Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2001

Napędy i Sterowanie
numer 02/2001


System automatyki linii technologicznej płyt porowatych wykonany przez firmę Lenze Systemy Automatyki w Toruniu
Artykuł ten ma na celu przedstawienie systemu automatyki linii produkcyjnej płyt porowatych. Linia ta została uruchomiona w oparciu o mechaniczne podzespoły produkcji polskiej z lat 80., stanowiące produkt prototypowy, który dotychczas nie był uruchomiony i przetestowany. Przedstawiony system sterowania linią produkcyjną jest unikalny ze względu na zastosowaną technologię i stanowi jedyne tego typu rozwiązanie w Europie. Ze względu na wykorzystanie odpadów drewna jako surowca, optymalizację zużycia energii oraz wielokrotne wykorzystanie wody w obiegach zamkniętych linia realizuje produkcję ekologiczną.

***
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
Opłacalność stosowania przemien-ników częstotliwości do silników dużej mocy i średniego napięcia 6 kV
Realizacja określonych zadań w procesach technologicznych wymaga często stosowania układów napędowych z regulowaną prędkością obrotową silników. Stosowane powszechnie w różnych działach układy napędowe dużych mocy są zasilane napięciem średnim, co w warunkach polskich oznacza napięcie 6 kV. Do niedawna napędy dużych mocy (powyżej 500 - 1000 kW), w których realizowano zmiany w procesach technologicznych przez zmianę prędkości obrotowej, wykonywano z zastosowaniem silników pierścieniowych w napędzie kaskadowym lub stosowano silniki niskiego napięcia (najczęściej o napięciu 690 V) zasilane z przemienników częstotliwości. Obecnie są możliwości wykorzystania przemienników częstotliwości do zasilania silników średniego napięcia 6 kV.

***
NIE MA NAPĘDU BEZ PRZEKŁADNI Technologia napędów cykloidalnych
Historia napędów cykloidalnych sięga roku 1931, kiedy to w Niemczech inżynier Lorenz Baren opatentował ten rodzaj przekładni. Od tamtej pory zmieniła się jedynie technologia ich wytwarzania. Ideologicznie jest to przekładnia obiegowa, której wałek napędowy za pomocą mimośrodu napędza koło zębate obracające się w kole o uzębieniu wewnętrznym. Różnica polega jedynie na tym, że uzębienie wewnętrzne wykonane jest z systemu wałeczków, zamiast klasycznych zębów, natomiast uzębienie satelity posiada zarys epicykloidy. Jedynym elementem wirującym w przekładni z prędkością silnika jest wałek wejściowy, co ogranicza moment bezwładności do absolutnego minimum i pozwala na szybkie i płynne rozruchy i hamowanie.

***
Jacek Kęsy
Kryteria doboru przekładni precyzyjnych
Jakkolwiek dobór jakościowy nie nastręcza większych problemów, to decyzja o zastosowaniu konkretnej wielkości mechanicznej przekładni bezluzowej winna być poprzedzona wnikliwą analizą cyklu pracy mechanizmu.

***
Kazimierz Jagieła, Waldemar Pohorecki
Urządzenia energoelektroniczne i systemy wizualizacji stosowane w przepompowniach i stacjach uzdatniania wody
W sanitarnych instalacjach technologicznych stacji uzdatniania wody (SUW) i przepompowni stosowane są nowoczesne układy automatycznej regulacji współpracujące ze sterownikami PLC, które oprócz zadań regulacyjnych spełniają równolegle funkcje w zakresie ciągłej diagnostyki i wizualizacji procesu. Względy technologiczne i eksploatacyjne w stacjach uzdatniania wody wymagają ciągłej rejestracji, raportowania oraz wczesnego ostrzegania w wypadku wystąpienia awarii lub innych zdarzeń losowych.

***
Radosław Dzik
CoreTech- Jeden za wszystkich... cz. I
W 2000 roku, przygotowując się do nowego Millennium, firma Stegmann opracowała i wprowadziła do sprzedaży nowe rozwiązania w dziedzinie przetworników (enkoderów) optoelektronicznych kąta.

