Archiwum - numer 12/2016
Systemy sterownicze PPCC firmy Parker Hannifin przeznaczone do sterowania pracą pras – bardziej kompaktowe, oferujące więcej możliwościFirma Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie technologii napędów i sterowań, zaprezentowała nową generację bloków sterowniczych przeznaczonych do sterowania pracą pras. Seria bloków PPCC, opracowana w oparciu o doświadczenia zdobyte podczas wieloletniego stosowania poprzedniej generacji tych systemów, obecnie uzbrojona w zespół zaworów najnowszego typu, to charakteryzujący się modułową budową kompaktowy system sterowania. Zapewnia on większą elastyczność, dokładność nastaw, różnorodność funkcji i można go stosować bez konieczności używania dodatkowych elementów sterowania hydraulicznego. Ta seria, w porównaniu z jej cieszącą się powodzeniem poprzedniczką, w jeszcze większym stopniu ogranicza straty ciśnienia, znacznie zwiększając efektywność energetyczną.
***
Henry Claussnitzer
Pierwsze kroki do wdrożenia idei Przemysłu 4.0
W ujęciu ogólnym idea Przemysłu 4.0 obejmuje zbiór technologii i koncepcji dotyczących tworzenia „inteligentnych fabryk”, w których maszyny używane w procesie produkcyjnym są w stanie komunikować się ze sobą i z operatorem za pośrednictwem chmury. Najprościej mówiąc, połączone ze sobą urządzenia w fabrykach, biurach, a także urządzenia przenośne staną się inteligentnymi węzłami sieciowymi, wzajemnie połączonymi ze sobą za pośrednictwem znormalizowanej sieci nieposiadającej żadnej określonej hierarchii.
***
Mariusz Snowacki
HF INVERTER POLSKA. Scentralizowana czy zdecentralizowana technika napędowa?
Centralizacja i decentralizacja napędów to bardzo interesujące zagadnienie, które stało się klasycznym tematem badawczym w ramach mechatroniki, w szczególności w technice napędowej. Jest też problemem w kontekście nieustającego, a być może w ogóle niemożliwego do rozstrzygnięcia, sporu o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. W wielu branżach dochodzi do zderzenia dwóch przeciwstawnych tendencji: z jednej strony chodzi o zachowanie sterowania centralnego, gdyż zapewnia ono unifikację rozwiązania technicznego, a tym samym wyrównuje różnice w zależnych od siebie procesach technologicznych, z drugiej zaś strony uważa się, że pożądane byłoby stopniowe powiększanie zakresu decentralizacji napędów ze względu na niższe koszty.
***
Honorata Wojdat
Certyfikowane szkolenia Rockwell Automation
Firma Elmark Automatyka Sp. z o.o. jest Autoryzowanym Centrum Szkoleniowym Rockwell Automation od 1998 roku.
W ofercie firmy znajduje się szeroki zakres szkoleń standardowych, obejmujących sprzęt Rockwell Automation oraz oprogramowanie Rockwell Software.
***
„Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0” – już po raz trzeci
W tym roku Wrocław to nie tylko Europejska Stolica Kultury, ale także po raz kolejny stolica najnowszych technologii. W dniach 12 i 13 października odbyła się trzecia edycja konferencji rozproszonej „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. To nowatorskie przedsięwzięcie organizowane jest przez cztery wiodące firmy w dziedzinie nowych technologii produkcji: Balluff, Fanuc, Lapp Kabel i Wago.
***
Cube67 w użyciu w Sortimat Handling Systems. Dopasowana koncepcja instalacji
Ograniczona przestrzeń w szafie i na maszynie oraz chęć skrócenia czasu instalacji i maksymalizacji dostępności systemu – oto wyzwania, z którymi inżynierowie elektrycy Sortimat Handling Systems mierzą się podczas projektowania instalacji. Cube to dla nich doskonałe rozwiązanie. Jego modułowość i elastyczność podczas instalacji umożliwia dostosowanie systemu tak, by spełniał różnego rodzaju wymogi.
***
Bombardier otwiera nową halę produkcyjną w zakładzie we Wrocławiu
Lider technologii kolejowych Bombardier Transportation 3 listopada uroczyście otworzył w swoim zakładzie we Wrocławiu nową halę fabryczną o powierzchni 20 000 m2, przeznaczoną do produkcji nadwozi pociągów dużych prędkości. W uroczystości udział wzięli główni klienci, przedstawiciele Rządu RP oraz władz samorządowych, posłowie na Sejm, przedstawiciele świata nauki i kluczowi partnerzy. W uroczystości uczestniczył również Stephen de Boer, Ambasador Kanady w Polsce.
