Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2012

Napędy i Sterowanie
numer 03/2012


Maciej Sakowicz
Multiprojekt przedstawia: eMT3000 – najnowsza seria paneli operatorskich firmy Weintek
Multiprojekt jest firmą handlową prowadzącą doradztwo techniczne w zakresie oferowanych produktów. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy, poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń) i dostawy podzespołów z naszego magazynu, do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Większość towarów sprowadzamy prosto od producentów.

***
Napęd z prowadnicą i silnikiem liniowym DFME-LAS
Festo przedstawia kompletny system liniowy, który może być stosowany do niewielkich obciążeń. Charakteryzuje się on wysoką dynamiką pracy, precyzją działania i minimalnym czasem pozycjonowania.

***
Wdrożenie napędu 1,2 MW – Danfoss VLT® AQUA Drive FC202
W artykule zostało zaprezentowane jedno z ostatnich napędowych wdrożeń firmy JaDan z Wrocławia. Firma jako Autoryzowany Dystrybutor i Partner Serwisowy współpracuje z Danfoss od ponad 10 lat. JaDan na życzenie Klienta realizuje kompleksową obsługę: od projektu aż po realizację i uruchomienie. Zapewnia profesjonalne wsparcie techniczne i serwis.

***
Jaromir Turlej
Sprawność urządzeń napędowych, a oszczędności energii. Przetwornice częstotliwości Danfoss VLT®
W artykule zostały zaprezentowane niektóre z energooszczędnych napędowych wdrożeń firmy Control-Service z Krakowa. Firma jako Autoryzowany Dystrybutor i Partner Serwisowy współpracuje z Danfoss od ponad 10 lat. Control-Service na życzenie Klienta realizuje kompleksową obsługę: od projektu aż po realizację i uruchomienie ze stałym systemem szkoleń, wsparciem technicznym i serwisem.

***
Ryszard Klencz
Prezentacja rozwiązań bionicznych w Technoparku inspiracją do innowacyjnych rozwiązań
Technopark Gliwice oraz firma Festo podjęły inicjatywę prezentacji konstrukcji bionicznych rozwijanych przez Festo. Profesor Jan Kosmol, Prezes Technoparku Gliwice, powiedział, że spotkanie jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie adaptacją w technice rozwiązań występujących w naturze.

***
Anna Trąbała
Mentor MP – nowoczesność i niezawodność
Silniki DC ze względu na łatwość sterowania i serwisowania cieszą się nadal sporą popularnością i są stosowane w wielu aplikacjach. Zalety stosowania technologii DC doskonale widać w układach regeneracyjnych i dużej mocy.

***
Softstarty średniego napięcia VS65
Firma POWER ELECTRONICS poszerzyła gamę wyrobów o softstarty średniego napięcia typu VS65. Urządzenie, tak jak i pozostałe wyroby firmy, objęte jest 3-letnią gwarancją oraz bardzo szybkim czasem reakcji serwisu. Softstart ma modułową, konfigurowalną budowę, co pozwala na elastyczne zaadaptowanie układu do istniejącej instalacji zarówno w zakresie rozmaitych typów podłączeń, jak i wyposażenia w aparaturę elektryczną. W konstrukcji zastosowano przewymiarowane podzespoły mocy, co korzystnie wpływa na czas bezawaryjnej pracy oraz umożliwia stosowanie softstartu w wymagających aplikacjach.

***
NORD w aplikacjach scenicznych. Teatr „Dworek Gościnny” w Szczawnicy
Niezawodność, cichobieżność, precyzja, bezobsługowość, bezpieczeństwo – to pięć podstawowych wymagań stawianych rozwiązaniom napędowym stosowanym w technologiach scenicznych.

***
Lenze – specjalista w dziedzinie napędów i automatyzacji – pokaże Klientom na targach w Hanowerze, jakie znaczenie dla ich pomysłów ma swoboda. Firma Lenze stawia na przyjazność obsłu
Na targach przemysłowych w Hanowerze HMI wykażemy, jak Klienci dzięki współpracy z Lenze szybko, łatwo i bezpiecznie mogą wprowadzić swoje maszyny na rynek. W dniach 23–27 kwietnia 2012 r., w hali 14 (stoisko H20) nasz specjalista w dziedzinie Motion Centric Automation pokaże, jak prosty może być świat techniki napędowej i techniki automatyzacji. Jako jedna z niewielu na rynku firm, Lenze wspiera producentów maszyn we wszystkich fazach procesu konstrukcji oraz przez cały cykl życia maszyny – od powstania pomysłu do obsługi posprzedażowej, jak również podczas optymalizacji istniejącej lub konstrukcji nowej maszyny. Firma Lenze na targach w Hanowerze zaprezentuje, w jaki sposób to osiąga: dzięki odpowiednim systemom automatyzacji, rozwiązaniom napędowym, usługom i produktom –od sterowania po wał napędowy.