***
Decydują podzespoły
Sprzęgła przeciążeniowe (bezpieczeństwa) dla celów ograniczenia momentów obrotowych przy przeciążeniach są z reguły na wysokim technicznie poziomie. Jednakże różnią się co do szczegółów, detali, które wpływają m.in. na wielkość luzu, żywotność, zachowanie momentu obrotowego oraz wygodę ustawienia. Przy wyborze tego rodzaju sprzęgieł opłaca się więc zwracać zawsze uwagę na techniczne niuanse, które przy działaniu zaoszczędzić mogą wiele czasu i pieniędzy.

***
Andrzej Niedziałkowski
PowerFlex 7000. Nowa generacja przemienników częstotliwości na średnie napięcie
Kontynuując prezentację przemienników na średnie napięcie marki ALLEN- -BRADLEY, produkcji ROCKWELL AUTOMATION, przedstawiamy nową rodzinę przemienników PowerFlex.7000 oferowanych na rynku polskim. Nowa rodzina przemienników stanowi kontynuację myśli technicznej zawartej w najpowszechniej spotykanych przemiennikach częstotliwości serii 1557 oferowanych przez ROCKWELL AUTOMATION, wykonywanych wg architektury falownika prądu. Ciągły rozwój technologii półprzewodników mocy, konstrukcji obwodów mocy, nowe algorytmy sterowania i możliwość zastosowania najnowszej technologii materiałowej w parze z wykorzystaniem najnowszej wiedzy technicznej - wszystko to zaowocowało konstrukcją, która otwiera XXI wiek w dziedzinie napędów dużych mocy na średnie napięcie.

***
Marek Narewski, Zbigniew Bagiński
Zasilacze stałoprądowe Eurotherm Drives serii 590 w urządzeniach napędowych stanowisk badawczych
Tyrystorowe napędy produkowane przez firmę Eurotherm Drives serii 590 uznane zostały za szczególnie przydatne w zastosowaniach wymagających niezawodnej pracy oraz bardzo precyzyjnej regulacji. Jednym z przykładów takich zastosowań są wszelkiego rodzaju układy napędowe do sterowania silnikami prądu stałego wykorzystywane w budowie stanowisk badawczych.

***
Krzysztof Skura
Koncepcja systemu sterowania opierająca się na komputerze PC i sieci Interbus
Systemy sterowania opierające się na przemysłowych komputerach IPC (Industrial PC), podobnie jak programowalne sterowniki logiczne PLC (Programmable Logic Controller), są powszechnie stosowane w automatyzacji procesów produkcyjnych niemalże we wszystkich obszarach przemysłu. W przeszłości rozwiązania techniczne tych systemów były zamknięte, co prowadziło do rozwiązań systemów automatyzacji o właściwościach charakterystycznych dla danego producenta. Z punktu widzenia inwestora - zakładu produkcyjnego - było to zjawisko bardzo niekorzystne, ponieważ uzależniało dany zakład od jednego dostawcy sprzętu, a każda modyfikacja systemu automatyki była niezmiernie kosztowna.

***
Rafał Osypiuk, Paweł Dworak
Centrum Szkoleniowe Sterowników Programowalnych i Robotyki
W roku akademickim 1994/95 na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej uruchomiono nowy kierunek studiów "Automatyka i robotyka", od początku cieszący się dużym zainteresowaniem absolwentów szkół średnich. Realizacja programu studiów na tym kierunku wymaga specjalistycznych laboratoriów dydaktycznych, a zwłaszcza kierunkowego laboratorium sterowników programowalnych i robotyki. Równocześnie - ze względu na rozwój przemysłu w regionie, wdrażanie technologii wymagających coraz bardziej skomplikowanego sterowania, a także zdobywanie przez kolejne zakłady przemysłowe certyfikatów ISO 9000 - daje się zauważyć wzrastające zainteresowanie ze strony podmiotów gospodarczych dokształcaniem w tym zakresie kadry inżynieryjno-technicznej.

***
Janusz Rokicki
Procesy łączeniowe obwodów prądu stałego przy wykorzystaniu standardowych łączników krzywkowych
We współczesnej praktyce przemysłowej dominują obwody prądu przemien-nego. Trudno więc dziwić się światowym producentom między innymi niskonapięciowych łączników, że ich produkty są konstruowane i rozwijane pod kątem spełnienia wymogów stawianych przed aparatami pracującymi właśnie w takich obwodach. Celem niniejszej publikacji jest przedstawienie podstawowych własności (dla prądu przemiennego) dwóch typów łączników krzywkowych produkcji austriackiej firmy Kraus&Naimer, a następnie określenie warunków, po wypełnieniu których łączniki te zastosować można w obwodach prądu stałego.

