmiernych zapasów bezpieczeństwa (przewymiarowania mocy i momentu) i dlatego konstruktor ma szczególnie trudne zadanie znalezienia kompromisu pomiędzy wymogami pewności ruchu, a względami technicznymi i ekonomicznymi.

***
Tomasz Depta
Przemienniki częstotliwości PowerFlex 755T
Firma Rockwell Automation po raz kolejny rozszerza rodzinę przemienników częstotliwości PowerFlex marki Allen-Bradley o napędy dedykowane do aplikacji „dużych mocy”. W skład nowej serii przemienników PowerFlex 755T wchodzą trzy modele, z których każdy dedykowany jest do innego typu aplikacji napędowych.

***
Mechanika z sygnalizacją dźwiękową
Firma HEINRICH KIPP WERK poszerza swój asortyment o praktyczne pokrętło trójkątne z regulacją momentu obrotowego. Sygnalizuje ono osiągnięcie maksymalnego momentu obrotowego, wydając odgłos kliknięcia.

***
Nowa linia produktów KIPP ESD. Optymalna ochrona wrażliwych komponentów
Nowa linia produktów ESD została opracowana przez firmę KIPP specjalnie z myślą o maksymalnej ochronie komponentów wrażliwych na wyładowania elektrostatyczne.

***
ES05 – proste rozwiązanie wyspy zaworowej do zastosowań w niskokosztowych urządzeniach z napędem pneumatycznym
Jedno z naszych narzędzi internetowych – konfigurator wysp zaworowych – umożliwia skonfigurowanie online wyspy ES05 zgodnie z indywidualnymi wymaganiami użytkownika i w zaledwie kilku krokach, mających na celu określenie funkcji zaworów i dobranie osprzętu, wygenerowanie numeru zamówieniowego nowego produktu oraz jego pełnej dokumentacji technicznej. To olbrzymia zaleta konfiguracji online indywidualnego systemu zaworowego ES05 i innych produktów Aventics.

***
Dominik Turczyński
Fatek – 4 lata gwarancji niezawodnej pracy
Dla wielu klientów firma Multiprojekt kojarzy się ze sterownikami PLC FATEK – nie bez powodu. Od wielu lat Multiprojekt jest wyłącznym dystrybutorem produktów tej marki. Klienci którzy zdecydują się na zakup, nie pozostaną sami – doradcy oraz dział wsparcia technicznego służą pomocą, począwszy od doboru sprzętu, przez pomoc przy pisaniu gotowych aplikacji, na wsparciu pogwarancyjnym kończąc.

***
Zagrożenia pyłowe w strefach EX
Zgodnie z podstawową definicją strefa zagrożenia wybuchem to obszar charakteryzujący się obecnością gazów, oparów, mgieł czy pyłów, które mieszając się z utleniaczem (najczęściej powietrzem), powodują, że atmosfera staje się potencjalnie wybuchowa. W Europie normą odniesienia jest dyrektywa pod nazwą „Wyposażenie i produkcja systemów do użycia w potencjalnie wybuchowej atmosferze” znana jako Dyrektywa ATEX 94/9/EC, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2003 roku. Dyrektywa ta wprowadza podział na obszary niebezpieczne i bierze pod uwagę potencjalne źródła zapłonu każdego rodzaju, zarówno elektryczne, jak i nieelektryczne, które mogą wygenerować eksplozję. Eksplozja może być wywołana nie tylko przez instalacje elektryczne, ale również przez komponenty nieelektryczne, takie jak gorąca powierzchnia, iskry wywołane przez uderzenia, tarcie materiałów, promieniowanie elektromagnetyczne, przemiany adiabatyczne itd. W artykule skupiono się na części pyłowej zagrożenia wybuchowego.

***
Konfekcjonowane zestawy dress-pack zapewniają maksymalną ochronę przewodów podczas 3-osiowych ruchów. Kompletne rozwiązania do robotów spawalniczych: gotowe do użycia zestawy dress-pack firmy igus, przystosowane do szybkiej wymiany
Aby umożliwić szybkie wymienianie e-prowadników w robotach spawalniczych, firma igus – specjalizująca się w tworzywach sztucznych do zastosowań ruchomych – oferuje w pełni zmontowane zestawy dress-pack. Są to kompletne rozwiązania, które można łatwo dostosować do standardów stosowanych przez klienta, tak aby umożliwić łatwe i szybkie podłączenie do robota, a tym samym zminimalizować przerwy w produkcji. Klienci mogą polegać na niezawodnych zintegrowanych rozwiązaniach od firmy igus.

