Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2015

Napędy i Sterowanie
numer 12/2015


Linia taśm HDCon®belts
Trudno wyobrazić sobie dzisiaj przemysł skalny bez sprawnego transportu wewnętrznego. Jednym z najefektywniejszych jest obecnie transport przenośnikowy. Pozwala on na obniżenie kosztów eksploatacji systemów transportowych, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej niezawodności i trwałości jego elementów.

***
Technologia VDSL2 w sieciach przemysłowych
VDSL2 (Very High Speed Digital Subscriber Line 2) jest technologią umożliwiającą transmisję danych za pomocą pary przewodów miedzianych. Jest ona najnowszym i najbardziej zaawansowanym standardem transmisji szerokopasmowej typu DSL i stworzona została głównie z myślą o świadczeniu usługi Triple Play, a więc możliwości jednoczesnego korzystania z Internetu, telewizji wysokiej rozdzielczości i telefonu z wykorzystaniem jednej linii abonenckiej.

***
Innowacyjne sprzęgła firmy MOJ SA
Sprzęgła jednokierunkowe SJ są niezastąpionym elementem konstrukcyjnym w budowie maszyn i pojazdów. Sprzęg­ła te gwarantują bezpieczeństwo pracy oraz ekonomiczność. Podstawowym zadaniem sprzęgieł jednokierunkowych SJ jest blokada ruchu powrotnego.

***
Enkodery  z przemysłowym systemem Ethernet/IP firmy Leine&Linde
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować Państwu enkodery absolutne z przemysłowym systemem Ethernet/IP firmy Leine&Linde. Światowy rynek enkoderów absolutnych jest bardzo rozdrobniony, ponieważ istnieje wiele różnych interfejsów komunikacyjnych. System komunikacji oparty na Ethernet/IP jest najpopularniejszy w USA, a i w Europie należy do najczęściej wykorzystywanych w systemach automatyki. Ethernet/IP jest siecią otwartą, opartą o protokół IP oraz standard IEE802, przeznaczony do regulacji, kontroli, sterowania, gromadzenia i transferu różnego rodzaju danych. W oparciu o wieloletnie doświadczenie w projektowaniu enkoderów firma Leine&Linde oferuje solidnie wykonane urządzenia, dedykowanie do systemów sterowania z przemysłowym systemem Ethernet/IP.

***
Nowe technologie silników elektrycznych to większa wydajność i energooszczędność w różnych zastosowaniach. Dzięki przetwornicom częstotliwości Danfoss Drives zyskujesz wolność wyboru technologii silnikowej
Producenci stosują wiele koncepcji konstrukcji silników elektrycznych w celu uzyskania wysokiej sprawności układów napędowych w zastosowaniach przemysłowych, komunalnych i budynkowych. Choć większość technologii silnikowych zapewnia porównywalną sprawność w nominalnym punkcie pracy układu, różnią się pod wieloma względami w obszarze parametrów rozruchowych i charakterystyki pracy pod niepełnym obciążeniem. Dla użytkowników głównym skutkiem dużej różnorodności technologii silników jest potrzeba znalezienia technologii odpowiedniej do danego zastosowania tak, aby zmaksymalizować sprawność energetyczną i uzyskać związane z tym korzyści.

***
Aktim – dystrybutor elementów układów napędowych, układów centralnego smarowania oraz urządzeń do transferu płynów
AKTIM Sp. z o.o. istnieje na rynku już 25 lat i specjalizuje się w sprowadzaniu z zagranicy części zamiennych do maszyn i urządzeń  z różnych zakątków świata od Ameryki po Japonię.

***
Aleksander Szeląg
EO-3® i Global Core™
Parker Hannifin, jedna z głównych i najbardziej liczących się firm w branży napędów i sterowań, od ponad osiemdziesięciu lat opracowuje wysokociśnieniowe łączniki i węże hydrauliczne, ustanawiając światowe standardy. Od wielu lat z powodzeniem wprowadza na rynek nowe konstrukcje i materiały zwiększające wydajność i niezawodność, ułatwiające montaż oraz zwiększające bezpieczeństwo maszyn.

***
Robot AGV w strefie niebezpiecznej dla człowieka
Robot przemysłowy, jak każda maszyna, w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem stanowi dla niego zagrożenie. Z tego względu każde stanowisko musi być wyposażone w odpowiedni system bezpieczeństwa, zapewniający całkowity nadzór nad jego pracą.

