Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2004

Napędy i Sterowanie
numer 09/2004


Krzysztof Kania
VACON – napęd przekształtnikowy średniego napięcia
Regulacja bezstopniowa - Bezstopniowa regulacja prędkości obrotowej asynchronicznych silników klatkowych, uzyskana za pośrednictwem przemienników częstotliwości, pozwala osiągnąć wiele wymiernych i niewymiernych korzyści. Oto niektóre z nich: - Znaczące oszczędności energii elektrycznej, które w przypadku sterowania np. pomp lub wentylatorów już po kilku lub kilkunastu miesiącach pozwalają na zwrot nakładów poniesionych na inwestycję w układy regulacji. - Wolniejsze zużywanie się elementów mechanicznych napędu takich, jak: sprzęgła, przekładnie pasowe, zębate, łożyska, pozwala na ograniczenie ilości remontów i kosztów z nimi związanych. - Ze względu na brak udarów mechanicznych wody, nagłych wzrostów ciś- nień itp. o wiele rzadsze uszkodzenia instalacji wodociągowych, pomp i za- worów. - Pełna kontrola nad procesami technologicznymi – płynność oraz brak zakłóceń przebiegu procesu. - W wielu aplikacjach możliwość rezygnacji z kosztownych przekładni mechanicznych. - Łatwość kontroli, sterowania napędu oraz włączenia napędu do układów automatyki przemysłowej, przemysłowych systemów wizualizacyjnych i akwizycyjnych. - Możliwość uzyskania prędkości obrotowej silnika większej niż prędkość znamionowa. - Sterowanie silnikami 50 Hz z sieci 60 Hz i odwrotnie.

***
Tomasz Matuszczyk, Beata Machowska
Aplikacja SEW Eurodrive - „Latająca Piła”
Aplikacja „Latająca Piła” przeznaczona jest szczególnie do zadań, w których materiał powinien być cięty w locie – bez zatrzymywania na czas cięcia. Aplikacja jest przydatna szczególnie przy obróbce drewna, papieru, profili aluminiowych lub stalowych.

***
Tadeusz Minksztym
VLT® 6000 – w pełni dedykowany napęd HVAC – cz. I
Przetwornica częstotliwości VLT® 6000 HVAC jest przeznaczona do wszelkich aplikacji „VT” w wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwie. VLT® 6000 HVAC reprezentuje zaawansowaną technologię regulacji prędkości obrotowej silników pomp i wentylatorów, co w znacznym stopniu wpływa na obniżenie zużycia energii i kosztów obsługi. W standardowej konfiguracji, wszystko to, co jest potrzebne do poprawnej instalacji, obsługi i pracy urządzenia, znajduje się wewnątrz obudowy. Dzięki temu przetwornica wymaga niewielkiej przestrzeni montażowej.

***
Andrzej Białas, Marcin Czarkowski
Wyłączniki silnikowe M 300
Nieodłącznym elementem urządzeń stosowanych w maszynach rzemieślniczych, rolniczych, zakładach przemysłowych, a także w budynkach mieszkalnych są trójfazowe silniki elektryczne. Aby zapewnić bezpieczeństwo w użytkowaniu tych urządzeń, należy zabezpieczać je przed skutkami zwarć i przeciążeń wyłącznikami silnikowymi. W dniu 1 września firma Legrand wprowadziła do oferty nową serię wyłączników silnikowych M 300, która zastąpiła dotychczas oferowane produkty. Nowa oferta wyłączników silnikowych M 300 to produkty zdolne do pracy w napięciach znamionowych 230, 400, 500 i 690 V. Maksymalny prąd znamionowy wynosi 40 A w kategorii pracy AC-3. Prace prowadzone przy projektowaniu wyłączników silnikowych M 300 poprzedzone były wnikliwą analizą wymagań stawianych tym aparatom. Dzięki temu aparaty M 300 są niezawodne, bezpieczne i funkcjonalne.

***
Kamil Ziółkowski
Wymiana danych między przekształtnikami AC i komputerem PC przy użyciu skryptów Microsoft Visual Basic
Przy pomocy niniejszego artykułu przedstawimy użytkownikom możliwość wymiany danych pomiędzy komputerem PC (z systemem operacyjnym Windows) i przekształtnikami częstotliwości z rodzin MICROMASTER 4 i SINAMICS G110. Transfer danych nie odbywa się tu za pomocą ogólnie dostępnych programów narzędziowych „STARTER” lub „DriveMonitor”, ponieważ programy te nie posiadają interfejsu do innych programów takich, jak np. LabView. Artykuł ten prezentuje sposób bezpośredniej wymiany danych pomiędzy programem Windows i przekształtnikiem częstotliwości przy pomocy skryptów Microsoft Visual Basic.