***
Światowy potentat technologiczny planuje otwarcie wytwórni na Węgrzech
National Instruments poinformował 18 grudnia, 2000 r. o swych planach uruchomienia na początku roku 2002 swojej pierwszej poza Ameryką wytwórni w Debreczynie na Węgrzech. NI podpisał kontrakt na zakup 10-hektarowej działki zlokalizowanej w Dzielnicy Przemysłowej Debreczyna. W pierwszym kwartale 2001r. planuje rozpoczęcie budowy, zaś uruchomienie produkcji nastąpić ma na początku 2002 r.

***
Laserowe sensory odległości z interfejsem RS-232
Firma Wenglor Sensoric GmbH rozszerzyła swoją ofertę laserowych sensorów odległości o nową grupę sensorów z interfejsem RS-232. Dzięki temu urządzenia tego typu znalazły zastosowanie m.in. w aplikacjach, w których nadzór i sterowanie danym procesem technologicznym bądź pomiarowym dokonywane są bezpośrednio z komputera PC. Za pomocą interfejsu operator komputera może w prosty sposób ustawiać wymagane parametry i kontrolować pracę sensora.

***
Andrzej Dymitrowski
Sterowniki serii REOVIB dla systemów wibracyjnych
Sterowniki z serii REOVIB przeznaczone są do współpracy z układami wibracyjnymi, takimi jak np. powszechnie stosowane przenośniki do transportu materiałów sypkich. Pierwszą grupą są klasyczne układy tyrystorowe ze sterowaniem fazowym, przystosowane do współpracy z układami o częstotliwości drgań mechanicznych równej częstotliwości sieciowej lub podwojonej częstotliwości sieciowej (3000 lub 6000 cykli na minutę).

***
Zbigniew Piątek
Technologie komunikacyjne LonWorks. a sterowniki SAIA PCD
Wraz ze wzrostem nasycenia systemów automatyki urządzeniami mikroprocesorowymi ilość informacji przetwarzanych przez te systemy uległa znacznemu wzrostowi. Rozwiązania sieciowe mają kluczowe znaczenie praktycznie dla każdego współczesnego układu automatyki. Przez szereg lat producenci Komputerowych Systemów Automatyki stosowali własne rozwiązania sieci lokalnych, co powodowało wiele problemów przy integracji poszczególnych fragmentów instalacji bądź linii technologicznych w jeden system nadzoru i sterowania. W tej sytuacji ustalenie rekomendowanych standardów sieci komunikacyjnych stało się problemem niezwykle istotnym. Niniejszy artykuł jest pierwszym z serii, która przybliży Państwu problematykę wykorzystania uniwersalnych sieci komunikacyjnych w oferowanych przez nas urządzeniach.

***
Piotr Kasprzycki
PIROMETRY STACJONARNE MID
Firma Raytek wprowadziła ostatnio do swojej oferty nowy model pirometru stacjonarnego. Seria oznaczona symbolem MID zastępuje wycofywane z produkcji pirometry MI. Pirometry obu serii nie różnią się zewnętrznym wyglądem - nadal jest to konstrukcja złożona z miniaturowej głowicy z czujnikiem, połączonej przewodem z przetwornikiem. Prawdziwą rewolucję przeszedł przetwornik. Nowy model jest wyposażony w podświetlany wyświetlacz LCD, który wskazuje mierzoną temperaturę oraz znacznie ułatwia ustawianie parametrów zaawansowanych funkcji obróbki sygnału pomiarowego.

***
Mateusz Pierzchała
Wonderware InTouch - standard wizualizacji w polskim przemyśle
Historia programu InTouch rozpoczęła się w drugiej połowie lat 80. - pierwsza wersja pakietu pojawiła się na rynku w 1989 roku. Firma Wonderware od pierwszej chwili zdecydowała się na wykorzystanie platformy Microsoft Windows, co w czasie, gdy środowisko to dopiero się rodziło i nie było powszechnie używane, dowodziło wielkiej odwagi założycieli firmy. Decyzja ta jednak okazała się bardzo słuszna. Od momentu swojego powstania InTouch przeszedł długą drogę konsekwentnego rozwoju, niezmiennie związanego z systemem operacyjnym Microsoftu. Dziś jest produktem bardzo dojrzałym, od kilku lat wchodzącym w skład zintegrowanego pakietu oprogramowania przemysłowego FactorySuite.

