Archiwum - numer 09/2022
Jak skrócić czas cyklu na linii montażowej o połowę dzięki kompaktowemu systemowi pick and place z zastosowaniem silników liniowych LinMot. Elastyczne i kompaktowe napędy bezpośrednie
Systemy typu pick & place zapewniają wysoką wydajność, dynamikę i precyzję produkcji. Wiele firm, widząc korzyści, jakie płyną z tego systemu, wdraża je na swoich liniach montażowych.
***
SPIROL uruchamia nową stronę internetową
SPIROL jest wiodącym ekspertem w zakresie mocowania, łączenia i montażu. Jesteśmy Twoim zasobem technicznym, który dostarcza wysokiej jakości komponenty poprawiające jakość Twojego montażu, przedłużające żywotność Twoich produktów i obniżające całkowite koszty produkcji.
***
Automatyzacja fabryki – Smart Factory SEW-EURODRIVE. MOVITRANS® stworzony z myślą o prostocie i optymalnej instalacji. Bezkontaktowy przesył energii
Bezkontaktowy przesył energii MOVITRANS® sprawia, że produkcja staje się modułowa i elastyczna.
***
Finder MasterIN System. Innowacyjność w profesjonalnym łączeniu układów automatyki
Godziny spędzone nad prefabrykacją szaf, w których połączenia przewodowe przypominają liany amazońskiej dżungli, przechodzą do lamusa. Dzięki systemowi MasterIn – niezbędne są tylko podstawowe narzędzia i kubek dobrej kawy, która nie zdąży wystygnąć, bo dzięki systemowi od firmy Finder „uszycie szafy” przebiegnie szybko i przyjemnie.
***
Firma Emerson prezentuje systemy zaworowe marki AVENTICS™ wyposażone w protokoły komunikacyjne OPC UA, które pomagają użytkownikom rozwiązywać problemy związane z interoperacyjnością i ułatwiają dostęp do danych. Systemy zaworowe marki AVENTICS™ z OPC UA
Systemy zaworowe marki AVENTICS™ z OPC UA to rozwiązanie typu digital twin (tzw. „cyfrowy bliźniak”), które zwiększa produktywność oraz wydajność.
***
Michał Przybylski
Gwarancja skutecznej ochrony: zasilacz UPS + oprogramowanie monitorująco-zarządzające
Bezpieczeństwo i gwarancja zasilania to jeden z kluczowych elementów w dzisiejszych czasach zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym (biznesowym). Najbardziej zalecanym sposobem zapewnienia poprawności i ciągłości zasilania urządzeń wrażliwych jest zastosowanie systemów zasilania gwarantowanego UPS. Z uwagi na fakt występowania różnych topologii zasilaczy UPS przy doborze systemu zasilania gwarantowanego należy wziąć pod uwagę oczekiwania i wymagania związane ze sposobem zabezpieczania osprzętu, rodzajem występujących zaburzeń sieciowych oraz kosztami związanymi z instalacją systemu.
***
Precyzja i delikatność – technologia Lenze w maszynie do pakowania jaj
Międzynarodowa firma Kletec skorzystała z kompleksowego doświadczenia firmy Lenze, aby stworzyć nowe rozwiązanie do przetwarzania jaj.
***
Adam Olejniczak
FONA Energy GEN 2.0 LV – magazyn energii dla prosumenta
1 lipca skończył się okres przejściowy dla prosumentów. Oczekiwany z niepokojem net billing stał się faktem, a efekty są już widoczne. Rozgrzany do czerwoności rynek paneli fotowoltaicznych gwałtownie hamuje. Co może uratować rynek fotowoltaiki? Zgodnie z przewidywaniami ekspertów rozwiązaniem są przydomowe magazyny energii. Produkuje je polska firma Impact Clean Power Technology SA, będąca od ponad 15 lat liderem produkcji systemów bateryjnych dla aplikacji mobilnych i stacjonarnych. Impact w ubiegłym roku opracował magazyn energii dla prosumentów pod nazwą FONA ENERGY, a w tym roku na Targach Energetab zaprezentuje nową odsłonę tego produktu.
***
Nowa przekładnia NORD do mechanizmów podnoszenia
Zadanie dźwigów, które polega na bezpiecznym podnoszeniu, precyzyjnym pozycjonowaniu i delikatnym ustawianiu ładunków, wymaga specjalnych napędów ze zintegrowanym hamulcem i przetwornicą częstotliwości, które zapewniają łagodny rozruch i generatorowe hamowanie z wykorzystaniem zdefiniowanych, regulowanych ramp. Międzynarodowy specjalista w dziedzinie napędów, niemiecka firma NORD DRIVESYSTEMS ogłosiła najnowszy dodatek do swojej rodziny reduktorów przemysłowych MAXXDRIVE. Nowa przekładnia MAXXDRIVE® XD została zaprojektowana właśnie z myślą o niezawodnej pracy dźwigów i wciągników.