***
Urszula Bizoń-Żaba
Lider w produkcji oprogramowania do optymalizacji procesów, firma COPA-DATA, podsumowuje rok 2016
Grudzień to dla COPA-DATA, jak i dla większości firm, okres podsumowań i planów. Dla jednych sukces mierzony jest wielkością obrotu. Dla innych jest to ilość nowych produktów wprowadzonych na rynek. Jeszcze dla innych to innowacyjne projekty oraz referencje od zadowolonych klientów. Dla nas w COPA-DATA sukces to wykładnik wszystkich wspomnianych powyżej składników plus dodatkowo rozwój produktu, wprowadzone innowacje oraz zadowolenie naszych pracowników. A o tym, co przyniósł nam 2016 przeczytacie Państwo poniżej.
***
Jerzy Sobczak
Falownik SX1000 – moce 15 kW, 18,5 kW i 22 kW
W roku 2015 firma Sanyu Sp. j. wprowadziła nowy produkt. Jest nim przemiennik częstotliwości serii SX1000. Poświęciliśmy już wiele artykułów opisujących właściwości tego falownika na łamach miesięcznika „Napędy i Sterowanie”.
***
Kompleksowe rozwiązania dla przemysłu – Centrum Produkcyjne Pneumatyki PREMA SA
CPP PREMA SA to całkowicie polska firma o największym potencjale produkcyjnym oraz technicznym w branży na rynku krajowym. Już od 40 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z dziedziny pneumatyki i hydrauliki siłowej zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Nasze doświadczenie owocuje coraz szerszą ofertą produkcyjną oraz bogatą ofertą wykonań specjalnych dostosowanych do indywidualnych wymagań Klientów.
***
KOMTECH 2016
17. Konferencja Naukowo-Techniczna
INNOWACYJNE TECHNIKI I TECHNOLOGIE DLA GÓRNICTWA
BEZPIECZEŃSTWO – EFEKTYWNOŚĆ – NIEZAWODNOŚĆ
16–18 listopada 2016 r. – Hotel „Klimczok” – Szczyrk
***
Anna Szymczak
Zakładanie nowego przedsiębiorstwa pod kątem dotacji UE
Czasami przedsiębiorcy rozważają założenie nowego podmiotu pod kątem pozyskania dotacji unijnej na rozwój działalności. Zakładanie firm jest proste, ale czy faktycznie pomaga w pozyskaniu dotacji? Jakie są wady i zalety takiej drogi?
***
System SCADA PcVue w automatyce budynkowej
Zarówno gdy chcemy zastosować rozbudowany system nadzorujący cały zakład produkcyjny, jak i w przypadku monitorowania kilku parametrów procesu przemysłowego, popularnym narzędziem do realizacji tego zadania jest odpowiedni system SCADA. W automatyce budynkowej taki system pozwoli ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości, a także umożliwi podniesienie poziomu komfortu i bezpieczeństwa jego użytkowników.
***
Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira
Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w roku 1980, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji, to od kliku lat Ethernet bezdyskusyjnie jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej. Śledząc ciągły rozwój sieci Ethernet, wyraźnie widać, że wszelkie nowinki techniczne wprowadzane są do automatyki z opóźnieniem.
***
Rozwiązania napędowe ROSSI dla układów synchronicznych podwójnych
Firma Rossi od ponad 60 lat dostarcza rozwiązania napędowe dla najbardziej wymagających zastosowań przemysłowych. Jej oferta to aż 17 katalogów produktowych, zawierających bardzo szeroki asortyment przekładni, silników oraz motoreduktorów. W połączeniu z szerokim wachlarzem dostępnych opcji i wykonań katalogowych oraz pozakatalogowych daje to dużą swobodę w dopasowaniu układu napędowego do wymagań nawet bardzo specyficznej aplikacji.
