Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2014

Napędy i Sterowanie
numer 10/2014


Krzysztof Kania
Wyjątkowe rozwiązania dedykowane dla automatyki budynkowej. Przetwornice Vacon® 100 HVAC
Wymagania stawiane dzisiejszym przetwornicom częstotliwości powodują, że oferta przetwornic tzw. ogólnego przeznaczenia musi być uzupełniana o konstrukcje specjalizowane, przeznaczone dla bardzo konkretnych zastosowań i branż.

***
Bucher Hydraulics popiera rozwój produktów zrównoważonych. ECOdraulics – bardziej inteligentne rozwiązanie
Bucher Hydraulics stara się sprostać wyzwaniu budowy ekologicznego świata dzisiaj i jutro. Starania Bucher Hydraulics przedstawiają produkty oznaczone jako ECOdraulics.
Przed naszymi klientami stawiane są coraz to nowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa produktów i ochrony środowiska. Bucher Hydraulics przykłada wielką wagę do dobrych relacji biznesowych i z energią przystępuje do realizacji tego wyzwania. W ramach projektu ECOdraulics Bucher Hydraulics oferuje swoim klientom do wyboru szeroką gamę koncepcji i komponentów.

***
Osprzęt hydrauliczny firmy Elesa+Ganter – zasady doboru
Jedną z grup produktów oferowanych przez firmę ELESA+GANTER są elementy układów hydraulicznych. Zakres zastosowania tych komponentów można podzielić na dwa podstawowe obszary docelowe: przekładnie mechaniczne oraz zbiorniki. Ze względu na znaczne różnice funkcjonalności elementów stosowanych w obu przypadkach oraz zakres informacji zasady ich doboru przedstawimy w dwóch oddzielnych częściach tego artykułu.

***
Maciej Oleksiuk
Inteligentne cylindry hydrauliczne
Wydawać by się mogło, że w tak prostych i szczegółowo określonych przez normy produktach, jakimi są cylindry hydrauliczne, trudno jest wprowadzić nowe jakościowo funkcje i cechy. Tymczasem jest bardzo nowatorskie rozwiązanie cylindra z pomiarem przemieszczenia, odbiegające od standardowych konstrukcji.

***
Parker oferuje serię znakomitych pomp elektrohydraulicznych, pozwalających na oszczędność energii w zastosowaniach przenośnych
Parker Hannifin wprowadza kompletną serię zestawów pomp elektrohydraulicznych (EHP), które ułatwią producentom aplikacji mobilnych tworzenie bardziej energooszczędnych i ekologicznych urządzeń. Nowe zestawy, przeznaczone do stosowania wraz z cylindrami hydraulicznymi średniej i dużej mocy oraz jako zasilanie dla układu wspomagania kierownicy, zapewniają inteligentne sterowanie w takich zastosowaniach, jak operowanie materiałami, prace budowlane, autobusy miejskie i dalekobieżne, samochody ciężarowe, ładowarki kołowe, koparki, zamiatarki do ulic, sztaplarki wysięgnikowe i żurawie samojezdne.

***
Sebastian Gruszka
Ochrona przed wybuchem pyłów – wprowadzenie
Niniejsze opracowanie objaśnia ważniejsze terminy oraz zjawiska związane z zagrożeniem wybuchowym wywołanym obecnością w procesie palnych i wybuchowych pyłów. Autor przedstawia również podstawy prawne, będące punktem wyjścia do poprawy bezpieczeństwa wybuchowego w zakładach przemysłowych oraz – opracowany na ich podstawie – Dedykowany Systemu Bezpieczeństwa Wybuchowego.

***
Regina Kowalczyk
Wpływ odpylania na jakość powietrza i bezpieczeństwo pracy
Większości procesów technologicznych w zakładach przemysłowych towarzyszy zjawisko wytwarzania oraz emisji pyłów, które mają niekorzystny wpływ na otoczenie, a w przypadku pyłów tworzących z powietrzem mieszaniny wybuchowe mogą stwarzać potencjalne zagrożenie wybuchowe.

***
Sebastian Gruszka
Wymogi dla urządzeń przeznaczonych do pracy w strefach zagrożonych wybuchem
Produkty przeznaczone na rynek Unii Europejskiej muszą spełniać zasadnicze wymagania wszystkich odnoszących się do nich dyrektyw Nowego oraz Globalnego Podejścia (w tym dyrektywy ATEX 95). Za identyfikację dyrektyw odnoszących się do danego produktu odpowiedzialny jest producent (lub upoważniony przez producenta przedstawiciel). Również na nim spoczywa odpowiedzialność za przeprowadzenie oceny zgodności produktu z poszczególnymi dyrektywami. Jeśli w dyrektywie nie podano inaczej, to przy ocenie zgodności dopuszcza się stosowanie innych specyfikacji niż zharmonizowane z nią normy. Należy jednak pamiętać, iż stosowanie tych ostatnich jest zalecane.