***
MVK METAL SAFETY – optymalna ochrona człowieka i maszyny
Optymalna ochrona człowieka i maszyny: bezpieczeństwo jest priorytetem w automatyce. Aktywna technologia bezpieczeństwa pozwala na osiągnięcie wysokich standardów. Bezpieczny moduł sieciowy MVK Metal Safety wnosi swój wkład w przyszłość.

***
Integracja norm ISO 9001, ISO 14001 po zmianach w roku 2015
Firmy podsiadające kilka systemów zarządzania zawsze wdrażają je w formie zintegrowanej, gdyż w ten sposób jest łatwiej dla pracowników i skuteczniej z punktu widzenia osiągania celów stawianych systemom zarządzania. A jak będzie po zmianach w normach ISO 9001, ISO 14001, które miały miejsce we wrześniu tego roku?

***
Sławomir Miłoś
Techniczne środki ochrony jako element bezpieczeństwa maszyn
Z zagrożeniami mechanicznymi w maszynach mamy do czynienia w dwóch obszarach: w strefie przekazania napędu i strefie pracy narzędzia (tzw. strefie roboczej). Środki ochronne stosowane przed tymi zagrożeniami to metody konstrukcyjne, techniczne i organizacyjne. Techniczne środki dzielimy na środki odgradzające, inaczej osłony, i środki nieodgradzające, tzw. urządzenia ochronne.

***
Systemy łączenia rur metrycznych
Wykorzystanie układów wysokociśnieniowych, skonstruowanych na bazie rur hydraulicznych precyzyjnych bezszwowych, wymaga odpowiedniego połączenia, które zapewni bezpieczeństwo oraz długotrwałą pracę całej instalacji. System łączników DIN 2353 jest najbardziej popularnym rozwiązaniem, jakie wykorzystuje się w całej Europie. Za jego pomocą możliwe jest łączenie rur metrycznych. Gwarancję szczelności takiego połączenia daje pierścień zacięty na powierzchni rury, który jest umieszczony w gnieździe ze stożkiem 24°.

***
Najnowsze technologie HD ze Szwecji do pełnej kontroli stanu łożysk
SPM Instrument ze Szwecji, wiodący na świecie dostawca technologii i produktów do monitorowania, opracował i wprowadził na rynek technologie HD do wykrywania wczesnego stadium uszkodzeń i pełnej kontroli stanu łożysk.

***
Stefan Bömoser
Nowy system zarządzania pracą napędów SIMOCODE pro V z interfejsem komunikacyjnym w standardzie Modbus RTU
Sprawdzony i nieustannie rozwijany system zarządzania pracą napędów SIMOCODE pro posiada szeroki zakres funkcjonalności, dzięki czemu jego zastosowanie przekłada się na zwiększenie dostępności oraz bezpieczeństwa w wielu aplikacjach z różnych gałęzi przemysłu. Z powodu prostej budowy system ten jest łatwy w uruchomieniu, obsłudze oraz w integracji z nadrzędnymi systemami sterowania. Co więcej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, system ten został wyposażony w nowy protokół komunikacyjny w standardzie Modbus RTU.

***
Szeroka paleta produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie aplikacji standardowych, jak i dedykowanych pod rozwiązania specjalne. Firma SCHUNK – lider w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych
Złożoność procesów produkcyjnych, wysokie wymagania jakościowe oraz wysoka wydajność produkcji są obecnie głównymi czynnikami wpływającymi na kształtowanie się nowych trendów w obróbce mechanicznej i automatyzacji produkcji. Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania umożliwiający realizację postawionych zadań.

***
Indywidualnie opracowane napędy dla dźwignic budowlanych STROS
Kilka drapaczy chmur w projekcie budowlanym „Moscow City” zbudowano przy użyciu dźwignic czeskiego producenta STROS. Pracujące na wysokości ponad 300 m napędy NORD zapewniały bezpieczny ruch klatek dźwignic w górę i w dół przy każdej pogodzie.

