Archiwum - numer 10/2019
LOTOS Hydromil L-HM BR. Olej hydrauliczny klasy premium zgodny ze specyfikacją Bosch Rexroth RDE 90235
Firma LOTOS OIL wprowadziła na rynek Hydromil L-HM BR – olej hydrauliczny klasy premium, produkowany przy użyciu własnych olejów bazowych LOTOS, który nie tylko spełnia wymagania specyfikacji Bosch Rexroth RDE 90235, ale także Parker Denison HF-1, HF-2 i HF-0. Olej został starannie opracowany, tak aby zagwarantować wydajność i ochronę w najnowszych wysoko wydajnych systemach i zapewnić gotowość na stale zmieniające się wyzwania przyszłości.
***
Zdecentralizowana technika napędowa. Przemienniki częstotliwości EURA EM30 i EURA EP66
Zdecentralizowana technika napędowa jest rozwiązaniem technicznym, w którym przemienniki częstotliwości są instalowane jak najbliżej silnika bądź integrują się z nim. To rozwiązanie umożliwia inżynierom wprowadzenie oszczędności w kosztach i przestrzeni montażowej. Znaczne oszczędności w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem osiąga się w okablowaniu, przestrzeni montażowej i energii. Brak konieczności prowadzenia okablowania ekranowanego (bądź jego znaczne skrócenie), mniejsze rozmiary szaf sterowniczych, sterowanie magistralowe zdecentralizowane w połączeniu z takimi właściwościami przemiennika częstotliwości, jak stopień ochrony IP67/NEMA4 i zakres temperatury pracy nawet od –40°C do +50°C – wszystko to pozwala na bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle.
***
Perfekcyjnie zintegrowane
Kompletny system napędowy składający się z napędu serwo CMMT-AS i silnika serwo EMMT-AS z Festo zapewnia pełną integrację sprzętu i oprogramowania. Użytkownicy mogą w zaledwie kilka minut uruchomić kompletny system napędowy dzięki oprogramowaniu Festo Automation Suite.
***
Plug and work z napędami elektrycznymi
Simplified Motion Series łączy prostotę pneumatyki z zaletami automatyzacji elektrycznej. Szukasz rozwiązań elektrycznych do bardzo prostych zadań ruchu i pozycjonowania, które oferują tak samo łatwe uruchamianie i parametryzację jak pneumatyka? Bez skomplikowanego uruchamiania wymaganego w przypadku typowych systemów elektrycznych? Jeśli tak, to idealnym rozwiązaniem dla Ciebie są zintegrowane rozwiązania napędu Simplified Motion Series! Dzięki uproszczonej funkcjonalności napędy są doskonałym rozwiązaniem do prostych ruchów między dwoma mechanicznymi położeniami końcowymi bez konieczności rezygnacji ze zoptymalizowanych charakterystyk działania, łagodnie amortyzowanego wysuwania i cofania do położeń końcowych czy uproszczonych funkcji wciskania i zaciskania.
***
Christopher G. Jeznach
Instalacja insertów do tworzywa na gorąco vs metoda ultradźwiękowa
Wraz ze wzrostem popularności elementów wykonanych z tworzyw sztucznych metody ich łączenia stały się tym bardziej ważne. W momencie wkręcania śruby bezpośrednio w element z tworzywa może dojść do uszkodzenia gwintu lub pęknięcia materiału. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się INSERTY gwintowane – pozwalają na wielokrotne złączanie i rozłączanie elementów bez ryzyka ich uszkodzenia.
***
Żuraw SGC-250 gotowy, aby podbić świat
Firma Sarens zbudowała największy na świecie żuraw, w którym pracuje system hydrauliczny SGC-250. Jest on w stanie jednym ruchem przenieść 2000 ton na odległość 100 metrów. Bosch Rexroth jest niezwykle dumny z możliwości podzielenia się wiedzą w zakresie hydrauliki na potrzeby tego projektu.
***
Kompleksowa obsługa produkcji cementu
Produkcja cementu wymaga połączenia siły i finezji na każdym jej etapie – transportu, ogrzewania – czy też przemiału materiału. Bezpośrednie napędy hydrauliczne Hägglunds zapewniają obie te cechy. Napędy marki Hägglunds dostarczają potrzebną moc i są zabezpieczone przed przeciążeniem, oferując jednocześnie dokładną kontrolę prędkości i niezrównaną elastyczność. Gwarantują one dostępność, wydajność oraz trwałość urządzeń pracujących w całej cementowni.