***
Nowości w serii MI4
Dzisiejszy rynek producentów maszyn oczekuje odpowiedzi na swoje potrzeby w postaci paneli o małych wymiarach, dużych możliwościach programowych i umiarkowanej cenie. W ostatnim czasie firma Moeller wprowadziła na rynek dwa nowe modele małych paneli operatorskich, które uzupełniają ofertę znanej serii MI4 spełniające te wymagania. Panel typu MI4-110-KD1 posiada podświetlany matrycowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 120 x 32 piksele. Na wyświetlaczu mogą być wyświetlane znaki alfanumeryczne o różnej wielkości (standardowo 4 x 20 znaków), bitmapy oraz wykresy słupkowe poziome i pionowe. Kontrast wyświetlacza może być ustawiany przez użytkownika w zależności od osobistych preferencji i warunków oświetlenia zewnętrznego. Klawiatura membranowa posiada 19 programowanych przycisków, w tym klawiaturę numeryczną.

***
Tobiasz Witor
Przekładnie ślimakowe serii CM
Polski rynek napędów cechuje duże zainteresowanie prostymi systemami napędowymi. Przez system rozumiemy zespół urządzeń składających się z silnika, reduktora i przemiennika częstotliwości. Lenze w Polsce promuje ideę napędu korzystnego cenowo. W konsekwencji przekłada się to na wymierny efekt ekonomiczny dla końcowego użytkownika. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy, niedawno poszerzyliśmy nasz asortyment o nową linię produktów, jakimi są przekładnie ślimakowe serii CM. Pozwala to na zakup zespołu przekładnia–przemiennik po bardzo atrakcyjnej cenie. Co wyróżnia Lenze pośród innych dostawców komponentów napędowych, to kompleksowość obsługi. Oprócz sprzedaży zajmujemy się także doradztwem technicznym, projektowaniem oraz serwisem w zakresie produktów Lenze.

***
Martin Lahoda
Elektronicznie komutowane silniki prądu stałego
Elektronicznie komutowany silnik prądu stałego jest pojęciem, z którym się coraz częściej spotykamy nie tylko w obszarze automatyki, ale również i w różnych systemach napędowych urządzeń obrabiających, wentylatorów, pomp, urządzeń do pakowania i w wielu innych zastosowaniach. Można też zakładać, że popularność wykorzystywania tych silników będzie cały czas wzrastać. Przyjrzyjmy się, co się właściwie ukrywa za tym pojęciem i do jakich zastosowań ten silnik jest przede wszystkim przeznaczony.

***
Bezpieczeństwo dostaw priorytetem dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej
Według szóstej edycji raportu PricewaterhouseCoopers „Supply Essentials: Światowe badanie przedsiębiorstw użyteczności publicznej – 2004” (w poprzednich latach badanie było publikowane pod nazwą Movers and Shapers), przerwy w dostawie energii po obu stronach Atlantyku sprawiły, że bezpieczeństwo dostaw stało się najważniejszym problemem dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej na świecie. Raport prezentuje opinie przedstawicieli 148 wiodących przedsiębiorstw z 47 krajów Europy, obu Ameryk, regionu Azji i Pacyfiku, Afryki i Bliskiego Wschodu. Ta radykalna zmiana na liście priorytetów jest bezpośrednim skutkiem rosnących trudności z zachowaniem równowagi między produkcją i przesyłem energii a popytem. Popyt na energię elektryczną na świecie już przewyższa podaż, a ponadto w latach 2003–2030 spodziewany jest jego dalszy wzrost o dwie trzecie. Potrzeby inwestycyjne sektora energii elektrycznej w tym samym okresie szacowane są natomiast na 10 bilionów USD. Kwota ta trzykrotnie przewyższa wartość inwestycji w sektorze energii elektrycznej na świecie w ciągu ostatnich 30 lat. Równocześnie rośnie znaczenie gazu jako „czystego” źródła energii.