***
Asortyment modułów elektroniki napędów firmy NORD DRIVESYSTEMS został poszerzony o przetwornice częstotliwości i rozruszniki silników NORDAC LINK
Technologia przenośnikowa i intralogistyka, np. w zakresie obsługi bagażu na lotniskach, wymaga zastosowania takich układów sterowania napędami, które można w bezproblemowy sposób zainstalować i które będą łatwo dostępne podczas działania i konserwacji. Obecnie ponad 80 lotnisk na całym świecie wykorzystuje rozwiązania NORD do prac związanych z obsługą bagażu. Seria systemów rozproszonych NORDAC LINK (FDS) poszerza asortyment produktów NORD i zapewnia klientom układ sterowania napędem, który można elastycznie zamontować blisko silnika. Dzięki technologii napędu zdecentralizowanego koszty systemu mogą zostać znacznie zmniejszone.
***
WARSAW INDUSTRY WEEK w liczbach
W dniach 7–9 listopada w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym – PTAK Warsaw EXPO gościło szerokie grono Specjalistów i Ekspertów z branży przemysłowej. Okazją do spotkania była premierowa edycja Międzynarodowych Targów Przemysłowych WARSAW INDUSTRY WEEK 2016. W czasie imprezy zaprezentowały się wszystkie gałęzie branży przemysłowej: maszyny i narzędzia do obróbki metalu, drewna, przetwórstwa tworzyw sztucznych, automatyzacja i robotyzacja procesów przemysłowych oraz oprogramowanie, metrologia przemysłowa, cięcie i szlifowanie, badania i rozwój, BHP oraz wiele innych.
***
Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii
Targi Efektywności Energetycznej i Odnawialnych Źródeł Energii, organizowane przez Międzynarodowe Targi Łódzkie, które odbyły się 23 i 24 listopada 2016 roku w hali Expo-Łódź, przy al. Politechniki 4, przyciągnęły ponad tysiąc dwieście osób zainteresowanych nowoczesnymi i proekologicznymi rozwiązaniami energetycznymi.
***
BUDMA 2017. Fachowe targi
Przed nami kolejna odsłona Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbędą się w Poznaniu w dniach 7–10 lutego 2017 r. Tradycyjnie już BUDMA będzie miejscem spotkań, dyskusji i rozmów biznesowych dla czterech głównych grup profesjonalistów: handlowców, architektów, fachowców oraz inwestorów. Tym razem prezentujemy wybrane elementy z programu Targów, skierowane do fachowców.
***
EKSPERCI O BEZPIECZEŃSTWIE PRZEMYSŁOWYM
Nowa Dyrektywa ATEX to najczęściej poruszany temat podczas Konferencji Bezpieczeństwa Maszyn, Urządzeń i Instalacji Przemysłowych, która miała miejsce w Kielcach, w dniach 17–18.11.2016 r.
Partnerem Merytorycznym Konferencji było Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Przemysłowego Klub Paragraf 34. Partnerem Technologicznym – firma Siemens.
***
Krzysztof Duszczyk, Monika Jakubowska
Instalacje inteligentne – nowoczesne technologie informacyjne w laboratorium dydaktycznym
Streszczenie: Artykuł dotyczy nowoczesnego laboratorium dydaktycznego, funkcjonującego na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Laboratorium powstałe w latach 2005–2008 jest ciągle rozbudowywane i modernizowane. Wyposażone jest w kilkanaście stanowisk laboratoryjnych umożliwiających studentom zapoznanie się z najpopularniejszymi na rynku światowym systemami inteligentnego budynku, takimi jak: KNX, LCN, LonWorks, BACnet, XComfort, DALI. Prezentowane są również możliwości wykorzystywania sterowników PLC do realizacji funkcji inteligentnego budynku oraz dedykowane stanowiska systemów bezpieczeństwa.
ENG Abstract: The article is devoted to the modern high-tech didactic laboratory at the Electrical Engineering Faculty at Warsaw University of Technology, Poland. The lab was created in 2005–2008 and it is still being modernized and updated. The lab is equipped with numerous laboratory stands, which students use to learn more about the most popular intelligent building systems in the world, such as: KNX, LCN, LonWorks, BACnet, XComfort, DALI. There are also presentations of PLC controllers which can be used for intelligent building systems and SMS (Seciurity Management Systems) stands.
***
Monika Jakubowska
Instalacja inteligentna – realny wpływ na koszty eksploatacji budynku
Streszczenie: Artykuł dotyczy wpływu założenia instalacji inteligentnej w domu mieszkalnym na rzeczywiste zmniejszenie kosztów utrzymania budynku. Wiele mówi się o nadzwyczajnych właściwościach Systemów Budynków Inteligentnych, jakimi są znaczące oszczędności w zakresie późniejszej eksploatacji. W artykule pokazano, czego realnie można się spodziewać, zakładając taką instalację.