***
Jerzy Łoński
BONDIOLI PAVESI - solidny partner w sektorze hydrauliki siłowej
BONDIOLI PAVESI jest grupą kapitałowo-handlową skupiającą swoją działalność już ponad 50 lat na innowacyjnym projektowaniu, produkcji i oferowaniu komponentów dla techniki transmisji mocy. Doświadczenie było zdobywane etapami zapoczątkowanymi techniką transmisji mocy kardarowej i przekładniowej.

***
Antoni Wojtulewicz
Serwis automatyka.pl PROMUJEMY CAŁĄ BRANŻĘ - część 4

***
Tradycja zobowiązuje
- W dniach 21 - 23 lutego 2001 roku w Ustroniu redakcja "Napędów i Sterowania" organizuje konferencję zatytułowaną "Ważenie i Dozowanie w procesach przemysłowych". Tradycją naszych konferencji jest zwiedzanie w ostatnim dniu wiodącego w regionie zakładu produkcyjnego - tym razem zapraszamy uczestników spotkania do Śląskiej Wytwórni wódek Gatunkowych POLMOS SA w Bielsku-Białej, gdzie oprócz historii zakładu, którą w skrócie prezentujemy poniżej, będzie można przyjrzeć się nowoczesnej linii technologicznej.

***
Mirosław Miecielica
Elektroerozyjne wycinarki sterowane numerycznie systemami CAD/CAM - cz. I
W obróbce elektroerozyjnej usuwanie materiału z części obrabianej następuje w wyniku erozji elektrycznej zachodzącej w czasie wyładowań elektrycznych pomiędzy elektrodami zanurzonymi w dielektryku płynnym. Jedną z elektrod jest materiał obrabiany, a drugą elektroda robocza - ER. Obróbce elektroerozyjnej podlegają materiały, których przewodność właściwa jest większa od 0,01 S/cm, czyli wszystkie metale i ich stopy oraz duża grupa materiałów niemetalowych i kompozytowych.

***
Liczenie części produkowanych masowo: przygotowane do jutrzejszej elektronicznej obróbki danych
Elektroniczne liczenie sztuk i nowy przemysłowy terminal ID7 Count usprawniają przepływ materiałów w firmie "effeff" Fritz Fuss GmbH & Co. w Albstadt-Ebingen, Niemcy, przedsiębiorstwie specjalizującym się w systemach zabezpieczeń.

***
Ireneusz Bujalski
Technologia LonWorks. jako fundament systemów automatyki budynków - cz. III
W celu wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi węzłami połączonymi wybranym medium transmisyjnym należy określić mechanizmy odpowiedzialne za inicjowanie, utrzymanie i zakończenie transmisji, a także sposób kontroli poprawności przekazu. Sformalizowany zbiór reguł i procedur szczegółowo określających te mechanizmy nazywamy protokołem komunikacyjnym.

***
Ireneusz Bujalski
JAKOŚĆ - droga do sukcesu rynkowego. Dokumentacja systemu zarządzania jakością
Od początku lat dziewięćdziesiątych coraz bardziej widoczna staje się na światowych rynkach zmiana strategii działania firm. Główny nacisk kładzie się obecnie na zadowolenie klienta i realizację jego potrzeb, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów funkcjonalności produktu. Jednym z pierwszych na świecie państw, które rozpoczęło walkę konkurencyjną, była Japonia. Skłoniła ją do tego sytuacja, jaka panuje obecnie na całym świecie, tzn. fakt poszukiwania przez nabywców produktów bardzo dobrych jakościowo i stosunkowo niedrogich. Produkty nie spełniające tych dwóch podstawowych warunków nie mają szans na sukces rynkowy.

***
Jakub Krzemiński
Ten, który zmienia polski przemysł Wręczono wyróżnienia miesięcznika gospodarczego "Nowy Przemysł"
Program "Zmieniamy polski przemysł" jest częścią misji Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, wydawcy miesięcznika "Nowy Przemysł". Od 1995 roku, kiedy to spółka rozpoczęła swoją działalność, jej pracownicy starają się angażować we wszystkie przedsięwzięcia związane z restrukturyzacją przemysłu. Teraz przyszedł czas na podsumowanie.

Reklama