***
Sławomir Płachetko, Wojciech Michalski
ARCHIMEDES – dla przemysłu
W dobie konkurencji rynkowej w szeroko rozumianej branży przemysłowej bardzo dużą rolę odgrywa kompleksowość oraz różnorodność oferowanych produktów, zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych, a także związana z tym terminowość dostaw. Firma ARCHIMEDES z siedzibą w Toruniu, powstała w 1998 r., działa, aby sprostać tym wyzwaniom. Posiadamy w ofercie ponad 15 głównych grup towarowych wykorzystywanych w produkcji, bieżącej eksploatacji oraz serwisie maszyn i urządzeń przemysłowych. Do głównych grup należą:

***
Przemysław Anczakowski
Silniki budowy wzmocnionej według Dyrektywy ATEX
Na rynku maszyn elektrycznych, przy stale rosnących wymaganiach klientów i wzrastającej konkurencji, bardzo ważnym elementem wyróżniającym Fabrykę Maszyn Elektrycznych INDUKTA spośród producentów maszyn i urządzeń jest szeroki zakres oferowanych wyrobów. Silniki Indukty sprzedawane są od wielu lat z powodzeniem na rynki całego świata. Prowadzona w ramach Grupy Cantoni (do której oprócz Indukty należą firmy: Besel, Celma, Emit i Ema-Elfa) ekspansja na rynki zagraniczne doprowadziła do zwiększenia eksportu pod względem wartości i zasięgu geograficznego. Indukta eksportuje silniki do 35 krajów Unii Europejskiej, Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Ameryki Północnej.

***
Anna Cichos, Witold Ober, Dirk Hübner, Eva Schoenitz
Rodzina układów scalonych interpolatorów dla inkrementalnych systemów pomiarowych
W ostatnich latach w dziedzinie opracowań high-tech w mikroelektronice zwraca uwagę firma GEMAC z Chemnitz. Dotyczy to szczególnie nowej rodziny układów interpolatorów. Za pomocą tych układów można podwyższyć rozdzielczość inkrementalnego układu pomiarowego kąta lub drogi nawet 1000-krotnie. To, co czyni produkty Gemac wyjątkowymi i odróżnia je od dostępnych na rynku, to opatentowana metoda regulacji offsetu i wzmocnienia z programowalną korektą fazy. Według naszej wiedzy Gemac jest jedynym dostawcą układów o takich własnościach na świecie. Gemac jako pierwszy oferent interpolatorów stosuje konfigurowalne czasy odstępu między impulsami dla lepszego dopasowania czipów do wolniejszej elektroniki zliczającej.

***
Łukasz Widera
Sterowniki Glofa GM6 firmy LG Industrial Systems
Sterowniki Glofa GM6 są najmniejszymi sterownikami modułowymi w ofercie LG Industrial Systems. Duże możliwości, przystępna cena i darmowe oprogramowanie zadecydowały o ich rosnącej popularności w układach sterowania maszyn i niedużych linii technologicznych. Rodzina sterowników Glofa GM6 pozwala na budowę sterowników o wielkości do 384 binarnych pkt. I/O. Sterownik składa się z kasety bazowej, zasilacza, jednostki CPU oraz maksymalnie 12 różnych modułów: binarnych, analogowych, temperaturowych, szybkich liczników, sterowania napędami i pozycjonowania, komunikacyjnych.

***
Cewki przekaźników elektromagnetycznych – ochrona przeciwprzepięciowa
Stosowaniu przekaźników elektromagnetycznych w układach elektrycznych powinna towarzyszyć świadomość, że ich cewki są źródłem znacznych przepięć, które to przepięcia często osiągają wartości powyżej 1000 V. Tak wysokie przepięcia mogą być przyczyną zakłóceń w pracy urządzeń, w których stosowane są przekaźniki elektromagnetyczne. Dodatkowo przepięcia mogą spowodować, że urządzenia wyposażone w przekaźniki elektromagnetyczne nie będą spełniać wymagań w zakresie kompatybilności elektromagnetycznej (EMC). Cewki przekaźników w stanie zadziałania mają dużą indukcyjność, co powoduje, że przy wyłączaniu na cewce przekaźnika występuje raptowny wzrost napięcia. Sytuacja taka występuje zarówno przy cewkach na napięcie stałe, jak i na napięcie przemienne. Jeżeli elementem wyłączającym cewkę przekaźnika jest np. tranzystor, to może nastąpić uszkodzenie tego elementu. Dodatkowo takie zakłócenia impulsowe mogą negatywnie wpływać na działanie pobliskich układów elektronicznych.