***
Piotr Augustynek
Najnowsze wersje modułów liniowych MLA w ofercie WObit – cz. I
Zamiana ruchu obrotowego na ruch liniowy to problem, przed którym wielokrotnie staje aplikant w branży automatyki przemysłowej. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych sposobów, aby tego dokonać. Do najpopularniejszych należą użycie śruby i nakrętki kulowej, napęd łańcuchowy, napęd mimośrodowy czy też pasowy. Firma WObit posiada w swojej ofercie serię modułów liniowych wykonywanych na wymiar pod życzenie klienta. Zamiana ruchu obrotowego w tym przypadku odbywa się właśnie poprzez napęd paskowy.

***
Mariusz Snowacki
Modułowa koncepcja obudowy IP55 w przemiennikach częstotliwości
Podczas tegorocznej edycji Targów AUTOMATICON® na stoisku firmy HF Inverter Polska odbędzie się premiera nowego produktu – przemienników częstotliwości w obudowie IP55 serii E-1000 IP55 firmy EURA®.

***
Mariusz Snowacki
Dobry sposób na poszerzanie wiedzy i nawiązywanie cennych kontaktów. Regionalne seminaria
Firma HF Inverter Polska wraz z partnerami – portalem energoelektronika.pl oraz Biotop Biuro Inżynierii Środowiska – współorganizuje szereg regionalnych spotkań szkoleniowych. Seminaria skierowane są do projektantów, biur projektowych, biur techniczno-inżynieryjnych, integratorów systemów automatyki, automatyków, pionów technicznych i SUR-ów (służb utrzymania ruchu) firm produkcyjnych.

***
Parker przedstawia nowy AC30V, wskazując nowy kierunek w projektowaniu napędów AC
AC30V jest pierwszym z zupełnie nowej generacji napędów Parkera i został zaprojektowany specjalnie z myślą o sprostaniu rygorystycznym wymaganiom pomp przemysłowych, wentylatorów, jak również w aplikacjach ogólnego przeznaczenia.

***
Rafał Kmieciak
Aplikacja zrealizowana przez ANIRO Grupa Handlowa. Modernizacja maszyny do wiercenia w szkle w oparciu o serwonapędy LS Mecapion
W artykule opisano modernizację maszyny do wiercenia w szkle. Modernizacja polegała na zastąpieniu istniejącego, ręcznego układu pozycjonowania układem pozycjonowania automatycznego opartego na produktach koreańskiej firmy LS Mecapion. Testy przeprowadzone po modernizacji wykazały poprawność działania nowego układu, zgodnie z założonymi wymaganiami dotyczącymi dokładności pozycjonowania.

***
Krzysztof Kania
Nowa generacja napędów kompaktowych, czyli przemienniki częstotliwości Vacon 20
Firma Vacon Oyj, fiński producent przemienników częstotliwości Vacon, wprowadza na rynek nowy kompaktowy napęd Vacon 20.

***
Jakub Kantor, Tomasz Haliniak
Napęd Ezi-SERVO Plus-R z programowalnym pozycjonerem – cz. III. Tabela pozycji
W poprzednich dwóch częściach cyklu opisano parametryzację oraz konfigurację wejść/wyjść napędu Ezi-SERVO Plus-R. Obecnie zajmiemy się tabelą pozycji i sposobem jej tworzenia. W zależności od rodzaju zastosowanego napędu może ona zawierać 256 (Ezi-SERVO Plus-R oraz Ezi-STEP Plus-R) lub 64 (Ezi-SERVO-All oraz Ezi-STEP-All) wiersze rozkazów. Edycja tabeli pozycji odbywa się za pomocą bezpłatnego oprogramowania EziMotion, dostarczanego wraz z napędem.