***
Ruch pod kontrolą. Poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame
Czwarta faza rewolucji przemysłowej jest związana z wykorzystywaniem nowych modeli produkcji. Przemysł 4.0 znajduje głównie zastosowanie w tak zwanych inteligentnych fabrykach. Głównym jego celem jest dążenie do precyzyjnego końcowego produktu, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich kosztów. Technologia, urządzenia czy też gotowe linie technologiczne muszą być dokładnie i rzetelnie przygotowane. Model informatyczny powinien stanowić podstawę do projektowania, modelowania, przetwarzania, a w rezultacie kontroli nad wszystkimi maszynami na linii produkcyjnej.
***
Cube67 Diagnostic Gateway. Ułatwiona diagnostyka
System Cube Murrelektronik oferuje szerokie możliwości diagnostyczne. Nowy Cube67 Diagnostic Gateway znacznie je ułatwia. To rozwiązanie dostarcza informacji w przypadku awarii i przyspiesza rozwiązywanie problemów, dzięki czemu zwiększa niezawodność maszyn i systemów.
***
Falownik SJ-P1 – nowy standard Hitachi
Już ponad rok temu producent przemienników częstotliwości – firma Hitachi – powiększył paletę oferowanych falowników o nową serię SJ-P1, która do końca bieżącego roku zastąpi sprawdzone już od wielu lat wektorowe falowniki serii SJ700B/SJ700D.
***
Polskie certyfikowane rozwiązanie zasilania do systemów ppoż. UZS-230V-1kW-1F
EVER Sp. z o.o. – doświadczony polski producent, znany głównie z produkcji zasilaczy UPS – wprowadza na rynek specjalistyczny zasilacz UZS-230V-1kW-1F dedykowany do współpracy z napędami bram stosowanymi w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła, zasilanymi z jednofazowej sieci energetycznej ~230 V, o zapotrzebowaniu na moc nie większym niż 1 kVA / 1 kW.
***
Nowe wymagania w zakresie minimalnego poziomu sprawności silników asynchronicznych wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej
Rozwój szeroko pojętego przemysłu nie może odbywać się kosztem środowiska naturalnego. Liczne ograniczenia dotyczące emisji szkodliwych gazów, będących skutkiem ubocznym procesów wytwarzania energii (np. z węgla), są bodźcem do poszukiwania nowych źródeł energii (m.in. źródła odnawialne) oraz ulepszania aktualnie istniejących urządzeń i procesów przemysłowych w celu ograniczenia zużycia produkowanej energii. Dodatkowym czynnikiem determinującym ww. działania jest znaczący wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w stosunku do możliwości wytwórczych.
***
Anna Szymczak
Dotacje UE – pułapki w procedurach wyboru dostawców
Realizując projekt z dotacją UE, beneficjenci z perspektywy 2014–2020 mają narzucone określone procedury wyboru dostawców, w ramach których mają się poruszać. Te wymagania dotyczą także podmiotów spoza ustawy o zamówieniach publicznych, czyli takich, jak np. prywatne przedsiębiorstwa. Jak wskazuje praktyka, na tym polu pojawiają się spore problemy wynikające z niewiedzy lub z niefrasobliwości. Efekty takich błędów mogą być poważne, bo mogą skutkować utratą części, a nawet całości dotacji na określony wydatek.
***
Falowniki serii SX2000 podczas produkcji cementu
Cement jest podstawowym materiałem we wszystkich dziedzinach budownictwa. Służy do produkcji betonu, a także do łączenia elementów. Jest spoiwem hydraulicznym, którego proces twardnienia może przebiegać pod wodą. Ze względu na swoje właściwości i możliwości zastosowania jest praktycznie wszechobecny: w domach, na drogach, lotniskach itd. Proces produkcji cementu jest zaawansowany technologicznie i kilkuetapowy, a na każdym z tych etapów mogą być wykorzystywane falowniki.
***
Najnowsze trendy w zasilaniu diod LED, czyli zasilacze o stałej mocy wyjściowej MEAN WELL serii XLG
Zasilanie diod LED przetwornicami o stałej mocy wyjściowej stało się ostatnimi czasy bardzo popularnym tematem. Czy zatem prawdą jest, że diody LED mogą współpracować wyłącznie z zasilaczem stałoprądowym? Czy zasilacz o stałej mocy również może być dobrym rozwiązaniem?