ENG Abstract: The article is devoted to the impact of implementation Intelligent Building System in residential building on real reduction of its energy consumption. A lot has been said about that this solution can help to reduce latter building maintenance costs. This article shows what you can expect by choosing such system.
***
Jerzy Mikulik, Piotr Bartkiewicz
Możliwość poprawy efektywności energetycznej inteligentnego budynku przez jego współpracę z wirtualną elektrownią
Streszczenie: W artykule przedstawiono dodatkowe możliwości poprawy efektywności energetycznej inteligentnego budynku poprzez przyszłościowe zasilenie go z tak zwanej wirtualnej elektrowni. Taka forma zasilania sprowadzi się do świadomego zmniejszenia mocy pobieranej przez budynek i przekazania tej mocy, tzw. negawatów, do wykorzystania przez innych odbiorców. Działania te wymagają zbudowania tzw. inteligentnego rynku mocy i energii elektrycznej.
ENG The possibility of improving the energy efficiency of intelligent building through its cooperation with the virtual power plant
Abstract: The paper presents additional opportunities to improve energy efficiency of intelligent building through future energizing it with a so-called virtual power plant. This form of power comes down to consciously reducing the power consumed by the building and to transfer this power, the so-called. negawats, to use by other consumers. These activities need to build the so-called intelligent market of power and electricity.
***
Andrzej Ożadowicz, Jakub Grela
Elementy aktywnego zarządzania popytem na energię w budynkach inteligentnych i mikroinstalacjach prosumenckich
Streszczenie: W rozwoju i implementacji nowych funkcji systemów automatyki budynkowej kluczową rolę odgrywają mechanizmy zarządzania energią elektryczną, zarówno w samych budynkach, jak i ich grupach, objętych lokalnymi mikroinstalacjami prosumenckimi. Jednym z nich jest aktywne zarządzanie popytem na energię, z wykorzystaniem integracji urządzeń monitorujących i sterujących w ramach systemów automatyki budynkowej. Poziom popytu na energię w budynku lub lokalnej mikroinstalacji zmienia się w czasie i zależy od różnych zdarzeń, czynników i parametrów. Dlatego autorzy przedstawiają w tym artykule model elastycznego zarządzania popytem, wraz z ideą jego implementacji, w systemach monitoringu i sterowania. Zaprezentowano również inne, istotne elementy organizacji zaawansowanych systemów zarządzania energią i popytem na nią w budynkach, w szczególności w świetle planowanego rozwoju inteligentnych sieci elektroenergetycznych oraz lokalnych instalacji zasilających, z odnawialnymi źródłami energii. Proponowane rozwiązanie zapewnia możliwość integracji z sieciowymi systemami automatyki budynkowej, bazującymi na otwartych, międzynarodowych standardach, oraz włączenia w infrastrukturę sieci protokołu IP – Internetu Rzeczy.
ENG An Active Energy Demand Response and Management in Intelligent Buildings and Prosumers’ Microgrids – Technologies and Concepts
Abstract: Crucial part of modern Building Automation and Control Systems (BACS) is electric energy management. An active demand side management is very important feature of a Building Energy Management Systems (BEMS) integrated within the BACS. Additionally, energy demand value changes in time and depends on various events, factors and parameters. Therefore, a demand elasticity model has been proposed, providing reliable information about current and expected energy demand for individual buildings and groups of buildings within local microgrids. In this paper authors propose extension of this model with respect to parameters available in the BACS, determining energy demand level. Other elements of the advanced energy management systems are shortly presented as well. Solutions described in the paper are ready for integration within distributed BACS, based on open, international standards with Internet of Things paradigm.