***
Łożyska obrotowe xiros o małej grubości zapewniają płynny ruch w systemach sterowania
Firma igus, specjalizująca się w tworzywach sztucznych motion plastics do zastosowań ruchomych, opracowała łożyska obrotowe o małej grubości zgodne z normą DIN 625, przeznaczone do zastosowań w ograniczonej przestrzeni, a niski ciężar jest sprawą kluczową. Łożyska kulkowe xiros z tworzywa sztucznego mogą być stosowane np. w systemach sterowania w pojazdach, ponieważ nie wymagają smarowania ani konserwacji, a także cechują się bardzo małym tarciem.

***
Kompaktowy manipulator EXCM. Idealne rozwiązania dla kompaktowych urządzeń montażowych
Kiedy liczy się każdy milimetr, idealnym rozwiązaniem jest kompaktowy manipulator EXCM. Wysoka funkcjonalność połączona z bardzo kompaktową konstrukcją pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń roboczą. Manipulator oparty na kinematyce równoległej zapewnia niską masę własną elementów ruchomych, zaś pakiet napędowy ze sterownikiem silników pozwala na łatwe i szybkie uruchomienie dzięki automatycznej parametryzacji.

***
Rozszerzenie funkcjonalności przemienników częstotliwości ABB za pomocą programowania adaptacyjnego
Kiedy przemienniki częstotliwości pojawiły się po raz pierwszy na rynku, zrewolucjonizowały nie tylko sposób regulacji prędkości obrotowej silników elektrycznych, ale także sterowanie całymi procesami przemysłowymi. Urządzenia te były jednak wykorzystywane w ogromnej większości przypadków jako elementy wykonawcze, których zadaniem było uruchamianie silnika, rozkręcanie do zadanej prędkości oraz zatrzymywanie.

***
Adam Więch
Nowości produktowe steute na 2017 rok
Podczas najbliższych Targów Automaticon firma steute prezentować będzie nowe, bardzo interesujące produkty, które wejdą na rynek w 2017 roku. Część z nich to przeciwwybuchowe łączniki i czujniki przeznaczone do pracy w ekstremalnie niskiej temperaturze, ale przedstawimy też nowe urządzenia radiowe, dedykowane do pracy w sieci radiowej sWave.NET®. Nowością jest też bezprzewodowy system E-Kanban.

***
Emparro67 Hybrid. Nowy wymiar zdecentralizowanego zasilania
Nowatorski zasilacz impulsowy Emparro67 Hybrid jest wszechstronny i ma wiele zalet: nie tylko wyprowadza zasilanie z szafy sterowniczej do odbiornika, ale też monitoruje obciążenie przez dwa zintegrowane kanały 24 V DC tak, by zapewnić wysoką niezawodność. Interfejs IO-Link umożliwia szeroką i przejrzystą komunikację.

***
Napędy NORD do kalandrów w zakładzie wytwarzającym pasy napędowe
W swoim zakładzie produkcyjnym w Halstead, w Kansas w USA, firma Legg Manufacturing, stanowiąca część Grupy Continental Conveyor Belt, rozpoczęła projekt mający na celu wytwarzanie pasów napędowych o szerokości 8 stóp (243,84 cm). Proces Legg obejmuje nałożenie warstwy gumy na materiał w celu wyprodukowania taśm przenośnika o szerokości 6 stóp (182,88 cm), jednak koncepcja stojąca za nowym zastosowaniem miała na celu produkcję pasów o szerokości 8 stóp, znacznie poprawiających wydajność produkcyjną. Skala tej koncepcji wymagałaby zastosowania dużych przemysłowych napędów zębatych do produkcji pożądanego wyrobu. Rozwiązaniem okazały się napędy kalandrów wyposażone w duże przemysłowe przekładnie zębate MAXXDRIVE firmy NORD.