***
Tajwańska oferta firmy Multiprojekt
Firma Multiprojekt z Krakowa (www.multiprojekt.com.pl) jest dystrybutorem części maszyn oraz komponentów urządzeń automatyki przemysłowej, które sprowadza bezpośrednio z fabryk producentów z Tajwanu. Będąc jedynym pośrednikiem między producentem a odbiorcą, firma Multiprojekt może oferować produkty na bardzo korzystnych warunkach cenowych. Większość towarów dostępnych jest w magazynie w Polsce. Oferta jest wciąż uzupełniana o nowe produkty. Aktualnie Multiprojekt współpracuje z czterema firmami tajwańskimi: ABBA Linear Tech, HPB Technology, 3-Men Technology oraz FATEK Automation Corporation.

***
Nowe wyroby S.I. „Spamel”
Rozłączniki SK - Rozłączniki SK są elektrycznymi obrotowymi łącznikami wielotorowymi przeznaczonymi do załączania i wyłączania prądów o natężeniu do 40 A. Łączniki z grupy SK znajdują zastosowanie w obwodach instalacji elektrycznych niskiego napięcia, zwłaszcza jako wyłączniki, rozłączniki, przełączniki oraz łączniki sterownicze. Łączniki krzywkowe mogą być instalowane w pomieszczeniach zamkniętych (3 stopień zanieczyszczenia – przeznaczenie przemysłowe) w temperaturze od –5° do +40°C. Łączniki spełniają wymagania normy EN 60947-3.

***
OptidrivePlus 3GV
Sterowanie prędkością silnika AC wchodzi w XXI wiek. Trzecia generacja sterowania wektorowego stawia silniki prądu zmiennego na niedoścignionym poziomie, pozwalając utrzymać 100% momentu przy zerowej prędkości w otwartej pętli sterowania. Jako rezultat dziesiątek lat pracy Działu Badań i Rozwoju w dziedzinie sterowania prędkością silników AC, OptidrivePlus 3GV oferuje najwyższy poziom sterowania silnikami AC, zarówno w otwartej, jak i zamkniętej pętli. OptidrivePlus 3GV jest naturalną ewolucją rodziny Optidrive, w których zastosowano zdalne sterowanie przez podczerwień. Ta innowacja charakterystyczna dla rodziny Optidrive zapewnia dużą wygodę sterowania silnikami i stwarza szereg udogodnień.

***
Większa prędkość przetwarzania
Inżynierowie mogą teraz uruchamiać bardziej złożone aplikacje przetwarzające obrazy, które wymagają dużej liczby klatek na sekundę i złożonych algorytmów, z użyciem ostatniej wersji serii Compact Vision System firmy National Instruments. Nowy Ni CVS-1456 zapewnia większą o 83 procent prędkość przetwarzania danych i osiem razy większą pamięć niż oryginalna wersja Compact Vision System zaprezentowana w czerwcu 2003 roku.

***
Kontrola napędów krokowych i serwo
Automatycy w fabrykach i projektanci maszyn mogą teraz wybrać spośród czterech wydajnych kontrolerów ruchu firmy National Instruments dla systemów PCI, integrując aplikacje akwizycji danych i ruchu. Seria kart NI PCI-7350 oferuje kontrolę napędów krokowych i serwo, dla różnych konfiguracji osi i ogólnego zastosowania cyfrowe i analogowe l/O, odpowiednie dla aplikacji kontroli maszyn takich, jak produkcja półprzewodników lub automatyczne testowanie komponentów.

***
Wielofunkcyjne karty DAQ serii M
17 sierpnia 2004 r. National Instruments (Nasdaq: NATI) zaprezentowało następnej generacji produkty do akwizycji danych (DAQ), oparte na nowo zaprojektowanym systemie kontrolerów NI-STC 2 oraz wzmacniaczy NI-PGIA 2. Nowa seria M wielofunkcyjnych przyrządów DAQ firmy National Instruments oferuje przełomową dokładność, jak również dużą szybkość próbkowania, większą liczbę kanałów I/O oraz zestaw rozszerzonych właściwości, wcześniej niedostępnych w wielofunkcyjnych urządzeniach DAQ.