***
Cezary Ziółkowski
Komunikacja bezprzewodowa GSM/GPRS – oferta firmy MOXA
Komunikacja bezprzewodowa w standardzie GSM/GPRS jest coraz powszechniej stosowana w przemyśle. Za standardem tym przemawia możliwość skomunikowania się z trudno dostępnymi lokalizacjami. Firma Moxa posiada szeroką gamę urządzeń obsługujących standard GSM/GPRS. Dostępne są modemy, routery, moduły kontrolno-pomiarowe oraz komputery wbudowane do różnych zastosowań.

***
Automatyzacja produkcji misek klejonych w zakładzie Cersanit
Firma Cersanit, będąca największym producentem wyrobów ceramiki sanitarnej w kraju, postanowiła zautomatyzować dotychczasowy proces produkcji. Produkcja misek klejonych w ich zakładzie produkcyjnym odbywała się do niedawna ręcznie, co powodowało duże straty i odpady, zwłaszcza w czasie procesu klejenia. Firma Cersanit przedstawiła własną koncepcję produkcji, a na jej podstawie firma Bosch Rexroth podjęła się opracowania układu automatyzacji linii produkcyjnych misek klejonych. Projekt zrealizowany został przez firmę Bosch Rexroth Sp. z o.o. przy współpracy z firmą Remzel, wykonawcą części mechanicznej, elektrycznej i montażu.

***
Marek Gaj
SERCOS III – Komunikacja dla dodatkowych osi napędowych i nowych funkcji. Seria kompaktowych napędów IndraMotion MTX micro osiągnęła prawdziwy sukces
Firma Bosch Rexroth rozpoczęła ekspansję na nowe obszary zastosowań dla systemów sterowania obrabiarkami numerycznymi (CNC). System ten, dzięki interfejsowi SERCOS III, udoskonalonym funkcjom tworzenia projektów oraz szybszej transmisji danych, stworzony jest do nowych aplikacji.

***
Przegląd rodziny serwonapędów MINAS A5 firmy Panasonic Electric Works
Z początkiem 2012 r. firma Elmark Automatyka wprowadziła do swojej oferty trzy grupy serwonapędów rodziny Minas A5. Najbardziej popularna seria MINAS A5 to serwonapędy ogólnego przeznaczenia. Odznaczają się dużą funkcjonalnością oraz prostą konfiguracją. Ta grupa napędów posiada cztery możliwe tryby sterowania, możliwość komunikacji z PLC poprzez RS232 lub RS485 oraz tzw. „wejście bezpieczne”, które pozwala na podłączenie osłony, grzybka bezpieczeństwa lub kurtyny bezpośrednio do napędu lub wpięcie układu w bardziej zaawansowany system bezpieczeństwa na maszynie.

***
Dariusz Baraniak
Cykliczna i acykliczna komunikacja pomiędzy sterownikiem S7-1200 a napędem SINAMICS G120 poprzez magistralę komunikacyjną PROFINET. Integracja urządzeń w portalu TIA ver. 11 – cz. II
W poprzedniej części artykułu została omówiona struktura telegramów komunikacyjnych PROFINET oraz pierwszego i drugiego słowa sterującego. W tej  części zostanie przedstawiona integracja sterownika S7-1200 z napędem SINAMICS G120 w  środowisku TIA Portal ver. 11.

***
Cip Motion na małych i średnich maszynach? Teraz to możliwe!
System komunikacji z serwonapędami Rockwell Automation oparty o najpopularniejszą sieć na świecie Ethernet/IP rozbudowaną o CIP Motion, do tej pory możliwy był jedynie przy użyciu platformy sterownikowej ControlLogix, co w znaczący sposób zawężało użycie tej technologii w aplikacjach małych i średnich. Wraz z nowymi jednostkami CompactLogix możliwe jest wykorzystanie tej funkcjonalności na małych i średnich maszynach.

***
Uwe Nolte, Andrzej Górczak
Modularny switch gigabitowy. Wysoko wydajne połączenie pomiędzy automatyką a zakładowymi sieciami IT
Śmiało można powiedzieć, że dzisiaj w świecie automatyki króluje Ethernet. Jednak duża liczba urządzeń z łączem ethernetowym, w połączeniu z wymaganiami nieprzerwanej transmisji danych, stwarza konieczność budowania wysoko wydajnej infrastruktury sieciowej. Do oczekiwań wydajności i pewności transmisji dochodzi również konsekwentne obniżanie poboru energii przez procesy produkcyjne, z urządzeniami automatyki włącznie.