***
Lekki i kompaktowy napęd z paskiem zębatym zapewnia ekonomiczną automatyzację w najciaśniejszych miejscach. Mały, kompaktowy i ekonomiczny: nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus
Szybka automatyzacja w ciasnych przestrzeniach montażowych: igus opracował wyjątkowo kompaktowy napęd z paskiem zębatym w oparciu o płaski system liniowy drylin N. Nowy napęd składa się z całkowicie standardowych komponentów, a zatem jest łatwy w montażu w ciągu kilku minut i ekonomiczny. Nowy system, wyposażony w silnik i sterowanie, może przenosić obciążenia do 20 N i ma przełożenie 60 milimetrów na 1 obrót silnika.
***
Innowacje od igus na Targach Taropak 2019
Trzydziestego września w Poznaniu odbyły się Targi Taropak. Firma igus, lider technologii motion plastics, zaprezentowała na nich wiele nowości, ale też branżowe „hity”, które już sprawdzają się w maszynach do pakowania.
***
Jacek Przybyłka
Nowoczesne napędy elektryczne produkcji DFME „DAMEL” SA
Ciągły rozwój i postęp techniczny w zakresie mechanizacji i automatyzacji napędów elektrycznych stosowanych w procesie wydobywczym węgla kamiennego skutkuje opracowaniem nowych konstrukcji napędów, charakteryzujących się większą mocą, wydajnością oraz automatyzacją i wizualizacją ich pracy. W wyniku prowadzenia prac konstrukcyjnych nad nowoczesnymi napędami elektrycznymi w DFME „DAMEL” SA opracowano cały typoszereg silników o mocach od 60 kW do 500 kW na napięcie znamionowe od 660 V do 1140 V i od 500 kW do 1250 kW na napięcie znamionowe 3300 V.
***
Nowa przemysłowa przekładnia MAXXDRIVE® XT firmy NORD
NORD prezentuje nową przekładnię przemysłową, szczególnie przydatną dla systemów napędowych przenośników taśmowych.
***
Redundantne połączenia w przemysłowych sieciach Ethernet
Spotykamy się z kilkoma mechanizmami tworzenia redundantnych połączeń pomiędzy krytycznymi węzłami sieci Ethernet. Dość znane są protokoły RSTP (802.1w) i MSTP (802.1s) jednak czasy potrzebne na przywrócenie komunikacji są długie, a zatem nieakceptowalne w systemach automatyki. Niektórzy producenci opracowali własne zamknięte protokoły redundancji, w większości oparte o ideę tworzenia redundantnego pierścienia. Przykładem może być Turbo Ring czy Super Ring. Protokoły te są szybkie i dość niezawodne, ale wszystkie mają wady: brak kompatybilności pomiędzy poszczególnymi odmianami pierścienia.
***
Targi DREMA, Furnica, Sofab 2019 – trzymamy rękę na pulsie
Po czterech intensywnych dniach Targi DREMA, Furnica i Sofab 2019 dobiegły końca. Pomimo niekorzystnych czynników udało się zorganizować wystawę na światowym poziomie, która swoim rozmachem i różnorodnością udowadnia, że przemysł drzewny i meblarski w Polsce mają się dobrze!
***
Wyłączniki kompaktowe NOARK Ex9M6 z wyzwalaczem elektronicznym
Najnowszym produktem dodanym do oferty firmy NOARK Electric jest rodzina zaawansowanych technologicznie wyłączników kompaktowych Ex9M6, wyposażonych w wyzwalacz elektroniczny.
***
Bohdan Szafrański
Wrocław, 17 września 2019 r. Konferencja ROBOTECH
W tym roku we wrześniu już po raz czwarty we Wrocławiu odbyła się Konferencja ROBOTECH i zgromadziła osoby zawodowo zainteresowane praktycznym wykorzystaniem robotów w przemyśle. To jedna z najważniejszych na polskim rynku konferencji dotyczących robotyki i nowych technologii.
***
KINEMATICS-3D TKD. Nowa seria kabli KAWEFLEX®
Dzięki serii KINEMATICS-3D firma TKD rozszerza swoje kable KAWEFLEX® o serię, która została specjalnie zoptymalizowana pod kątem zastosowania w robotach i może być łatwo dostosowana do potrzeb klienta. Kable KINEMATICS 3D zachwycają smukłą konstrukcją, ekstremalną wytrzymałością na skręcanie, odpornością na obciążenia środowiska, wytrzymałością mechaniczną i maksymalną zwinnością.