***
Nowe zawory przelotowe firmy Parker z serii PVL-B2 zapewniają elastyczność w wielu zróżnicowanych zastosowaniach przemysłowych
Dla firmy Parker, globalnego lidera w dziedzinie technologii napędu i sterowania, kluczowym wymogiem, który musi spełnić nowy produkt wprowadzany na rynek, jest elastyczność. W dobie coraz większych wymagań klientów wobec produktów nowa seria zaworów przelotowych PVL-B2 została stworzona do pracy w dowolnych konfiguracjach maszyn, co zostało osiągnięte dzięki uwzględnieniu elastyczności konstrukcji na etapie projektowania zaworu. Jest to koncepcja tzw. „wbudowanej elastyczności”. Dowodem na to jest możliwość zastosowania zaworu z nowej serii jako samodzielnego zaworu obsługującego pojedynczy cylinder bądź też zespół cylindrów pracujących w tym samym miejscu. Dla klienta oznacza to możliwość eksploatacji jednej rodziny zaworów w wielu różnych zastosowaniach, dzięki czemu obniżone zostają koszty magazynowania większej liczby modeli.

***
Idzie nowe – rozwiązania Pepperl+Fuchs na Targach Automaticon
Jak co roku, firma Pepperl+Fuchs prezentuje swoje nowości produktowe podczas Targów Automaticon. Rok 2016 był owocny we wprowadzaniu na rynek kolejnych czujników i systemów automatyki przemysłowej, czego doświadczyli odwiedzający targi Hannover Messe oraz SPS w Norymberdze. Teraz czas, aby polscy automatycy, zapoznali się z niektórymi nowościami.

***
Chwytaki SCHUNK dla robotów współpracujących z człowiekiem
Z nową technologią w chwytaku JL1 SCHUNK wytycza grunt dla pierwszego chwytaka HRC, który współpracuje bezpośrednio z człowiekiem. Dostosowanie do procesów chwytania następuje w czasie rzeczywistym dzięki systemowi różnorodnych czujników. Różne „zmysły” są użyte, aby zarejestrować, ocenić i zakomunikować warunkui sytuacyjne, środowiskowe i operacyjne. W przyszłości chwytaki współpracujące SCHUNK będą w stanie transmitować wszystkie istotne dane o procesach i otoczeniu do systemów kontroli i produkcji.

***
Dorota Czech
Czy produkt wystarczy? Optymalizacja procesów dla doskonałości
W czasach szerokiej konkurencji wiele firm spostrzega, że sam, nawet rewelacyjny, produkt nie jest wystarczającym czynnikiem sukcesu. Przy podobnej dostępności do informacji, wiedzy i rynku inne czynniki zaczynają odgrywać rolę. Analizując przypadki sukcesów i porażek, warto przyjrzeć się procesom, które często odgrywają kluczową rolę w zdobywaniu klienta.  Działania takie podjęliśmy w Phoenix Contact.

***
Zjawisko „flickeringu” a technologia LED – czyli jakie wymogi powinien spełniać zasilacz współpracujący z technologią slow motion
W dobie powszechnego dostępu do sieci internetowej oraz naziemnej telewizji cyfrowej uczestnictwo w wydarzeniach sportowych nie wiąże się z koniecznością przebywania na stadionie – większość relacji możemy bez problemu obejrzeć w domowym zaciszu na ekranie telewizora. Pewna część programów dodatkowo emitowana jest w wysokiej jakości Full HD, zaś realizatorzy oferują tzw. technologię slow motion – czyli powtórek najciekawszych momentów w dużym zwolnieniu, celem uchwycenia drobnych szczegółów. Okazuje się jednak, że technologia ta wymaga odpowiedniej jakości oświetlenia, a co za tym idzie – również odpowiedniego zasilania. W artykule pokrótce opisano powyższe zagadnienie.

***
Imponujący program Targów INNOFORM
Niespełna dwa miesiące dzielą nas od najważniejszego wydarzenia w branży narzędziowo-przetwórczej. W dniach 25–27 kwietnia odbędzie się I edycja Międzynarodowych Targów Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM. Organizatorzy idealnie wypełnili lukę na rynku. To wydarzenie, jakiego do tej pory w Polsce jeszcze nie było. Przedsiębiorcy, zajmujący się przetwórstwem tworzyw polimerowych i produkcją form, na tego typu targowe branżowe spotkanie czekali od dawna. Znane są już szczegóły programu, który zapowiada się arcyciekawie.

***
Napięcie wstępne w łożyskach liniowych
Często stosując łożyska liniowe w naszych projektach, nie zastanawiamy się, jaką rolę odgrywa w nich właściwy dobór napięcia wstępnego. Niniejszy artykuł postara się wyjaśnić to zagadnienie.