***
Jacek Zarzycki
Nowe easy800 firmy Eaton i system SmartWire-DT w praktyce
Przekaźniki programowalne zyskały niespotykaną dotąd funkcjonalność. Już dzisiaj możliwe jest bezpośrednie podłączenie przycisku, lampki, rozrusznika silnikowego z pomiarem prądu czy też wyłącznika mocy. Bez udziału dodatkowych, rozbudowanych akcesoriów dostępne są w standardzie takie informacje, jak termiczny wizerunek silnika, przyczyna wyzwolenia czy nastawy poszczególnych członów wyzwalaczy, a odpowiednie wejście pozwala monitorować wartość z licznika energii elektrycznej. Co najbardziej istotne – wykonanie zależności pomiędzy wszystkimi parametrami realizowane jest w znanym, prostym w użyciu języku programowania easy.

***
Oliver Opl
Inteligencja jest w sieciach
Ethernet, jako standard przemysłowy, musi charakteryzować się dużą dostępnością, niezawodnością oraz znakomitą pracą oprogramowania, jak i samej sieci. HARTING oferuje znakomite przełączniki zarządzalne. Łatwo je skonfigurować, nie wymagają instalowania dodatkowych apletów Javy, co potwierdza zorientowanie na klienta, jedną z typowych cech marki HARTING.

***
MQ12. Sprytne rozwiązanie!
Standard M12 dominuje obecnie wśród urządzeń wykonawczych i łączenia czujników w obszarze instalacji maszyny.

***
Łukasz Wyzgał
Platforma automatyki SYSMAC
Niedawno na rynku automatyki pojawił się zupełnie nowy produkt – kompletny system sterowania maszyną SYSMAC, stworzony przez firmę Omron. Platforma ta wprowadza niespotykaną dotąd jakość w systemach sterowania. Za pomocą jednego połączenia i jednego oprogramowania jesteśmy w stanie łączyć kontrolę ruchu, sekwencjonowanie, systemy wizyjne, czujniki, monitorować pracę wszystkich systemów i szybko usuwać usterki, a przy tym w łatwy sposób programować i konfigurować cały system. Odejście od sztywnej architektury ASIC do elastycznej i skalowanej architektury opartej na oprogramowaniu pozwoliło na osiągnięcie niespotykanej dotąd wydajności i łatwości w konfigurowaniu.

***
Zaproszenie do współpracy w zakresie rozwiązań automatyzacji B&R
B&R jest jednym z największych prywatnych przedsiębiorstw dostarczających zintegrowane rozwiązania automatyzacji. Nasz zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Austrii, a na całym świecie zatrudniamy 2300 pracowników oraz posiadamy biura w ponad 70 krajach. Nasza technologiczna przewaga w dziedzinie sterowania, techniki napędowej, wizualizacji oraz komunikacji sprawia, że wytyczamy trendy w obszarze automatyzacji.

***
Nowe profesjonalne panele operatorskie Pro-face
Profesjonalne produkty HMI Pro-face znane są od lat z wysokiej jakości i niezawodności. Ciągle udoskonalając swoje produkty, Pro-face wprowadza nową, jeszcze bardziej zaawansowaną serię paneli – GP4000.

***
Vision BMS. Zaawansowany system zarządzania budynkiem
System Vision BMS to scentralizowany i modułowy system zarządzania inteligentnym budynkiem. W warstwie strukturalnej można wskazać dwa podstawowe elementy składowe Systemu: oprogramowanie stanowiące mechanizmy, których rolą jest sterowanie i podejmowanie decyzji a także wizualizacja oraz interakcja z użytkownikiem; sprzęt, czyli elementy sterujące, wykonawcze oraz współpracujące systemy autonomiczne. Są to urządzenia elektroniczne ściśle powiązane z zarządzającym nimi oprogramowaniem a współpraca polega na wymianie określonych informacji w obie strony, dzięki czemu możliwa jest pełna integracja wielu różnorodnych rozwiązań.