***
Adam Sztajno, Grzegorz Gala
CST – efektywne rozwiązanie do napędu długich przenośników taśmowych
Dodge® CST (Controlled Start Transmission) to innowacyjne rozwiązanie przekładni mechanicznej z zabudowanym, zintegrowanym ze stopniem planetarnym sprzęgłem mokrym, charakteryzujące się pełną kontrolą momentu obrotowego. Układy CST przystosowane są do rozruchu i zatrzymania w pełni obciążonych przenośników, chroniąc ich wszystkie elementy przed skutkami nagłych przeciążeń. Umożliwiają efektywne wykorzystanie energii silników wysokosprawnych w optymalnym zakresie ich sprawności dzięki funkcji odłączenia w czasie pracy nieobciążonych napędów.

***
Napędy przemysłowe Rossi – „specjaliści od ciężkiej roboty”
Jedną z najważniejszych grup wyrobów w ofercie Rossi są napędy heavy duty, dedykowane do wymagających aplikacji przemysłowych. Są one owocem 60-letniego doświadczenia produkcyjnego oraz stale pogłębianej wiedzy fachowej. Wraz z rozwojem dostępnych technologii Rossi konsekwentnie stosuje coraz doskonalsze rozwiązania techniczne poprzez wielomilionowe inwestycje w park maszynowy. Kluczowe znaczenie ma też restrykcyjna kontrola jakości: począwszy od dostaw komponentów, poprzez wszystkie etapy procesu wytwarzania, aż po sprawdzenie kompletnych jednostek po zakończeniu montażu.

***
Natalia Przybył
System sterowania ANIRO dla udoskonalania technologii wytwarzania pasów tapicerskich
W dobie prężnie rozwijającej się myśli technicznej wśród nowych rozwiązań technologicznych ceniona jest zwłaszcza ich innowacyjność, która nie tylko wpływa znacząco na poprawę jakości wytwarzanych produktów, lecz pozwala również maksymalnie zminimalizować straty związane z niezawodnością urządzeń elektrycznych. Jedna z zakończonych niedawno realizacji grupy inżynierów firmy ANIRO Sp. z o.o. z Torunia z całą pewnością wpisuje się w to grono. Bezprecedensowe w skali kraju rozwiązanie zastosowane zostało u klienta z centralnej Polski – woj. łódzkie.

***
Andreas Wöhrmeier, Rafał Sypniewski
Frezowanie wysokoprędkościowe z nowym systemem przekaźników Rifline complete
Wszędzie tam, gdzie obróbka skrawaniem i jakość obrabianych powierzchni muszą spełniać wysokie wymagania, stosuje się frezarki wysokoprędkościowe. Firma Röders TEC GmbH jako jeden z wiodących producentów używa do sterowania swoich maszyn HSC (High Speed Cuting) przekaźniki sprzęgające firmy Phoenix Contact. Komponenty te nie tylko zajmują mało miejsca w szafce sterowniczej, lecz również umożliwiają szybkie oprzewodowanie.

***
Architektura x86 w przemysłowym Internecie Rzeczy
Do tej pory architektura x86 miała pewne ograniczenia w automatyce przemysłowej, dlatego używane były tam głównie komputery Risc, czyli np. ARMy. Jednak nowe procesory Intel Atom, pobierające coraz mniej energii i ciepła, pozwalają na budowę miniaturowych urządzeń z chłodzeniem pasywnym o przeznaczeniu przemysłowym.

***
System automatyki budynkowej by-Me włoskiej firmy VIMAR w ofercie firmy Astat
W ostatnich latach rynek inteligentnych instalacji, zarówno dla małych, jak i dużych obiektów, przeżywa bardzo dynamiczny rozwój i z każdym rokiem takie rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat na polskim rynku pojawiło się kilkanaście takich systemów i z każdym rokiem prześcigają się w proponowaniu nowych rozwiązań.

***
Inteligentny bezprzewodowy system sterowania EXTA FREE – komfortowe sterowanie roletami w przystępnej cenie
Bezprzewodowy system stertowania EXTA FREE, wzbogacony o jednostkę centralną EFC-02, to pełna kontrola nad roletami okiennymi w całym budynku, a także nad bramami garażowymi i wjazdowymi. Aplikacja umożliwia zarządzanie roletami z podziałem na poziomy i pomieszczenia budynku. Skróty widoczne na pulpicie smartfona pozwalają na błyskawiczne otwieranie bram wjazdowych i garażowych oraz opuszczanie/podnoszenie wszystkich rolet jednym kliknięciem. Opcja zaprogramowania funkcji czasowych umożliwia użytkownikom systemu sterowanie roletami zgodnie z zadanym harmonogramem. W ramach systemu EXTA FREE roletami można zarządzać również z poziomu nadajników EXTA FREE oraz tradycyjnych łączników żaluzjowych (sterowanie lokalne, centralne, ustawienia komfortowe).