***
Cerabar S/Deltabar S: ewolucja w pomiarach ciśnienia i różnicy ciśnień
Ciśnienie jest jednym z najczęściej mierzonych parametrów procesowych w aplikacjach inżynierii przemysłowej. Przetworniki ciśnienia dostarczają niezbędnych informacji technologicznych oraz zapewniają bezpieczeństwo pracy zbiorników i rurociągów. Ponadto bardzo często przyrządy te są wykorzystywane przez projektantów instalacji pomiarowych oraz personel utrzymania ruchu w ekonomicznych, zwężkowych pomiarach przepływu i hydrostatycznych pomiarach poziomu. Endress+Hauser jest drugim największym na świecie producentem oraz jednym z najbardziej cenionych dostawców przetworników ciśnienia i różnicy ciśnień. Pozwala to firmie na wyznaczanie standardów w pomiarach obiektowych, zaś ponad 20-letnie doświadczenie w produkcji przyrządów gwarantuje ich najwyższą jakość, innowacyjność i funkcjonalność.

***
Krzysztof Zbierski, Krzysztof Siczek, Zbigniew Kossowski
Napęd magnetoelektryczny. Podstawy teoretyczne – cz. I
W artykule przedstawiono model magnetoelektrycznego napędu. Przeanalizowano jego właściwości oraz obliczono generowaną w nim siłę napędową metodą elementów skończonych. Na podstawie przeprowadzonej analizy i obliczenia stwierdzono, że napęd magnetoelektryczny może być wykorzystany w rozmaitych mechanizmach wymagających realizacji ruchu postępowo-zwrotnego o różnych parametrach kinematyczno-dynamicznych. Szczególnie przydatny może on być, gdy wymagane jest uzyskanie siły napędowej o wartości niezależnej od chwilowego położenia napędzanego elementu mechanizmu.

***
Maciej Kowalski
ELTRON wyłącznym przedstawicielem firmy Carlo Gavazzi
Firma Carlo Gavazzi, jeden z liderów na rynku producentów urządzeń z zakresu szeroko rozumianej automatyki przemysłowej, od maja 2004 r. jest reprezentowana na rynku polskim przez firmę Eltron.

***
Paweł Rutkowski
Najmniejsza z najtańszych, najtańsza z najmniejszych...
...tak można w skrócie określić najnowszą kamerę termowizyjną firmy FLIR Systems, model ThermaCAM E25. Jest to w pełni pomiarowe urządzenie o czułości detektora 0,2°C (200 mK), rozdzielczości obrazu 160 x 120 pikseli, rejestrujące do 100 obrazów w pamięci. Wszystkie zapamiętane zdjęcia można przesłać do komputera za pomocą portu USB, a następnie przeanalizować i w postaci raportu wydrukować jako dokument archiwizujący naszą inspekcję. Kamera posiada punkt pomiarowy do odczytu wartości temperatur, mierzy w zakresie do +250oC z możliwością rozszerzenia do +900oC. Należy również zaznaczyć, że kamera kosztuje tylko: 9 950 euro!

***
Tomasz Nowacki
Kable do przesyłu i transmisji danych
Ciągła praca maszyn i układów automatyki wymaga zastosowania specjalnych przewodów. W ciągu ostatnich lat postęp w elektronice i automatyce wymusił zmiany w konstrukcji kabli sterowniczych i zasilających. Pewność połączeń, dokładność przekazywania danych są elementem skutecznej komunikacji. Jest to bardzo ważny czynnik w instalacjach aparatury kontrolno-pomiarowej oraz komputeryzacji sterowania urządzeniami i całymi liniami produkcyjnymi, szczególnie pracującymi w trudnych warunkach środowiskowych. HELUKABEL w swojej ofercie dostosowuje się do potrzeb każdego klienta. Ze względu na zastosowanie i budowę przewody możemy podzielić na kilka kategorii: l Kable nieekranowane TRONIC (LiYY) są przeznaczone do zastosowań, przy których wymagana jest minimalna średnica zewnętrzna. Mogą być stosowane w przemyśle maszynowym, elektronicznym, komputeryzacji i do pomiarów w urządzeniach oraz liniach technologicznych.