***
Maciej Kowalski
Systemy obudów do zastosowań elektronicznych firmy SCHROFF
Firma SCHROFF GmbH wchodząca w skład grupy Pentair Technical Products, uznawana jest za wiodącą markę na europejskim rynku szaf i obudów. Na międzynarodowym rynku firma jest obecna od ponad 40 lat. W jej ofercie znajdują się szafy w systemie 19-calowym oraz metrycznym, stojaki, stelaże, kasety 19-calowe, różnego typu obudowy, elementy mechaniki 19-calowej dla systemów komputerów przemysłowych oraz urządzenia sterowania klimatem. Firma uznawana jest za prekursora w dziedzinie 19-calowych kaset, których pierwsze egzemplarze znalazły się w ofercie już w 1965 r.

***
Nowy system cokołów do szaf sterowniczych. Montaż bez narzędzi
Montaż cokołów szaf sterowniczych z blachy stalowej był dotychczas stosunkowo skomplikowany. Znacznie lepsze tempo montażu szaf sterowniczych zapewnia teraz nowy, opracowany przez Rittal, system cokołów Flex-Block. To rozwiązanie z tworzywa sztucznego pozwala na szybki montaż bez użycia narzędzi. Ponadto dzięki licznym akcesoriom można utworzyć przestrzeń w szafie i dopasować do własnych potrzeb.

***
Prowadniki przewodów zapewniające trwałą przewodność, wysyłane w ciągu 24 h – dostępny specjalny katalog. Prowadniki przewodów ESD/ATEX z natychmiastową wysyłką z magazynu
Przed dziesięcioma laty firma igus GmbH z Kolonii zaprezentowała w pełni przewodzące prowadniki przewodów z nowego materiału igumid ESD (Electro Static Discharge). Od tamtej pory systemy zasilania w kolorze szarym należą do najchętniej kupowanych materiałów firmy igus, specjalisty w dziedzinie tworzyw sztucznych. Żeby ułatwić konstruktorom szybkie ukończenie konstruowania maszyn i urządzeń, od 1 stycznia 2012 r. dostępny jest program ESD/ATEX z asortymentem prowadników z serii Zipper, E2/000, E4.1 oraz E4/light, dostępnych z magazynu. Dzięki temu prawie 280 różnych wersji prowadników ESD/ATEX wraz z prostym podziałem wewnętrznym jest gotowych do wysyłki bezpośrednio po złożeniu zamówienia.

***
Anna Szymczak
Trudności w rozliczaniu kosztów budowy przy dotacji
Dzięki dotacjom unijnym wielu przedsiębiorcom udało się rozbudować swoje firmy. Koszty budowy są częstym wydatkiem w ramach innowacyjnych przedsięwzięć. Rozliczenie kosztów budowy okazuje się znacznie trudniejsze niż przeliczenie zakupu maszyn.

***
Przekaźniki czasowe firmy Schleicher Electronic
Kontynuując prezentację przekaźników firmy Schleicher Electronic, chcielibyśmy zaprezentować Państwu kolejną grupę produktów – przekaźniki czasowe. Urządzenia oferowane są w czterech wersjach obudowy – m.in. umożliwiających ich montaż na szynie DIN.

***
Agnieszka Szyra
Otwarcie nowej siedziby firmy Lenze w Katowicach
15 lutego 2012 r. w Katowicach odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby firmy Lenze. Obecnie firma działa na całym świecie, a jej największe zakłady mieszczą się w Niemczech, Austrii, Chinach i USA. Już od początku swego istnienia, czyli od 1947 r., oferuje produkty z obszaru napędów mechanicznych i elektronicznych.

***
ABUS. LIS-AP – kolejny sprytny LIS
Najpierw pęka pierwszy drut. Potem długo nic się nie dzieje, jednak sąsiednie są coraz bardziej obciążone. Pęka drugi, a potem parę kolejnych. W krótkim odstępie czasu może lawinowo wzrosnąć liczba tych, które sukcesywnie będą ulegać zniszczeniu. Nawet najwyższej jakości lina poddaje się w końcu podczas jej eksploatacji. Zużycie jednak nie zawsze jest widoczne gołym okiem.