***
Nowy MICRO PLC – nowoczesny, kompaktowy i szybki
Na Targach SPS IPC Drives VIPA Controls zaprezentowała nowy, niezwykle kompaktowy i ekstremalnie szybki system sterowania „MICRO”. Design przyciąga uwagę i otwiera zupełnie nowy rozdział w kwestii obsługi i diagnostyki. W ten sposób MICRO PLC staje się prekursorem nowej generacji sterowników VIPA.

***
140 lat na rynku. W 2017 roku FRiM BEFARED SA obchodzi 140-lecie istnienia na rynku
Początki działalności naszej firmy związane są z założeniem przez Edmunda Szmeję z Kobiernic w 1877 r. Fabryki Maszyn i Odlewni Żeliwa. Produkowano przez dziesiątki lat maszyny dla przemysłu górniczo-hutniczego, przemysłu budowlanego, spożywczego i chemicznego.

***
Modułowa architektura oprogramowania mapp View jako rozwiązania HMI obniża koszty utrzymania maszyn i wyposażenia
Jeśli maszyna i jej aplikacja HMI są w trakcie pracy, nawet najmniejsza zmiana może mieć ogromne konsekwencje. Całe linie produkcyjne są zatrzymywane, kiedy inżynier programista usiłuje ponownie uruchomić maszynę. Efektywnym sposobem na optymalizację kosztów utrzymywania jest modułowość oprogramowania. Aplikacje, których funkcje są zawarte w formie modułowych elementów, można utrzymywać w znacznie łatwiejszy i ekonomiczniejszy sposób.

***
Paweł Podsiadło
Wizualizacja i sterowanie w kompaktowych rozmiarach i atrakcyjnej cenie
Panele operatorskie HMI (Human Machine Interface) służą do wizualizacji stanu, nadzoru oraz sterowania pracą pojedynczych maszyn, jak też całych instalacji przemysłowych. Dzięki wysokiej funkcjonalności i intuicyjności zastępują klasyczne układy budowane w oparciu o przyciski, sygnalizatory i przełączniki. Na rynku systemów automatyki działa wielu dostawców i wybór dobrego produktu nie jest łatwy. W poniższym artykule zostały opisane sprawdzone w setkach aplikacji panele operatorskie marki Astraada, które oferowane są przez firmę ASTOR. Ich głównym wyróżnikiem jest wysoka jakość wykonania i rozbudowana funkcjonalność przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. Dużym atutem jest również intuicyjne oprogramowanie narzędziowe, które dostępne jest bezpłatnie i w języku polskim.

***
To, co się liczy, to jakość i podejście do klienta
Doskonale wiemy, że klienci stawiają coraz wyższe wymagania wobec jakości dostarczanych produktów, ich dostępności oraz możliwości wyboru spośród szerokiej i atrakcyjnej oferty. Dlatego w ofercie skierowanej specjalnie do sektora przemysłowego nasi klienci znajdą nie tylko asortyment, którego potrzebują, ale też to, co niezwykle istotne, czyli fachowe doradztwo.

***
Falownik serii SJ, typ P1 – segment premium. Wysokowydajny falownik do zadań specjalnych
Stale rozwijające się systemy napędowe stawiają przed producentami falowników coraz to nowe wymagania. Falownik nie służy już tylko do precyzyjnego regulowania prędkości obrotowej silnika. Dla klientów coraz bardziej liczy się oszczędność energii, możliwość pracy falownika w trybie pozycjonującym lub regulacji momentu (możliwości funkcyjne zbliżone do serwonapędów), realizacja operacji logicznych (wbudowany sterownik PLC), a także kompatybilność z przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi oraz wymogami standardów bezpieczeństwa. Równie istotne jest przy tym to, by wszystkie te zaawansowane funkcjonalności nie komplikowały obsługi urządzenia.

***
Automatyzacja: proste rozwiązanie konfiguracyjne dla każdego
Przełomowe rozwiązanie do automatyzacji EPLAN Cogineer będzie miało swoją oficjalną premierę podczas targów w Hanowerze, pod koniec kwietnia br., jako dodatek Add-On do EPLAN Electric P8. Nowo stworzone oprogramowanie pozwala na szybkie przejście do automatyzowania procesu tworzenia schematów hydraulicznych, pneumatycznych i elektrycznych, przy czym wystarczy nacisnąć przycisk, by uzyskać imponujące rezultaty. Użytkownicy mogą natychmiast rozpocząć pracę z tym narzędziem, które jest w pełni zintegrowane ze środowiskiem Platformy EPLAN i zapewnia maksymalną prostotę oraz łatwość obsługi. Nie jest wymagana wiedza specjalistyczna o konfiguracji ani o zarządzaniu wariantami – wystarczy standardowa wiedza o technologii makr.