***
Krzysztof Pietrusewicz, Paweł Biały
Odporna struktura MFC/IMC – cz. II
Publikacja jest kontynuacją artykułu z poprzedniego numeru, w którym zaprezentowano wyniki badań nad procesem optymalizacji zawartości tlenu w spalinach kotła parowego mocy 4 MW z użyciem odpornej struktury MFC/IMC. Proponowany układ typu model-following (regulacja nadążająca za modelem) charakteryzuje się istotnie większą odpornością na zmiany właściwości regulowanego procesu oraz znacznie wyższym, w porównaniu do klasycznej jednopętlowej struktury z regulatorem PID, tłumieniem zakłóceń. Bardzo ważny przy tym jest fakt niezmienności parametrów struktury (współczynników skalujących, nastaw). W aktualnie działającym układzie poprawne działanie zapewnione jest poprzez strojenie nastaw regulatorów dla dziesięciu różnych punktów pracy palnika. Teza o wysokiej elastyczności proponowanego rozwiązania regulacji typu model-following potwierdzona została poprzez wykorzystanie rozmytego regulatora PID jako elementu algorytmu regulacji.

***
Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV w Brnie
Międzynarodowe Targi Maszynowe MSV, które odbywają się w Brnie każdego roku we wrześniu, posiadają już 45-letnią tradycję. To największe wydarzenie w branży przemysłu ciężkiego w Europie Środkowo-Wschodniej w tym roku zaplanowano w dniach 20–24 września. Początkowo Targi MSV były targami wielobranżowymi, z czasem jednak wyspecjalizowały się w prezentacji przemysłu maszynowego, energetycznego, elektrotechnicznego i technologii informacji. Pomimo wprowadzanych ograniczeń różnorodność wystawców wymagała dodatkowego podziału Targów na niezależne grupy branżowe. Niemniej kształtowanie się koncepcji Targów było przede wszystkim związane z potrzebami wystawców. Pierwsze zmiany w tej koncepcji zostały wprowadzone w 2001 r. Głównym ich celem było wyszczególnienie i udoskonalenie prezentacji poszczególnych gałęzi przemysłu. Dlatego ważnym punktem jest zmienna forma Targów, tak więc w latach parzystych wraz z Targami MSV organizowane są Międzynarodowe Targi Obrabiarek i Maszyn do Obróbki Plastycznej IMT, natomiast w latach nieparzystych Międzynarodowe Targi Transportu i Logistyki Transport i Logistyka. Ponadto regularnie przygotowywane są wystawy tematyczne dotyczące wybranych branż.

***
Nowy system bezprzewodowej transmisji sygnałów firmy Balluff - High Power Remote 4 + 4
Niektóre obszary przemysłu, takie jak automatyzacja wytwarzania, często wymagają, aby czujniki poruszały się wraz z ruchem maszyny. Problem w takich przypadkach może stanowić okablowanie. Ruch powoduje uszkodzenie i w końcowym efekcie zerwanie przewodów. Do tego typu zastosowań sprawdzonym rozwiązaniem jest system Remote. Czujniki mogą poruszać się wraz z częściami maszyny, ponieważ transmisja danych jest bezprzewodowa. Firma Balluff jako pierwsza przedstawiła dwukierunkowy system sprzęgający, umożliwiający odbiór sygnałów od czterech czujników oraz przesłanie czterech sygnałów do elementów wykonawczych.

***
Wyłączniki linkowe bezpieczeństwa - Praktyczna alternatywa dla przycisków grzybkowych zatrzymania awaryjnego
Wyłączniki linkowe bezpieczeństwa są obecnie powszechnie stosowane tam, gdzie niezbędna jest możliwość łatwego i zarazem pewnego zatrzymania ruchu przenośników taśmowych, ciągów produkcyjnych lub maszyn bez konieczności przemieszczania się do punktu mocowania przycisku grzybkowego.

***
Nie błądź – zapytaj!
Nim dokonamy jakichkolwiek zakupów, staramy się znaleźć najkorzystniejszą ofertę. Można oczywiście zwracać się bezpośrednio do każdej znanej nam firmy z zapytaniem, ale jest to po pierwsze – czasochłonne, a po drugie – krąg znanych nam firm jest ograniczony. Wygodniejszym sposobem zadania pytania ofertowego jest złożenie go w wortalu, w którym zarejestrowane są setki firm z interesującej nas branży. Takie podejście to nie tylko wygoda, ale także praktycyzm, bo najprawdopodobniej otrzymamy odpowiedź nie tylko od znanych nam firm, ale także od takich, o istnieniu których nie wiedzieliśmy. Od przybytku głowa nie boli, a w tym wypadku będziemy mieć znacznie lepsze rozeznanie i naszą decyzję poprzemy dokładniejszą analizą i dokonamy wyboru spośród większej ilości ofert.