***
Jakub Grela, Andrzej Ożadowicz, Michał Kluska, Krzysztof Smok
Przykładowa aplikacja urządzeń elektroniki konsumenckiej wykorzystujących technologię Internetu Rzeczy (IoT)
Streszczenie: W artykule przedstawiono analizę możliwości technicznej realizacji oraz wyniki badań dotyczących implementacji koncepcji urządzeń elektroniki konsumenckiej (UEK), bazujących na technologii Internetu Rzeczy (IoT). W ramach prac badawczych opracowano nowoczesne urządzenie AGD, jako integralny element systemu automatyki i sterowania oraz zarządzania energią w budynku, zorientowanego na poprawę komfortu użytkowania i zwiększenie efektywności pracy UEK. Zrealizowane prace badawcze wskazują na możliwość zastosowania technologii IoT w celu zapewnienia integracji UEK z sieciowymi systemami automatyki budynkowej, tak aby umożliwiały one jak największą ich elastyczność i interoperacyjność. Artykuł wskazuje na trendy rozwoju nowoczesnych urządzeń codziennego użytku, rozbudowanych o wsparcie obsługi i komunikacji danych przez sieci protokołu IP oraz przedstawia wyniki implementacji inteligentnego czajnika w technologii IoT.
ENG The Internet of Things (IoT) technology implementation in consumer electronics – case study
Abstract: In the paper authors present a technical analysis and results of implementation of the Internet of Things (IoT) modules in consumer electronics. The research is focused on white goods implementation as universal building automation and building energy management devices. To provide an interoperability of such modules in the field of improving comfort and increasing efficiency of using, authors proposed to take advantage of IoT technology. In conducted research it has been confirmed that there is a possibility of adapting IoT technology to develop modern consumer electronics devices, to improve their functionality and reducing energy consumption. This paper shows trends in the development of new white goods generation, supporting services and data communication over IP networks and presents the results of the implementation of IoT smart kettle as well.
***
Robert Marcinkowski
Przyszłość inteligentnego środowiska
Rozwój technologiczny cywilizacyjnej czołówki postępuje obecnie bardzo szybko. Przynosi ewidentne korzyści i wzrost jakości życia, lecz zarazem zmienia sposób interakcji człowieka z otoczeniem i w niespotykanym dotąd stopniu uzależnia go od rosnącej ilości otaczających go urządzeń. Oprócz korzyści musi to powodować nieznane dotąd, nowego typu zagrożenia. Każde narzędzie może w niepowołanych rękach stać się bronią. Co więcej, cywilne zastosowania wielu współczesnych technologii są w istocie wtórne względem ich pierwotnego, wojennego przeznaczenia. Fakt ten skłania wielu ludzi do nieprzemyślanego, a w każdym razie nieprecyzyjnego sądu, iż to wojnom zawdzięcza ludzkość postęp.
***
Łukasz Klimek
Dlaczego warto wybrać technologię LED w strefach EX?
Charakteryzują się coraz dłuższą żywotnością, wyższą – niż inne źródła światła – skutecznością świetlną, wysoką odpornością na prace w trudnych warunkach (niskie temperatury, wibracje). Nie trzeba wiele, aby stwierdzić, że technologia LED jest coraz bardziej popularna w aplikacjach do stref zagrożonych wybuchem, czyli wszędzie tam, gdzie wymiana źródła światła jest kłopotliwa i kosztowna, a należyte oświetlenie jest wymogiem koniecznym, decydującym często o życiu i bezpieczeństwie osób tam pracujących.
***
Eksploatacja urządzeń elektrycznych w strefach zagrożenia wybuchem
Właściwy dobór urządzeń do pracy w strefach zagrożenia wybuchem jest kluczowy z punktu widzenia bezpieczeństwa procesowego instalacji. Równie ważna jest także późniejsza, właściwa ich eksploatacja. Jej brak może być potencjalną przyczyną katastrofy. Jak ugryźć ten niewygodny temat?
***
Nauczycielem wszystkiego jest PRAKTYKA. Bezpieczeństwo wybuchowe w zakładach przemysłowych na przykładzie cukrowni
– W wielu gałęziach przemysłu przetwarzane bądź magazynowane gazy, pary, pyły czy też włókna stanowią duże zagrożenie wybuchowe, a w konsekwencji także pożarowe. Eksperci na szkoleniach oraz konferencjach poświęconych tematyce związanej z bezpieczeństwem produkcji często przytaczają zdarzenia, jakie miały miejsce w cukrowni Imperial Sugar Refinery, w zakładach chemicznych PEPCON, czy Elektrowni Turów oraz Dolna Odra. Wiedza teoretyczna w zakresie bezpieczeństwa wybuchowego jest konieczna, ale aby pozostała ona w świadomości użytkowników instalacji potrzeba czegoś więcej niż tylko suche fakty – tym czymś jest praktyka – potwierdza Zbigniew Wolff, ekspert w obszarze bezpieczeństwa wybuchowego w GRUPIE WOLFF.