***
Paweł Zalas, Piotr Kisielewski
Proces technologiczny produkcji wirnika silnika synchronicznego małej mocy wzbudzanego magnesami trwałymi
Nowoczesne konstrukcje silników elektrycznych wzbudzanych magnesami trwałymi (PMSM) z klatką rozruchową lub bez klatki, przeznaczone do rozruchu bezpośredniego lub częstotliwościowego i pracy z regulowaną prędkością obrotową, stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla stosowanych powszechnie klasycznych silników indukcyjnych. Silniki tego typu charakteryzują się najkorzystniejszym spośród maszyn elektrycznych wirujących stosunkiem uzyskiwanego momentu i mocy znamionowej do objętości i masy maszyny. Maszyny takie najczęściej wykonuje się poprzez modyfikację maszyny indukcyjnej. Wymaga to jednak odpowiednich zmian w technologii wytwarzania poszczególnych elementów silnika, modyfikacji narzędzi oraz przyrządów wykorzystywanych do produkcji i kontroli poprawności wykonania poszczególnych części/detali oraz zmian kolejności i przebiegu odpowiednich procesów technologicznych. Maszyna PMSM to konstrukcja, która łączy w sobie zalety silnika synchronicznego wzbudzanego magnesami trwałymi (wysoką sprawność oraz współczynnik mocy) oraz prostotę konstrukcji i obsługi silnika indukcyjnego.

ENG SMALL POWER SYNCHRONOUS MOTOR WITH PERMANENT MAGNETS
Abstract: The work presents basic problems as well as indispen¬sable changes in technology of the production of individual units of motors, modification of tools as well as attachments used to production and accuracy check of realization of individual parts and details as well as changes order and course technolo¬gical processes in process of production of low-power permanent magnet synchronous motors in relation to typical similar power induction motors. The article presents experien¬ces captured during production of the prototype motor with squirrel-cage and permanent magnets (LSPMSM), designed to line starting of fans and pumps.

***
Marek Dźwiarek
Wyznaczanie częstości kontroli okresowych urządzeń ochronnych
Analizy wypadków przy obsłudze maszyn przedstawione w [1] wykazały, że 36% z nich było spowodowanych przez niewłaściwe funkcjonowanie urządzeń ochronnych realizujących funkcje bezpieczeństwa. Ponadto w tej grupie wypadków poważne wypadki zdarzały się znacznie częściej (41%) niż w wypadkach bez związku z układem sterowania (7%). Najczęstszą przyczyną takich wypadków był brak lub obejście urządzenia ochronnego (58%) w wyniku działań operatora maszyny. Najczęściej brakowało takich funkcji, jak monitorowanie położenia osłony czy obecności operatorów w strefie niebezpiecznej. Inna grupa wypadków to zdarzenia spowodowane niezadziałaniem urządzenia ochronnego na skutek zbyt małej jego odporności na uszkodzenia (26% z wszystkich wypadków). Inne sygnalizowane przyczyny – tzn. błędy w definiowaniu funkcji bezpieczeństwa (4%), błędy w oprogramowaniu układu sterowania (6%), zbyt mała odporność na czynniki środowiskowe (czynniki klimatyczne, zaburzenia zasilania – 6%) – powodowały znacznie mniejszą liczbę zaistniałych wypadków. Wyniki te dowodzą, jak istotne, ze względu na bezpieczeństwo operatora maszyny jest zapewnienie pewności realizacji funkcji bezpieczeństwa przez urządzenia ochronne. Dlatego projektanci urządzeń ochronnych powinni stosować rozwiązania, które poprawiają ich odporność na uszkodzenia, co w praktyce zwykle oznacza stosowanie niezawodnych układów oraz architektury redundantnej. Istotne znaczenie ma także okresowe sprawdzanie działania tych urządzeń. Dlatego projektant maszyny powinien określić, jak często zainstalowane na niej urządzenia ochronne powinny być poddawane kontroli okresowej. Niestety w obowiązujących normach nie ma zaleceń (wskazówek) odnośnie do sposobu wyznaczania częstotliwości okresowych kontroli urządzeń ochronnych. Problem ten był wielokrotnie dyskutowany na posiedzeniach grupy roboczej VG11 „Safety components” Europejskiej Koordynacji Jednostek Notyfikowanych w zakresie maszyn i elementów bezpieczeństwa (Dyrektywa Maszynowa 2006/42/WE), jednak jak dotychczas VG11 nie opracowała Reccomendation for Use dotyczącego prowadzenia kontroli okresowych elementów bezpieczeństwa w maszynach.

ENG Abstract: The paper deals with the problem of choosing an appropriate inspection interval for monitoring of safety related control systems in machinery. Extremely simple approximate models have been proposed in order to provide practitioners without reliability training useful tools for the determination of inspection policies. These methods allow practitioners to design improved systems and procedures that will be able to fulfill requirements stated by international industry standards.