***
EXPOPOWER. Międzynarodowe Targi Energetyki
Dystrybucja, przesył, wytwarzanie, handel – to cztery główne obszary nowoczesnej energetyki, w ramach których swoją ofertę prezentują firmy na Targach EXPOPOWER. Wydarzenie to od lat gromadzi w Poznaniu polską i zagraniczną branżę energetyczną.

***
eDrive
Firma HBM zaprezentowała nowe rozwiązanie w zakresie pomiaru i testowania silników elektrycznych i inwerterów o nazwie eDrive. To rozwiązanie stanowi narzędzie dla zwiększenia efektywności analizy napędów elektrycznych, prowadzonej przez jednostki badawczo-rozwojowe – a właśnie do tych napędów należy przyszłość. Głównym celem, a jednocześnie wymogiem dla dalszego rozwoju pojazdów z napędem elektrycznym jest zwiększenie ich sprawności – z jednej strony przez większą wydajność baterii (o dużej mocy) oraz lekkość pojazdów, z drugiej strony poprzez istotne zmniejszanie utraty cennej energii.

***
Targi InEnerg® OZE + Efektywność Energetyczna już w kwietniu!
REECO Poland zaprasza wszystkich zainteresowanych na kolejną edycję Targów Energii ze Źródeł Odnawialnych i Efektywności Energetycznej InEnerg®, która odbędzie się w dniach 11–12.04.2017 r. na Stadionie we Wrocławiu.

***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Fritz Kübler GmbH stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi wybrane enkodery inkrementalne z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020 produkowane są tego samego dnia.

***
Dlaczego tak trudno budować firmę z dotacją unijną?
Wielu przedsiębiorców marzy o dotacji na wybudowanie firmy. Tymczasem ci, co tego doświadczyli, nie zawsze czują się jak zwycięzcy. Budowa zazwyczaj bywa trudnym tematem sama w sobie, a jeszcze dodatkowe zobowiązania wynikające z umowy dotacyjnej nie ułatwiają sytuacji. Warto uwzględnić te spostrzeżenia w kontekście poszukiwania programu na rozbudowę przedsiębiorstwa.

***
SKAMER-ACM – partnerem we wdrażaniu i stosowaniu automatyki
SKAMER-ACM to firma z 30-letnim doświadczeniem w zakresie szeroko pojętej automatyki przemysłowej, od prostych urządzeń pomiaru, regulacji, sterowania i rejestracji, po zaawansowane układy sterowania.

***
Przekładnia Lenze o podwójnym momencie obrotowym. Większa siła na wale: Seria g500 zapewnia teraz do 20 000 Nm
Momenty obrotowe aż do 20 000 Nm: Firma Lenze znacząco rozszerzyła ofertę przekładni z serii g500. Wykorzystując nowe dwu- i trzystopniowe koła walcowe, koła stożkowo-walcowe i przekładnie niskoprofilowe, specjaliści z dziedziny Motion Centric Automation pokazali nowe obszary zastosowań, ponieważ przekładnia wykonana z żeliwa szarego daje podwojenie maksymalnego momentu obrotowego w stosunku do dotychczasowej oferty Lenze.

***
Władysław Burzyński, Zygmunt Domagała
Wspomnienie o koledze dr. inż. Henryku Chrostowskim (1945–2017)
Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 9 stycznia 2017 r. odszedł od nas nagle kolega, z którym łączyły nas więzy przyjaźni, koleżeństwa i współpracy w dziedzinie badań i dydaktyki dotyczącej szeroko pojętych układów i sterowań płynowych. Żegnamy nie tylko wybitnego dydaktyka i badacza, ale też znakomitego organizatora i propagatora wiedzy technicznej, wieloletniego Prezesa Sekcji Sterowania i Napędu Hydraulicznego ZG SIMP oraz Prezesa Izby Gospodarczej Komponentów i Technologii i wiceprezesa wchodzącej w jej skład Korporacji Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych.