***
BEZPIECZEŃSTWO 4.0.
Cyberbezpieczeństwo w zakresie użytkowania maszyn i urządzeń – oto jeden z tematów Konferencji Bezpieczeństwa Przemysłowego, która odbyła się w dniach 25–27 grudnia br. w Solcu-Zdroju. Partnerem merytorycznym wydarzenia było Stowarzyszenie Klub Paragraf 34, patronem strategicznym – SIEMENS.

***
Najnowsze rozwiązania w zakresie sprzętu elektrycznego, automatyki i systemów zabezpieczeń po raz 13 w Warszawie!
XIV Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2016.
Warszawa 27–29 stycznia, EXPO XXI

***
KOMPOZYT-EXPO® 2015 – największe Targi w branży kompozytów
Tu w Krakowie trzeba być. Nie wyobrażam sobie tych Targów bez naszego udziału – słowa Gustawa Łagockiego z firmy Velox GmbH doskonale obrazują nastroje wystawców, ale przede wszystkim rangę i pozycję zakończonych 6. Międzynarodowych Targów Materiałów, Technologii i Wyrobów Kompozytowych KOMPOZYT-EXPO®.

***
VIII edycja Targów Energetycznych ENERGETICS za nami!
W dniach 17–19 listopada 2015 roku w Targach Lublin odbyła się już VIII edycja Targów Energetycznych ENERGETICS oraz V edycja Targów Technologii Szerokopasmowych INFOSTRADA. Podczas trzech dni targowych swoją ofertę zaprezentowało niemal 160 Wystawców z Polski i Europy (m.in. z Włoch, Niemiec czy Białorusi), reprezentujących sektor energetyczny i telekomunikacyjny. Targi odwiedziło ponad 4700 zwiedzających, wśród których znaleźli się m.in.: przedstawiciele zakładów energetycznych, hurtowni elektrycznych, działów energetycznych firm i zakładów przemysłowych, instalatorzy, inżynierowie czy elektrycy.

***
Konferencja KOMTECH 2015. Ważne forum wymiany doświadczeń
W dniach 18–20 listopada br. odbyła się 16. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMTECH, poświęcona innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności, zorganizowana przez ITG KOMAG pod honorowym patronatem Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Jej głównym celem był przegląd kierunków rozwoju systemów mechanizacyjnych dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, przedstawienie zagadnień związanych z nowoczesnymi metodami projektowania, badania i oceny systemów mechatronicznych, wymiana wiedzy i doświadczeń związanych z wdrażaniem i wykorzystaniem innowacyjnych technik i technologii, jak również popularyzacja działań proinnowacyjnych. W Konferencji wzięło udział 93 uczestników, reprezentujących 37 instytucji z kraju i zagranicy.

***
Katarzyna Zając
Konferencja Naukowo-Techniczna: Monitoring, Automatyzacja, Eksploatacja w Inżynierii Środowiska – 2015 Nowe możliwości w branży wodno-kanalizacyjnej
O tym, jak ściśle związane są z sobą przemysł i branża wod.-kan., świadczyła XIII edycja Konferencji Naukowo-Technicznej „Monitoring, Automatyzacja, Eksploatacja w Inżynierii Środowiska – 2015”. Zorganizowana została tradycyjnie przez redakcję naszego miesięcznika „Napędy i Sterowanie”. Spotkanie z przedstawicielami zakładów wodociągowych i kanalizacyjnych, nauki i przemysłu odbyło się w dniu 4 listopada br. w pięknie położonym Centrum Kongresów i Rekreacji ORLE GNIAZDO w Szczyrku. Miejscowość ta świetnie znana jest miłośnikom sportów zimowych, gdyż stanowi doskonałą bazę wypadową na pobliskie szczyty: Skrzyczne, Błatnią, Klimczok i Szyndzielnię.