***
Andrzej Wolff
Zagrożenia procesowe i wybuchowe na liniach podawania oraz mielenia węgla i biomasy
W artykule omówiono wybrane problemy techniczne i procesowe układów nawęglania oraz instalacji biomasy w energetyce z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa procesowego i wybuchowego (konstruktywna ochrona przed wybuchem). Przedstawiono ponadto zagrożenia, które niosą za sobą zanieczyszczenia zawarte w surowcach dostarczanych do układów nawęglania i instalacji przyjęcia biomasy leśnej. Omówiono wady i zalety konstruktywnych technik zabezpieczenia przed wybuchem w przypadku ich stosowania do zabezpieczenia silosów i zbiorników magazynowych oraz instalacji odpylania (filtry). Materiał zawiera ponadto wyjaśnienie znaczenia odpylania/aspiracji w układach nawęglania i instalacjach biomasy oraz praktyczne znaczenie wybranych parametrów palności i wybuchowości pyłów węgli i biomasy. Omówiono również racjonalne techniki zabezpieczenia młynów wentylatorów.

***
Sebastian Gruszka
Symbol „X” – czyli na co zwrócić uwagę, kupując urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym
Jeśli jesteś odpowiedzialny za zakup lub dobór urządzeń do stref zagrożonych wybuchem, musisz wiedzieć, jak czytać symbole zawarte w certyfikatach i tabliczkach znamionowych.

***
Anna Szymczak
Dotacje na opracowanie nowego sterowania
Opracowanie nowego sterowania może być ciekawym projektem, który ma szansę na dotację z puli dotacji na badania i rozwój z okresu budżetowania 2014–2020. Rynek jest bardzo wymagający i ciągle poszukiwane są nowości, aby zaskoczyć klientów. Prace nad przygotowaniem nowego sterowania do pojedynczej maszyny czy całego ciągu produkcyjnego to często etapy typowego projektu badawczego, o czym czasami się zapomina.

***
Serwery portów szeregowych Antaira
Interfejs szeregowy RS232 (Recommended Standard) został wprowadzony w 1962 roku przez Electronic Industries Association (EIA) i pomimo upływu czasu jest wciąż bardzo popularny w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Za pośrednictwem RS-a komunikują się m.in. liczniki energii, aparatura kontrolno-pomiarowa, wagi, czytniki kodów kreskowych itd. Od wielu lat interfejsy, takie jak Ethernet, USB czy Bluetooth, wypierają poczciwego RS-a i można przyjąć, że wśród urządzeń komercyjnych RS zakończył karierę na początku XXI wieku. W przemyśle jednak pozycja tego przestarzałego interfejsu jest zadziwiająco silna. Przyczyny, dla których ten przeżytek epoki tak dzielnie sobie radzi, są dość oczywiste: RS232 jest bardzo tani i prosty w implementacji, a z drugiej strony w zupełności wystarczający do podłączenia prostych urządzeń.

***
Jakość w standardzie. 8 lat spółki ABUS Crane Systems Polska
Kiedy w 2006 roku podjęto decyzję o założeniu spółki ABUS w Polsce, nieznana była odpowiedź na pytanie: do jakich rozmiarów na tutejszym rynku, w dużej mierze zorientowanym na cenę, może rozwinąć się firma dostarczająca jedynie produkty i usługi jakościowe? Według ABUS jakość w standardzie nie stoi w konflikcie z konkurencyjną ceną, choć bywa, że nie jest to cena najniższa. Inwestycja, jaką jest nabycie urządzenia dźwignicowego, nie powinna być oceniana jedynie z perspektywy kosztów zakupu.

***
Autoryzowany przedstawiciel firmy LINDE w Polsce. Transtools – produkcja i serwis hydrauliki
Znana i licząca się w branży hydrauliki maszynowej firma Transtools od lat koncentruje swą działalność na produkcji, dystrybucji i serwisowaniu elementów oraz układów hydraulicznych stosowanych w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Specjalnością spółki są pompy i silniki wielotłoczkowe.

***
Zasilacze z regulacją prądu wyjściowego i interfejsem DALI
Firma Mean Well, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników systemów oświetleniowych, wprowadziła do oferty zasilacze z interfejsem DALI (Digital Addressable Light Interface). Takie rozwiązanie zwiększa możliwość współpracy zasilaczy LED z innymi systemami sterowania oświetleniem (np. automatyki budynkowej) oraz ułatwia rekonfigurację systemu.