***
Piotr Zientek
Metody badań nieniszczących wybranych elementów konstrukcji turbozespołu małej mocy
Streszczenie: W artykule przedstawiono opis nieniszczących metod badań diagnostycznych elementów mechanicznych maszyn (badania NDT – Non Destructive Testing). Badania nieniszczące urządzeń i konstrukcji stanowią grupę metod badawczych, które dostarczają informacji o własnościach materiału obiektu, niewpływających w istotny sposób na jego właściwości strukturalne i powierzchniowe. W rozdziale 2 opisano najczęściej stosowane metody badań. Przykłady z badań przemysłowych zawarto w rozdziale 3. Wnioski z przeprowadzonych badań zawarto w rozdziale 4.

ENG NON-DESTRUCTIVE TESTING METHODS FOR SELECTED ELEMENTS OF SMALL POWER TURBOGENERATORS
Abstract: The description of non-destructive testing methods (NDT) for diagnosing mechanical elements of machines is given in the paper. The non-destructive tests of devices and structures belong in the class of diagnostic methods providing information about the material of tested element, and the tests do not affect material’s properties (structure, surface). The most common testing methods are described in Section 2, examples from industrial tests are provided in Section 3. The conclusions are presented in Section 4.
Keywords: electrical machines, Non Destructive Testing,

***
Jarogniew Rykowski
Internet Rzeczy – czy mamy zacząć się bać?
Streszczenie: Wszyscy dostrzegamy dobre strony nowoczesnych technologii, spotykanych na każdym kroku: wygodę, stosunkowo niewielkie koszty, miniaturyzację i wszechobecną pomoc, coraz lepsze dopasowanie do człowieka. Modne ostatnio hasło Internetu Rzeczy znają wszyscy, którzy choć trochę mają do czynienia z nowinkami technicznymi. Internet Rzeczy tworzą urządzenia i systemy, które w założeniu mają pomagać ludziom. „Inteligentne” domy i miejsca pracy, ułatwiające wykonywanie codziennych i rutynowych czynności, a nawet zastępujące w tym człowieka stają się coraz widoczniejsze i popularniejsze, a ich cena nieustannie spada.
Jednakże, obok wielu zalet, Internet Rzeczy ma też ciemną stronę. W artykule przedstawiono szereg problemów związanych z masowym wykorzystywaniem niewidocznych i pomocnych urządzeń, wskazując, że na razie nie ma na nie skutecznego lekarstwa. Problemy te przede wszystkim są związane z szeroko rozumianym naruszeniem prywatności, brakiem odpowiedniej ochrony prawnej i organizacyjnej, zestawieniem rosnących możliwości technologii z jednoczes­nym spadkiem jej widoczności przez potencjalnych użytkowników, związaną z tym coraz większą nieświadomością faktu świadczenia pomocy ze strony urządzeń, a także ekonomią i socjologią. Tekst jest jedną z pierwszych prób wskazania nietechnicznych ograniczeń Internetu Rzeczy oraz sygnalizacją potrzeby wprowadzenia zmian w sposobie jego wdrażania i wykorzystywania w życiu codziennym.

***
Karol Tatar, Piotr Chudzik
Modelowanie wpływu niezależnego sterowania kół lewych i prawych na zachowanie dynamiczne pojazdu
Streszczenie: Artykuł prezentuje model czterokołowego pojazdu elektrycznego o niezależnym napędzie tylnych oraz przednich kół i skrętnej przedniej osi pojazdu. Każde z tylnych oraz przednich kół sterowane jest za pomocą zadawanego momentu. Celem artykułu było zaprezentowanie uproszczonego modelu matematycznego pojazdu oraz przeprowadzenie podstawowych badań symulacyjnych mających na celu rozwój zaawansowanych strategii sterowania pojazdem. Prezentowany w artykule model uwzględnia w swojej strukturze nieliniowe odziaływanie opona – droga, dynamikę masy punktowej pojazdu w kierunku wzdłużnym i poprzecznym oraz dynamikę bryły sztywnej związaną z ruchem obrotowym pojazdu w czasie wykonywania skrętów.

ENG Influence of independent steered left and right wheels on dynamic modelling of vehicle
Abstract: Article presents non-linear model of four wheeled electric car with independent front and rear shaft wheels drive and front steered shaft. The aim of this article was to present simplified mathematical model for vehicle, it’s counterpart in Matlab/Simulink software for test and research study of advanced control algorithms. Depicted model includes non-linear tire – road characteristics, longitudinal and lateral dynamic.
 

Reklama