***
Katarzyna Zając
Jesteśmy z Państwem już 17 lat na rynku prasowym – dziękujemy, że są Państwo z nami!
To już 200 wydanie pisma i 17 lat pracy. Z tej okazji pragniemy podziękować wszystkim, którzy są z nami od początku, oraz tym, którzy współpracę z nami rozpoczęli nieco później. Pozostajemy w nadziei na dalsze efektywne współdziałanie w przyszłości i liczymy na to, że będą Państwo z nami przy okazji kolejnych jubileuszy i okrągłych wydań.

***
Krzysztof Duszczyk, Monika Jakubowska
Tendencje rozwojowe systemów inteligentnego budynku w obszarze oprogramowań narzędziowych
Artykuł dotyczy analizy tendencji rozwojowych dwóch z najpopularniejszych na rynku światowym systemów inteligentnego budynku KNX oraz BACnet. Oba systemy pojawiły się na rynku w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Od momentu powstania systemy te „podążały” za rozwojem technologii informatycznych zarówno w obszarze oprogramowania narzędziowego, jak i urządzeń. Dzięki bliskiej współpracy Politechniki Warszawskiej z firmami z obszaru inteligentnego budynku istnieje możliwość ciągłego dostępu do monitorowania i testowania w laboratorium dydaktyczno-badawczym nowych produktów pojawiających się na rynku. Autorzy artykułu skupili się na analizie tendencji rozwojowych dotyczących oprogramowania narzędziowego, szczególnie w zakresie zdalnego sterowania, monitoringu oraz możliwości wizualizacyjnych.

ENG Trends of the intelligent building systems in the field of tool softwares
Abstract: The article presents trends in development, two of the most popular Intelligent Building systems in the World – KNX and BACnet. Both of them were launched in the 1990s. Since that time they have been advancing their devices and utility programs to keep up with the technological progress. Thanks to the close cooperation between Warsaw University of Technology and companies which specialize in intelligent building systems there is a possibility to test new solutions in our laboratory. Authors of this article focused on utility programs and visualization software.

***
Ryszard Tadeusiewicz
Inteligentny budynek-laboratorium jako element formujący więź między badaniami naukowymi a wdrożeniem wyników do praktycznych realizacji
Streszczenie: Artykuł zawiera przegląd trudności i problemów, jakie powstają na styku pomiędzy nauką i praktyką związaną z technologią inteligentnych budynków. Wskazano wykorzystanie inteligentnego budynku-laboratorium jako rozwiązanie umożliwiające pokonanie tych trudności i problemów. Omówiono zawartość konkretnego budynku-laboratorium, który jest obecnie oddawany do użytku i który może być wykorzystany przez wszystkich zainteresowanych. Artykuł zawiera też obszerny wykaz pozycji literatury związanej z problematyką inteligentnych budynków. Wykaz ten obejmuje zarówno tradycyjne drukowane artykuły i książki, jak również odnośniki do wielu materiałów dostępnych wyłącznie w formie elektronicznej.

ENG Intelligent building-laboratory as an element forming a link between research and implementation results to practical realizations
Abstract: The article includes an overview of the difficulties and problems that arise at the interface between science and practice associated with the technology of intelligent buildings. The use of intelligent building-laboratory was indicated as a solution to overcome these difficulties and problems. Next we discussed in article the contents of the intelligent building (specific taken into account building laboratory). This  building laboratory is currently being put into service and may be used by all concerned. Article also contains a comprehensive list of literature related to the issue of intelligent buildings. The list includes both traditional printed articles and books, as well as links to many materials available only in electronic form.

***
Marek Bolesław Horyński
Zastosowanie metodologii zarządzania Kaizen w Laboratorium Energooszczędnych Systemów Budynkowych
Streszczenie: Dążenie do ciągłego podnoszenia standardu budynków spowodowało również zmiany w koncepcji budowy instalacji elektrycznej. Obecnie w budownictwie wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia z zakresu elektroniki i informatyki. W dobie rozwoju nowoczesnych technologii w automatyce budynkowej coraz bardziej istotne staje się przygotowanie dobrze wyedukowanych specjalistów mogących projektować i programować instalacje. Ze względu na postępujący rozwój technologii w wielu gałęziach życia konieczne jest ustawiczne zdobywanie wiedzy. Aby podążać za nowymi trendami, konieczne jest posiadanie najnowszych informacji. Często w literaturze spotykany jest paradygmat nauki przez całe życie [5]. Jednym ze źródeł aktualnych informacji stał się Internet. Przy pomocy tego medium możliwa jest zdalna edukacja (e-learning). Ważnym elementem w procesie kształcenia jest posiadanie dobrze wyposażonego laboratorium badawczego.