***
Prosty w obsłudze wzmacniacz światłowodowy o podwójnym wyświetlaczu i szerokim zakresie zastosowań
Nowy wzmacniacz DF-G1 Expert umożliwia detekcję małych obiektów, jak i elementów niskokontrastowych.

***
Rzetelny pomiar momentu w elektrowniach wiatrowych
Ekspansja energii wiatrowej odgrywa istotną rolę w obecnych trendach polityki energetycznej w stosunku do energii odnawialnych.

***
Pozostać w bezpiecznej odległości
W branży przemysłowej hasło „bezpieczna automatyka” wielu specjalistom kojarzy się nieodłącznie z firmą HIMA, która należy w tym zakresie do ścisłej czołówki światowej. Na przestrzeni przeszło 40 lat zainstalowała ona ponad 25 tysięcy systemów, które zabezpieczają przodujące zakłady w sektorze naftowo-gazowniczym, chemicznym, farmaceutycznym i energetycznym w ponad 80 krajach.

***
.steute – nowości produktowe na 2012 rok
Stało się już tradycją, że przed Targami Automaticon publikujemy informacje dotyczące nowych produktów i technologii wprowadzanych na rynek przez firmę steute. Tym razem przedstawiamy informacje na temat kolejnych urządzeń bezprzewodowych, których wciąż przybywa w ofercie, a także nowych wyłączników linkowych, przeznaczonych do pracy w trudnych warunkach środowiskowych.

***
BARTEC. Innowacyjne rozwiązania dla Twojej firmy
Firma BARTEC od ponad 35 lat dostarcza innowacyjne i niezawodne rozwiązania, spełniające wymagania Dyrektywy ATEX oraz Dyrektywy Maszynowej. W artykule omówione zostały rozwiązania, umożliwiające bezpieczną pracę oraz redukcję kosztów instalacji i użytkowania w strefach zagrożonych wybuchem gazów lub pyłów.

***
Urządzenia i systemy pomiarowo-rozliczeniowe energii elektrycznej
APP Sp. z o.o. specjalizuje się w automatyce przemysłowej w branży energetycznej. Wysokie kwalifikacje kadry inżynieryjno-technicznej, własne zaplecze warsztatowo-laboratoryjne i bogate wyposażenie techniczne zdecydowały o tym, że nasza firma jest oficjalnym autoryzowanym partnerem firmy Landis+Gyr w zakresie promocji, sprzedaży, montażu i uruchamiania liczników energii elektrycznej, jednostek komunikacyjnych i oprogramowania odczytowego.

***
Rozwiązania, na które liczysz!
To dewiza przyświecająca firmie ISOIL Industria od początku działalności, a więc od ponad 50 lat ciągłego rozwoju i doskonalenia oferowanych produktów. Wszystko po to, aby nasi klienci mogli być pewni, że przepływomierze, na które liczą, nigdy ich nie zawiodą, nawet w najtrudniejszych aplikacjach.

***
Przemysław Kurowski, Urszula Bizoń-Żaba
Wkład zenona w energetykę odnawialną zenon optymalizuje produkcję pelletu w Polsce
Energia uzyskiwana z pelletu – to przyszłość. Zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju, uniezależnia od rosnących cen paliw i pozwala Polsce na wypełnienie dyrektyw Unii Europejskiej. Wciąż zatem poszukiwane są sposoby na doskonalenie produkcji, tak aby uzyskiwać tani produkt o wysokiej kaloryczności.

***
PROMOTIC – środowisko do tworzenia systemów SCADA z nowym sterownikiem komunikacyjnym dla sterowników S7 firmy Siemens
Spośród wielu oferowanych na naszym rynku programów SCADA warto zwrócić uwagę na produkt PROMOTIC firmy MICROSYS. Jest to środowisko, które łączy w sobie cechy najbardziej dziś poszukiwane przez wdrożeniowców i użytkowników.

***
Kable do zasilania przekształtnikowego
Połączenie przekształtnika z silnikiem indukcyjnym stawia przed kablem dużo wyższe wymagania niż w przypadku innych kabli zasilających. Przyczyną jest wysoka częstotliwość i odkształcony przebieg, z jakimi mamy do czynienia w przypadku zasilania przekształtnikowego. W widmie napięcia zasilającego silnik – poza pierwszą harmoniczną o regulowanej częstotliwości – występują wyższe harmoniczne, będące wielokrotnością podstawowej częstotliwości, która jest z reguły nastawiana jednym z parametrów konfiguracyjnych przekształtnika – użytkownik może jednak tę częstotliwość zmieniać.