***
Daniel Sybilski
MONITOUCH seria V9 – wbudowane rozwiązania IIoT
Seria MONITOUCH V9 firmy Fuji Electric jest w pełni ukierunkowana na komfort i prostotę korzystania z urządzenia przez użytkownika końcowego. Zgodnie z najnowszym trendem stosowania rozwiązań IIoT w automatyce przemysłowej, seria paneli operatorskich MONITOUCH V9 pozwala użytkownikowi na podgląd pracy i sterowanie aplikacjami z każdego zakątka świata przy pomocy kilku kliknięć.
***
Branżowe spotkania w centrum polskiego przemysłu
Centrum przemysłowe naszego kraju, jakim jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, obfituje w firmy i przedsiębiorstwa produkcyjne, logistyczne oraz usługowe. Dodatkowym atutem regionu jest jedna z najlepszych w Polsce sieć dróg oraz komunikacji. To właśnie tu zlokalizowane jest Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Expo Silesia. W kalendarzu wydarzeń organizowanych przez Expo Silesia możemy wyróżnić co najmniej dwa skierowane do branży napędów i sterowań. Jesienią zapraszamy na nowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Automatyki w Procesach Przemysłowych HPAmeeting, a już na początku roku odbędzie się kolejna edycja Targów Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting.
***
Interesujące wydarzenia na Targach ENERGETAB® 2019
Organizowane od ponad 30 lat przez ZIAD Bielsko-Biała SA Targi ENERGETAB to największe w Polsce międzynarodowe targi nowoczesnych urządzeń i technologii dla energetyki. Zakres prezentowanych wyrobów i technologii jest bardzo obszerny.
***
Siła spotkań na Targach SYMAS® i MAINTENANCE
Międzynarodowe Targi SYMAS® i MAINTENANCE, które odbyły się w dniach 2–3 października 2019 r. w EXPO Kraków, udowodniły, że jedna rozmowa lub jedno spotkanie warte są więcej niż wiele wysłanych e-maili. Świadczy o tym bardzo duże zainteresowanie imprezą, której siła wynika m.in. z połączenia dwóch rodzajów targów przemysłowych. Tegoroczną edycję odwiedziło 2874 osób, które poszukiwały konkretnych rozwiązań i produktów wśród stoisk 212 wystawców z 10 krajów.
***
Ryszard Klencz
Innowacje w górnictwie i przemyśle ciężkim – KATOWICE 2019
Katowice przez cztery dni, od 10 do 13 września, były gospodarczą stolicą Europy. Odbyły się tam Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019 oraz Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie KATOWICE 2019. Targom towarzyszyły konferencje, panele tematyczne, konkursy i szereg atrakcji dla zwiedzających. W ciągu czterech dni targi odwiedziło blisko 30 tys. osób.
***
Ryszard Klencz
XI Międzynarodowa Konferencja Techniki Urabiania „TUR 2019”
Krynica Zdrój w dniach 17–20 września 2019 roku była miejscem międzynarodowego spotkania przedstawicieli branży górniczej z Polski, Czech, Niemiec, Chin, Indii, Rumunii, Węgier, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy. Hotel Mercure Resort & SPA gościł uczestników debaty dotyczącej nowych technologii w górnictwie. Konferencja Techniki Urabiania „TUR 2019” – pod Patronatem J.M. REKTORA AGH Kraków Prof. dr hab. inż. Tadeusza Słomki oraz PREZESA Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Dr. inż. Adama Mirka – jest organizowana przez Katedrę Inżynierii Maszyn i Transportu AGH Kraków przy współpracy z Fundacją Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki oraz Polską Akademię Nauk.
***
Krzysztof Towarnicki
Mimośrodowa pompa łopatkowa do transportowania cieczy spożywczych
Historia hydrauliki sięga czasów, w których człowiek zagospodarował ruch cieczy na własne potrzeby. W tamtym czasie nie odwoływano się do zdefiniowanych praw, które obecnie stosuje się w technice hydraulicznej. Pierwsze maszyny wykorzystujące energię cieczy zbudowano już w starożytności, a ponad 200 lat przed naszą erą skonstruowano pompę tłokową ssąco-tłoczącą. Później wprowadzano coraz bardziej zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne polepszające sprawność pomp. Najbardziej rozpowszechniona wśród pomp wyporowych jest pompa zębata wynaleziona w około 1600 roku przez J. Keplera, ale w tamtym czasie nie znalazła praktycznego zastosowania.