***
Katowice stolicą innowacyjnego przemysłu
Rozpoczęła się rejestracja na Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX oraz towarzyszące im konferencje: „Nowy Przemysł 4.0” i „Tech and Job”. Najnowsza edycja to kompleksowa prezentacja trendów, rynkowych nowości i technologii, zgodnych z koncepcją Przemysłu 4.0. TOOLEX to również spotkania biznesowe decydentów w ramach licznych konferencji, warsztatów i pokazów. Wydarzenie odbędzie się 4–6 października br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
***
Alexander Fröhlich
Lepiej nie dotykać działającego systemu – a może jednak?
Przestarzałe infrastruktury IT i oprogramowanie mogą być głównym zagrożeniem dla firm przemysłowych. W wielu przypadkach proste zaktualizowanie do najnowszej wersji oprogramowania nie jest możliwe. Włoski partner firmy COPA-DATA, Treesse Progetti, pokazuje, jak konieczność można przekuć w korzyść, realizując projekt modernizacji tradycyjnego browaru za pomocą nowego oprogramowania opartego na platformie programowej zenon.
***
3 x naj: najnowszy, najmniejszy, najtańszy falownik SXD1000. Cz. 2
W październikowej edycji miesięcznika „Napędy i Sterowanie” w roku 2021 r. pisaliśmy już o naszym najnowszym falowniku serii SXD1000. Określiliśmy go trzema słowami: najnowszy, najmniejszy i najtańszy z przemienników częstotliwości.
***
Jak często wzorcować czujnik?
Kalibracja jest ważna wyłącznie w momencie jej przeprowadzenia. Jednak w praktyce często pojawiającym się pytaniem jest: jak często należy przeprowadzać ponowną kalibrację? Generalnie operator układu pomiarowego jest odpowiedzialny za określenie interwałów kalibracji. Jeżeli w zakładzie dostępna jest wewnętrzna specyfikacja ponownych kalibracji np. w instrukcji zarządzania jakością, to staje się ona oficjalnym źródłem dla harmonogramu rekalibracji. Dla niektórych zastosowań stosuje się wprost wytyczne ogólnych norm (np. ISO376 dla przyrządów do pomiaru siły).
***
Już w marcu 2023 roku kolejna edycja wiodących w Europie targów przemysłowych Intec i Zuliefermesse
Intec • Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji, 7–10.03.2023
Zuliefermesse • Międzynarodowe Targi Poddostawców: Części, Komponenty, Moduły, Technologie, 7–10.03.2023
***
Czy grozi nam bunt maszyn? Targi SYMAS® & MAINTENANCE z odpowiedziami na aktualne problemy
Jednym z najbardziej intrygujących aspektów stale rozwijającej się technologii jest sztuczna inteligencja (SI). Choć to rozwiązanie pomaga nam w codziennym życiu, nawet jeśli o tym nie wiemy, to u wielu ludzi wzbudza wątpliwości. Czy sztuczna inteligencja jest wrogiem czy może przyjacielem w walce ze zbuntowanymi maszynami?
***
23. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH. Sprawiedliwa Transformacja Terenów Pogórniczych
Instytut Techniki Górniczej KOMAG serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji z cyklu KOMTECH, która odbędzie się w dniach od 10 do 12 października br. w Szczyrku.
***
Małgorzata Malec
Wspomnienie pośmiertne – prof. dr hab. inż. Adam Klich
Z głębokim żalem i smutkiem Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Instytutu Techniki Górniczej KOMAG przyjęli wiadomość o śmierci Pana Profesora Adama Klicha, wieloletniego członka Rady Naukowej w latach 1973–2015 oraz jej Przewodniczącego przez trzy kadencje w latach 1988–1999. Przyp. red.: Prof. dr hab. inż. Adam Klich był również przez wiele lat członkiem Rady Programowej miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
***
Biografia prof. dra hab. inż. Adama Klicha
Prof. zw. dr hab. inż. Adam Klich urodził się w 1927 roku w Grybowie, w rodzinie nauczycielskiej – ojciec był inspektorem szkolnym. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym w Wieliczce w 1947 roku. Studia na Wydziale Górniczym AGH ukończył w 1951 roku. Stopień doktora nauk technicznych (1963 rok) i następnie doktora habilitowanego (1967 rok) uzyskał na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w 1974 roku, natomiast profesora zwyczajnego – w 1984 roku.
***
Michał Stosiak, Mykola Karpenko
Wybrane przyczyny pulsacji ciśnienia w układach hydrostatycznych
Streszczenie: W pracy przybliżono wybrane przyczyny pulsacji ciśnienia w układach hydrostatycznych. Wskazano na negatywne skutki tego zjawiska. Podkreślono, że w układach hydrostatycznych z hydrauliczną linią długą (HLD) dochodzić może o amplifikacji amplitud pulsacji ciśnienia dla rezonansowych długości przewodów hydraulicznych przy określonej częstotliwości wymuszenia. Wskazano również, że zewnętrzne drgania mechaniczne działające na zawory hydrauliczne mogą powodować zmiany w widmie pulsacji ciśnienia w układzie hydrostatycznym.