ENG Application of the methodology of Kaizen management at the Laboratory of Energy Efficient Building Systems
Abstract: The growing popularity and benefits of the use of modern building automation systems requires training of professionals possessing the ability to design, install and program them. An important aspect of their work to ensure the effectiveness of safety, functionality and energy. The model described in the article allows for a more complete analysis of the integration of intelligent building installation. The Methodology of Kaizen used in the laboratory enables continuous improvement of the quality of research and teaching tasks.

***
Agnieszka Choroszucho
Wpływ zastosowanej technologii budowlanej na propagację fali elektromagnetycznej
Streszczenie: W artykule został przedstawiony wpływ konstrukcji pomieszczenia na rozkład pola elektromagnetycznego. Wykonana analiza dotyczyła modelu pomieszczenia, w którym zmieniano rodzaj materiału i zastosowanej technologii budowlanej. Uwzględniono materiał jednorodny (pełną cegłę) oraz złożony (beton wraz ze zbrojeniem). Również sprawdzono wpływ średnicy zbrojenia na wartości natężenia pola w całym obszarze analizy. Do analizy numerycznej zastosowano metodę różnic skończonych w dziedzinie czasu (FDTD). Analiza dotyczyła częstotliwości stosowanej w sieciach bezprzewodowych (Wi-Fi). Wnioski wskazują, że przy podejściu makroskopowym umieszczenie źródła sygnału na ścianach wykonanych z materiału jednorodnego (np. beton, cegła pełna czy gazobeton) skutkuje jednorodnym i przez to lepszym rozchodzeniem sygnału. Natomiast struktury niejednorodne wymagają dokładniejszej i wielowariantowej analizy ze względu na złożoność i różnorodność parametrów materiałowych. Celem analizy jest dokładniejsze zrozumienie zachodzących zjawisk polowych wewnątrz złożonych materiałów budowlanych, co może stanowić źródło wiedzy przy ocenie problemów związanych z zanikami sygnału i wpłynąć na polepszenie jakości przesyłanych danych.

ENG The influence of used building technology on the propagation of electromagnetic wave
Abstract: In this paper, the influence of construction of room on distribution of the electromagnetic field was presented. The analysis was connected with the room model, which modified the type of material and used technology building. Taken into account the homogeneous material (brick) and composite material (concrete with reinforcement). Also tested the impact of a diameter of reinforcement on the values of electric field in the whole area analysis. To the analysis the finite-difference time-domain method (FDTD) was used. The analysis included frequencies used in wireless networks (Wi-Fi). The conclusions show that, with macroscopic approach, placing the source on the walls made of a homogeneous material (eg. concrete, solid brick or aerated concrete) results in uniform and also better propagation of the signal. In contrast, heterogeneous structures require a more datailed and multivariate analysis because of the complexity and diversity of material parameters. The purpose of the analysis was more accurate understanding of the phenomena occurring within the complex building materials, which may be a source of information in the assessment of the problems associated with signal fading and the effect of improving the quality of the transmitted data.

***
Jarogniew Rykowski, Mateusz Nomańczuk
Boje lokalizacyjne – nowy sposób określania położenia wewnątrz budynków
Streszczenie: Niniejszy artykuł został poświęcony opisowi nowej, szybko zdobywającej popularność technologii – bojom lokalizacyjnym. Punktem wyjścia są ograniczenia dzisiejszych systemów lokalizacyjnych wykorzystywanych wewnątrz budynków, związane z fizyką, techniką oraz ekonomią. Rozwiązaniem tych problemów są właśnie boje – niewielkie, autonomiczne urządzenia rozgłaszające swoją obecność drogą radiową i pozwalające na tej podstawie wnioskować o lokalizacji urządzenia odbierającego ich sygnał. W artykule pokazano podstawy techniczne oraz przedyskutowano możliwe architektury systemu lokalizacji opartego na bojach, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych. Przedyskutowano także możliwe obszary zastosowań oraz problemy natury psychologiczno-społecznej, które może powodować masowe wprowadzenie tej technologii do naszego codziennego życia.