***
Grzegorz Mędrek, Karol Osowski, Artur Olszak
Obliczenia numeryczne cieczy elektroreologicznej do zastosowania w sterowanym sprzęgle wiskotycznym
Streszczenie: We wstępie do artykułu omówiono budowę i sposoby sterowania sprzęgieł wiskotycznych, między innymi poprzez zmianę właściwości cieczy roboczej. Następnie przedstawiono dobór materiałów konstrukcyjnych sterowanego sprzęgła wiskotycznego z cieczą elektroreologiczną (ER). Zasadniczą część artykułu stanowią obliczenia numeryczne cieczy elektroreologicznej oraz sprzęgła. Pokazano przykładowe charakterystyki elektroreologiczne cieczy ERF3-S-I, otrzymane za pomocą procedur obliczeniowych napisanych w programie Turbo Pascal 7 oraz przykładowe wyniki obliczeń sprzęgła tarczowego. Na końcu artykułu zawarto wnioski potwierdzające konieczność modelowania i obliczeń numerycznych właściwości i charakterystyk cieczy elektroreologicznych używanych jako ciecze robocze w sterowanych sprzęgłach wiskotycznych.
ENG Abstract: The construction and method of controlling the viscous clutch by changing the properties of working fluid were described in the introduction of the article. Then, the selection of construction materials of the controlled viscous clutch with electrorheological fluid (ER ) was presented. The major part of paper includes numerical calculations of electrorheological fluid and clutch. The exemplary characteristics of electrorheological ERF3-S-I fluid obtained using the calculation procedures presented in Turbo Pascal 7 and the samples of disc clutch were demonstrated. Conclusions regarding the necessity of carrying out the mathematical modelling and numerical calculations of properties as well as characteristics of electrorheological fluids used as working fluid in the controlled viscous clutch were described in the final part of the article.
***
Piotr Zientek, Waleria Łukaszewicz-Szmytka, Grzegorz Czempik
Wykorzystanie napięcia stałego do badań izolacji głównej maszyn elektrycznych dużej mocy
Streszczenie: Diagnostyka układu izolacyjnego uzwojeń maszyn elektrycznych napięciem stałym jest najprostszą metodą oceny stanu technicznego izolacji. Prostota pomiaru tą metodą, małe gabaryty sprzętu pomiarowego oraz szybkość otrzymania wyników sprawiają, że metody wykorzystujące napięcie stałe są powszechnie stosowane do ogólnej, a nawet zaawansowanej oceny stopnia zużycia izolacji. Wyznaczone parametry elektryczne układu izolacyjnego są parametrami kryterialnymi, według których można w sposób jednoznaczny ocenić stan techniczny izolacji uzwojenia.
ENG APPLICATION OF DC VOLTAGE IN INSULATION TO GROUND TESTS FOR HIGH POWER ELECTRICAL MACHINES
Abstract: DC voltage diagnostics of insulation system of electrical machines is the most straightforward method of assessing technical condition of insulation.. The simplicity of DC voltage tests, small dimensions of measurement apparatus and rapid conclusions result in the fact, that these methods are universally used in general and even advanced evaluation of insulation’s degree of wear. Electrical parameters of insulation system determined with DC voltage are criteria parameters. Technical condition of winding insulation may be unambiguously assessed with the help of these parameters.
***
Janusz Petryna, Maciej Sułowicz, Arkadiusz Duda, Zbigniew Ławrowski, Krzysztof Guziec
Metoda wyznaczania momentu obciążenia silnika indukcyjnego na stanowisku pracy poprzez pomiar strumienia poosiowego
Streszczenie: W pracy przedstawiono metodę wyznaczania momentu obciążenia silnika indukcyjnego opartą na pomiarze strumienia poosiowego. Pomiar wykonano na stanowisku pracy silnika w elektrowni, zaś w stacji prób podczas obciążania uzyskano charakterystyki ilustrujące zależności momentu od strumienia i od prędkości obrotowej. Zaproponowano sposób wykorzystania pojedynczego pomiaru do oszacowania momentu. Proponowana metoda jest stosunkowo prosta do realizacji i pozwala na w pełni bezinwazyjne wyznaczanie momentu obciążenia silników indukcyjnych. Po zautomatyzowaniu pomiarów może ona zostać wykorzystana w systemach monitoringu stanu maszyny działających online.
ENG THE METHOD FOR CONTACTLESS DETERMINATION OF AN INDUCTION MOTOR LOAD TORQUE BASED ON THE AXIAL FLUX MEASUREMENT AT A WORKPLACE
Abstract: The paper presents a method for determining the load torque of an induction motor based on the measurement of axial flux. The measurement was carried out at the motor workplace in the power plant, while in the test station, during the loading, characteristics illustrating the dependence of the torque on the axial flux and on the rotational speed were obtained. A way of using a single measurement to estimate the torque has been proposed. The method is relatively simple to implement and allows for a fully noninvasive determination of the load torque. After automating the measurements, it can be used in online machine monitoring systems.