***
Osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny SCHLEGEL
Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne firmy Schlegel wyróżniają się niezawodnością i przyjemnym, nowoczesnym wyglądem. Od wielu lat, corocznie zdobywają nagrody i wyróżnienia za koncepcję i wykonanie. Dostępne są na wszystkie typowe otwory montażowe O30, O22, O16 mm oraz prostokątne 24 x 24, 24 x 48 i 26 x 26 mm. Wszystkie przyciski i przełączniki standardowo wykonane są w stopniu ochrony IP65, a z uszczelką można uzyskać nawet IP67.

***
Karolina Bartnik
Nowy Serwis branżowy www.wodkaneko.pl
We wrześniu 2004 roku rozpoczął działalność nowy serwis branżowy wodkaneko.pl – przeznaczony dla firm i specjalistów związanych z branżą wodociągowo- kanalizacyjną oraz ochroną środowiska stosowaną w przemyśle. Dotychczasowe powodzenie Serwisu automatyka.pl, który na trwałe wpisał się w krajobraz branży automatyki przemysłowej, potwierdza potrzebę istnienia tego typu rozwiązań. Internetowy serwis branżowy to dzisiaj sprawdzony model platformy informacyjnej, która zapewnia firmom i specjalistom powiązanym z branżami specjalistycznymi uporządkowaną informację o rynku oraz ułatwia nawiązywanie kontaktów handlowych.

***
System zasilania: koniec problemu wyślizgujących się przewodów
Ograniczona ilość miejsca w elemencie przyłączeniowym, wielowarstwowa konstrukcja, oddziaływanie wibracji i wahań temperatury – w systemach zasilania charakteryzujących się znaczną dynamiką wymagania stawiane uchwytom kablowym odciążającym są szczególnie wysokie.

***
Prowadniki przewodów o trwałej przewodności - Osiągnięto nowy kamień milowy w zastosowaniach typu ESD
Już przed dwunastoma laty tworzywo specjalne firmy igus „GC” – wtedy nazywało się „igumid” – uzyskało certyfikat Federalnego Urzędu Fizyczno-Technicznego (Physikalisch-Technische Bundesanstalt PTB) (modyfikacja: 2002). Z tego tworzywa firma igus produkuje tradycyjne przewodzące prowadniki przewodów ESD (ESD = eletronic-static-discharge), służące w szczególności zapewnieniu bezpieczeństwa w strefach zagrożonych wybuchem oraz ochronie przeciw zakłóceniom ESD we wrażliwych strefach produkcyjnych.

***
Michał Muszer
Aktywne tłumienie hałasu w elektrowni wodnej
Artykuł ten opisuje badania autora, pracownika firmy ENERGOEFEKT Sp. z o.o., nad aktywnym tłumieniem hałasu w zastosowaniu do pomieszczenia prowadzenia ruchu elektrowni wodnej.

***
Ryszard Dindorf
Analiza termo-hydrodynamiczna bezstykowego uszczelnienia czołowego
Bezstykowe uszczelnienia czołowe, tworzone przez dwa pierścienie: ślizgowy i oporowy, są ważnym elementem maszyn energetycznych. Rzeczywisty proces uszczelnienia w szczelinie uszczelniającej odbywa się poprzez płyn zaporowy przepływający pod ciśnieniem w kierunku osiowym, miedzy powierzchniami czołowymi pierścieni uszczelniających. Pierścień oporowy jest sztywno zamocowany, pierścień ślizgowy przesuwa się w kierunku osiowym. Z jednej strony pierścień ślizgowy jest przyciskany sprężyną, a z drugiej na jego powierzchni czołowej powstaje nacisk hydrostatyczny. Wysokość szczeliny, powstała w wyniku równowagi sił działających na pierścień ślizgowy, powinna utrzymywać możliwie najmniejszy przeciek. Pierścienie uszczelniające powinny być sztywne, a ich powierzchnie czołowe nie powinny mieć błędów kształtu, np. falistość. Stan termo-hydrodynamiczny bezstykowego uszczelnienia czołowego zależy od spadku ciśnienia, przecieku i dyssypacji energii w szczelinie uszczelniającej. Na rys. 1 przedstawiono schemat bezstykowego uszczelnienia czołowego, który wykorzystano do jego analizy termo-hydrodynamicznej.

Reklama