***
Andrzej Ożadowicz, Jakub Grela
Analiza technologii monitoringu i sterowania w budynkach – Prosumenckie Mikroinstalacje Energetyczne
Streszczenie: W artykule przedstawiono analizę możliwości technicznych wykorzystania systemów automatyki budynkowej, monitoringu i sterowania w budynkach w organizacji systemów zarządzania energią dla obiektów dodatkowo wykorzystujących odnawialne źródła energii. Efektywne użytkowanie takich źródeł, w połączeniu z klasycznymi instalacjami zasilania w energię elektryczną, wymaga sprawnej dystrybucji energii w mikroinstalacji energetycznej budynku, w zależności od zapotrzebowania ze strony użytkowników, podsystemów infrastruktury budynkowej oraz podaży i popytu ze strony dostawców energii, aktualnej taryfy cenowej itp. Budowa systemów sterowania i monitoringu, realizujących tę ideę, wymaga z kolei zastosowania nowoczes­nych standardów komunikacji danych, w oparciu o technologie rozproszonych sieci obiektowych oraz Internetu Rzeczy.

ENG Monitoring and Control Technologies Analysis – Energy Microinstallations for Prosumers
Abstract: In this paper authors present a technical analysis of building automation, monitoring and control systems implementations possibility in energy management systems applications for buildings, equipped with additional, renewable energy sources. Effective use of this kind of the energy sources, together with classic energy supply networks, needs efficient energy distribution and flows control in energy micro-installations, depending on users and different subsystems demands as well as supply and demand from energy suppliers, actual tariffs etc. Implementation of the control and monitoring systems to support this idea requires the use of modern data communication standards, based on integrated, distributed field-level networks and the Internet of Things technologies.

***
Krzysztof Oset, Jacek Juzwa
Bezpieczeństwo pracy urządzeń hydraulicznej obudowy zmechanizowanej i osób w rejonie ściany wydobywczej na przykładzie innowacyjnego systemu X-MAN
Streszczenie: System X-MAN opracowany w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG we współpracy z EMAG-SERWIS Sp. z o.o. jest jedynym jak do tej pory na świecie systemem umożliwiającym jednoczesne monitorowanie stanu rozparcia górniczej obudowy zmechanizowanej oraz zagrożenia metanowego w ścianie wydobywczej podziemnego zakładu górniczego. Jednak samo monitorowanie bez mechanizmów kontroli i interakcji z operatorem systemu nie zapewni bezpieczeństwa prowadzonych prac ani obiektu monitorowanego, jak również urządzeń systemu. System X-MAN jest wyposażony w wielopoziomowe mechanizmy zapewniające taką kontrolę, przy udziale zarówno człowieka, jak i procesów automatycznych.

ENG Safety of hydraulic powered support equipment and people in the area of longwall mining as an example of innovative X-MAN System.
Abstract: The X-MAN System was developed at the Institute of Innovative Technologies EMAG in partnership with EMAG-SERWIS Ltd. It is the only one so far in the world system enabling simultaneous monitoring of the roof support and the threat of methane in the underground mining plant. However, monitoring alone without control mechanisms and interaction with the system operator does not provide the safety of the work or object being monitored, as well as system devices. The X-MAN System is equipped with a multi-level mechanisms to ensure such control, with the participation of both human and automated processes.

***
Andrzej Przytulski
Pionierzy elektrycznych napędów zegarów. Cz. 2
Ważną postacią w zakresie wprowadzania elektromagnetyzmu do zegarmistrzostwa był Charles Shepherd junior – brytyjski zegarmistrz, wynalazca i inżynier (1830‒1905). Niestety nie zachowała się żadna jego fotografia. Zawodu uczył się od swojego ojca Charlesa Shepherda seniora (1802‒1865), znanego londyńskiego wytwórcy chronometrów. Shepherd junior już od najmłodszych lat interesował się elektrotechniką i jej zastosowaniami przy budowie zegarów. Razem ze swoim ojcem i dwoma młodszymi braćmi prowadzili w latach 1849‒1881(82) firmę Shepherd & Son mającą siedzibę w Londynie przy Lea­denhall Street 53. W Anglii Charles Shepherd junior uznawany jest za jednego z ważniejszych dziewiętnastowiecznych pionierów zegarów elektrycznych [1, 2].
 

Reklama