***
Stanisław Maleczek, Marcin Szczepaniak, Wojciech Malicki
Hybrydowy system magazynowania energii podwójnego zastosowania
Streszczenie: Uzależnienie współczesnych urządzeń wojskowych od energii elektrycznej powoduje, że ich skuteczność i niezawodność zależy w bardzo dużym stopniu od ciągłości dostarczania energii elektrycznej oraz jej jakości. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję wykonania systemu magazynowania energii dla zastosowań cywilnych i wojskowych. Omówiono budowę i przeznaczenie poszczególnych bloków systemu, a także zastosowanie filozofii „klocków” i gwiaździstej topologii układu połączeń. Nakreślono perspektywy dalszej realizacji projektu jako bazy do przyszłej produkcji systemu.
ENG DUAL-USE HYBRID POWER STORAGE SYSTEM
Abstract: The dependence of modern military equipment on electricity makes their effectiveness and reliability depends very much on the continuity of electricity supply and its quality. This paper presents the concept of implementation of an energy storage system for civil and military applications. The construction and purpose of individual system blocks are discussed as well as the application of the philosophy of „bricks” and the star-shaped topology of the connection system. Perspectives for the further implementation of the project as a basis for the future production of the system were outlined.
***
Janusz Rak, Marek Gała, Kazimierz Jagieła
Ocena asymetrii napięć i prądów w instalacji zasilania pieca łukowego AC
Streszczenie: Elektryczny piec łukowy AC, ze względu na dynamiczny charakter pracy łuku elektrycznego, negatywnie oddziałuje na sieć zasilającą w postaci generowania wyższych harmonicznych, wahań napięcia oraz asymetrii. W artykule przedstawiono analizę asymetrii napięć i prądów w instalacji zasilania pieca łukowego AC. Na podstawie zarejestrowanych komputerowo danych pomiarowych obliczono za pomocą szybkiej transformaty Fouriera podstawowe harmoniczne przebiegów napięć i prądów w poszczególnych punktach toru zasilania. Następnie wyznaczono współczynniki asymetrii napięć i prądów oraz średnie wartości impedancji fazowych na poziomie niskiego i średniego napięcia dla stanów roztapiania i rafinacji.
ENG Evaluation of voltage and current asymmetry in the AC arc furnace power supply installation
Abstract: The electric AC arc furnace, due to the dynamic nature of the electric arc operation, has a negative impact on the supply network in the form of generating higher harmonics, voltage fluctuations and asymmetry. The paper presents the analysis of asymmetry of voltages and currents in the power supply installation of an AC arc furnace. The basic harmonics of voltage and current waveforms at individual points of the power line were calculated using the Fast Fourier Transform on the basis of computer-recorded measurement data. Next, the voltage and current asymmetry coefficients as well as mean values of phase impedances at the low and medium voltage levels were determined for the melting and refining states.
***
Marian A. Partyka, Alfred Paszek
Analiza porównawcza funkcjonalności przedsiębiorstw według „Katalogu Branżowego – Napędy i Sterowanie” w latach 2018–2019
Streszczenie: W artykule zamieszczono wyniki analizy porównawczej funkcjonalności polskich przedsiębiorstw działających na rynku techniki w latach 2018 i 2019. Skupiono się na ofercie wybranych firm w szerokim zakresie zastosowań, m.in. w hydraulice, pneumatyce, napędach i automatyce. Wykonana analiza porównawcza uwzględnia ilościowe i jakościowe aspekty, wynikające ze zgromadzonych danych. Opracowanie przedstawia dynamikę zmian w danym okresie oraz wnioski z przeprowadzonych badań.
ENG COMPARATIVE ANALYSIS OF THE FUNCTIONALITY OF FIRMS ACCORDING TO THE „BRANCH CATALOGUE – DRIVES AND CONTROL” FROM THE YEARS 2018 AND 2019
Abstract: This article presents a description and comparison analysis of businesses that are present in the Polish market of hydraulics, pneumatics and propulsion among others. This elaboration contains descriptions of existing change dynamics in the discussed industry sectors as well as a picture of Polish firms and enterprises in the global market of the analyzed branch. The fluctuation of existing Polish businesses in technic market in the years 2018 and 2019 are described.