***
Marcin Jastrzębski
Adaptacja reguł rozmytego modelu siły oporu w sterowaniu położeniem silnika liniowego
W artykule zaproponowano sterowanie wykorzystujące adaptacyjny algorytm wstecznego całkowania wraz z nieciągłym, rozmytym modelowaniem siły oporu ruchu. Omówiono sposób pozyskania danych uczących i strojenia modelu rozmytego oraz przeprowadzono badania eksperymentalne mające na celu pokazanie skuteczności zaproponowanego rozwiązania w zadaniu sterowania położeniem silnika liniowego, w tym podczas pracy ze skokową zmianą obciążenia lub zmianą tarcia.

ENG Abstract: This paper presents the application of fuzzy, discontinuous model of disturbance force in adaptive backstepping algorithm. The methodology of collecting learning data and tuning algorithm for fuzzy model was described. Practical experiments show benefits of using proposed method for position control in linear motor drive with variable ballast and friction.

***
Wyłączny przedstawiciel firmy LINDE w Polsce. Transtools – produkcja i serwis hydrauliki
Znana i licząca się w branży hydrauliki maszynowej firma Transtools od lat koncentruje swą działalność na produkcji, dystrybucji i serwisowaniu elementów oraz układów hydraulicznych stosowanych w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Specjalnością spółki są pompy i silniki wielotłoczkowe.

***
Bronisław Tomczuk, Jan Zimon, Dawid Wajnert
Polowe wyznaczanie parametrów łożyska magnetycznego w przypadku różnych uzwojeń stojana
W artykule przedstawiono wyniki analizy parametrów siłownika łożyska magnetycznego dla dwóch konfiguracji uzwojeń stojana. Zaprezentowano uzyskane na drodze symulacji komputerowej rozkłady pola magnetycznego dla analizowanych wariantów. Wyznaczono i przedstawiono wykresy indukcyjności dynamicznej, siły magnetycznej, jak i sztywności prądowej oraz przemieszczeniowej w funkcji prądu sterującego oraz przemieszczenia wału. Matematyczne modelowanie rozkładu pola magnetycznego oparto na metodzie elementów skończonych (MES).

ENG MAGNETIC FIELD PARAMETERS ESTIMATION FOR VARIOUS WINDINGS CONNECTION IN THE MAGNETIC BEARING
Abstract: In this work we compared the results of analyses for two kinds of windings connection in active magnetic bearing (AMB). The magnetic flux density of each active magnetic bearing is determined. The dynamic inductance, magnetic force as well as current and position stiffness as a function of control current and rotor position also have been calculated and presented. Mathematical modeling of magnetic field distribution was based on the finite element method (FEM).

***
Kacper Maćkowiak
Automatyka dla energetyki na EXPOPOWER 2012
Już po raz szósty specjaliści z branży elektroenergetycznej zjadą w maju do Poznania, by wziąć udział w Międzynarodowych Targach Energetyki EXPOPOWER i zapoznać się z najnowszymi produktami i innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi dla energetyki.

***
Targi nowoczesnego przemysłu
Imprez dedykowanych sektorowi przemysłowemu w Polsce jest kilka, jednakże statystyki potwierdzają – Targi ITM Polska są uznawane przez wystawców i profesjonalistów za najważniejsze spotkanie specjalistów w naszym kraju. W tym roku, patrząc na wciąż rosnącą liczbę zgłoszeń, Targi zapowiadają się równie udanie.

***
Dorota Jakuta
XX Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN w Bydgoszczy
W dniu 22 maja 2012 r. rozpocznie się XX jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2012. Targi zgodnie z tradycją odbędą się w Bydgoszczy, a po raz czwarty na terenach malowniczo położonego Centrum Wystawienniczo-Targowego w Myślęcinku.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2012
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” pod patronatem Katedry Automatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie organizuje kolejną edycję konkursu, którego celem jest wyróżnienie nowych urządzeń i rozwiązań technicznych oraz przedstawienie ich Czytelnikom. Pragniemy również przybliżyć Państwu firmy i producentów, którzy dzięki innowacyjnym technologiom oraz nowoczesnej myśli technicznej wzbogacają polski rynek o nowatorskie rozwiązania i aplikacje.

Reklama