Selected reasons for pressure pulsation in hydrostatic systems
Abstract: In this paper, the selected reasons for the pressure pulsation in hydrostatic systems are introduced. The negative effects of this phenomenon are pointed out. It was emphasised that in hydrostatic systems with a hydraulic long line (HLD), amplification of pressure pulsation amplitudes may occur for resonant lengths of hydraulic lines at a specific forcing frequency. It was also indicated that external mechanical vibrations acting on hydraulic valves can cause changes in the pressure pulsation spectrum of the hydrostatic system.
***
Jakub Bernatt, Stanisław Gawron, Tadeusz Glinka
Prądnica wzbudzana magnesami trwałymi z przełącznikiem zaczepów
Streszczenie: Artykuł dotyczy prądnic synchronicznych wzbudzanych magnesami trwałymi, które pracują przy znamionowej prędkości obrotowej. Regulacja napięcia prądnicy jest realizowana na zaczepach uzwojenia twornika. Przełączniki zaczepów są takie, jak w transformatorach. Rozpatrzono kilka wariantów rozwiązania regulacji napięcia poprzez zmianę zaczepów. Są to rozwiązania, które można stosować do przełączania zaczepów uzwojenia, na postoju prądnicy i w czasie pracy prądnicy. Przedstawiono także rozwiązanie połączenia prądnicy z transformatorem trójuzwojeniowym i regulacją napięcia na zaczepach uzwojeniu transformatora.
PERMANENT MAGNET GENERATOR WITH TAP CHANGER
Abstract: This article applies to synchronous generators excited by permanent magnets, which operate at rated rotational speed. The generator voltage is regulated on the armature winding hooks. The tap-changers are the same as in transformers. Several variants of voltage regulation solutions by changing taps were considered. These are solutions that can be used to switch the winding taps, when the generator is stopped and during generator operation. The solution of connecting the generator with a three-winding transformer and voltage regulation on transformer winding taps was also presented.
***
Fabryka Mebli na Żywo pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy
Fabryka Mebli na Żywo powraca po dwuletniej przerwie. Jedna z najbardziej widowiskowych przestrzeni na Międzynarodowych Targach Maszyn, Narzędzi i Komponentów DREMA znów będzie działała z myślą o potrzebujących. W tym roku cel mógł być tylko jeden.
***
Tadeusz Glinka, Sławomir Szymaniec
Eksploatacja maszyn i transformatorów. Cz. 1
Maszyna elektryczna jest elektromechanicznym przetwornikiem energii. Proces przemiany energii może zachodzić w dwóch kierunkach: maszyna elektryczna może pracować jako prądnica (generator) i przetwarzać energię mechaniczną na elektryczną lub jako silnik (motor) i przetwarzać energię elektryczną na mechaniczną. Energia elektryczna jest także przetwarzana w transformatorach na energię elektryczną o innych parametrach (napięcie, prąd) oraz w przetwornicach energoelektronicznych bądź elektromaszynowych na inną częstotliwość [1.2].
***
Tadeusz Glinka, Sławomir Szymaniec
Eksploatacja maszyn i transformatorów. Cz. 2
Współcześnie w krajowej elektroenergetyce poza Głównym Urzędem Statystycznym praktycznie nie funkcjonują dobrowolne, centralne systemy gromadzenia i przetwarzania danych technicznych i ekonomicznych [1.25, 1.36]. Wyjątkiem w tym zakresie jest utrzymywany w Agencji Rynku Energii SA system gromadzenia i przetwarzania danych o awaryjności bloków energetycznych o mocach 120–500 MW.
***
Hanna Żakowska
Zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań
Koncepcja zrównoważonego rozwoju podkreśla potrzebę uwzględnienia w działalności gospodarczej, oprócz wymiaru ekonomicznego, również czynników społecznych i środowiskowych, w celu zaspokojenia potrzeb nie tylko obecnego, ale i przyszłych pokoleń.
***
R. Coles
Innowacje i osiągnięcia w przemyśle opakowań z papieru i tektury do żywności, napojów i innych produktów konsumpcyjnych przeznaczonych do szybkiego obrotu
Przemysł opakowań z papieru i zawierających papier jest przygotowany na komercyjne wymagania przyszłości, wynikające z rozwijających się celów marketingowych, ekonomicznych, łańcucha dostaw i zrównoważonego rozwoju. Jest też przystosowany do trendów demograficznych oraz zmieniających się stylów życia i systemów wartości. W niniejszym rozdziale omówiono innowacje pojawiające się w produkcji papieru i tektury oraz w obrębie szerokiej gamy form opakowań, jednocześnie podkreślając wielofunkcyjność dostępnych projektów.