***
Łukasz Płonka, Tomasz Wzorek
Innowacyjne systemy monitoringu hydraulicznych cieczy roboczych
Prawidłowe właściwości cieczy, będącej nośnikiem energii w układzie hydraulicznym, wywierają zasadniczy wpływ na jego charakterystyki i sprawność, a także na trwałość innych elementów i zespołów tworzących taki układ. Czynniki szkodliwe, wpływające na pogorszenie jakości oleju, mogą być różnorakie. Podstawowym problemem jest zabrudzenie cząstkami stałymi wnikającymi z zewnątrz do układów (podczas konserwacji i napraw), a także z wewnątrz (w wyniku zużywania się komponentów).

***
Hydrauliczny Asystent Trakcji /HTA/ dla samochodów ciężarowych. Nowy wymiar napędu na cztery koła
Tradycyjny mechaniczny napęd na wszystkie koła stosowany jest głównie w pojazdach ciężarowych przeznaczonych do jazdy w trudnych warunkach terenowych: na drogach szosowych, placach budowy lub bezdrożach. Zastosowanie napędu na wszystkie koła umożliwia uzyskanie stosunkowo dużej wartości siły napędowej pojazdu, potrzebnej podczas ruszania z miejsca, i dobrej przyczepności podczas pokonywania wzniesienia na miękkim gruncie z pełnym ładunkiem.

***
Oszczędzaj czas i pieniądze z systemem VarioFlow plus firmy Bosch Rexroth. Cichy i szybki w montażu system przenośników VarioFlow plus
Linie produkcyjne, montażowe i pakujące muszą obsługiwać coraz mniejsze serie, dużą liczbę wariantów produktu oraz umożliwiać częste zmiany ustawień. Z tego względu używane w produkcji systemy przenośników łańcuchowych muszą umożliwiać łatwy montaż i konfigurację. Krótkie czasy reakcji i wprowadzania produktów na rynek stanowią dużą przewagę konkurencyjną dla producentów maszyn i produktów powszechnego użytku.

***
Wkładki bezpiecznikowe oraz podstawy Eaton marki Bussmann
Firma Eaton jest wiodącym dostawcą systemów zasilania gwarantowanego oraz rozdziału energii. W roku 2012 nastąpiła akwizycja firmy Cooper, w wyniku której Eaton poszerzył swoje portfolio m.in. o markę Bussmann, posiadającą ponad 100-letnie doświadczenie w produkcji zabezpieczeń obwodów elektrycznych. Wspólna oferta obejmuje wszystkie ważne segmenty branży elektrycznej, począwszy od produkcji energii, poprzez jej dystrybucję, a na transporcie i przemyśle kończąc.

***
Emparro67. Zasilanie przeniesione na zewnątrz
Zasilacze impulsowe Emparro 67 zostały zaprojektowane specjalnie do stosowania na zewnątrz szaf rozdzielczych. Wytrzymują one ekstremalne warunki zewnętrzne i mogą być zamontowane na zewnątrz, bezpośrednio przy odbiornikach. To czyni je idealnym rozwiązaniem dla zdecentralizowanych koncepcji instalacji. Straty mocy są zredukowane do minimum.

***
Sławomir Dolecki
Cyfrowy świat zadomowił się w sieci
Bezpieczeństwo, niezawodność i optymalizacja to trzy cechy, które powinny charakteryzować nowoczesne i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia wykorzystywane w infrastrukturze energetycznej. Jednym ze sposobów spełnienia tych warunków jest coraz powszechniejsza cyfryzacja nawet pozornie najprostszych rozwiązań. Podkreślić trzeba, że mimo konserwatyzmu branży energetycznej cały czas rośnie zaufanie do cyfrowych rozwiązań. ABB od lat udowadnia, że elektronika integrująca różnego typu urządzenia obejmuje nie tylko zabezpieczenia i sterowniki, ale również rozdzielnice, napędy, wyłączniki, a nawet silniki elektryczne. Tego typu działanie, powodujące, że produkt nie jest niezależnym urządzeniem, ale stanowi integralną część infrastruktury energetycznej, pozwala na podniesienie efektywności pracy sieci, a także kompleksowe i zoptymalizowane zarządzanie całym majątkiem.

***
Przekładnie w ofercie WObit
Poza napędem do precyzyjnego pozycjonowania często konieczne jest dostosowanie prędkości obrotowej napędu do maszyny roboczej, zmiana kierunku obrotów maszyny bądź wymagany moment jest większy, niż może wytworzyć silnik. Wtedy warto zastosować przekładnię, która służy do przeniesienia energii wraz ze zmianą prędkości obrotowej i momentu. W ofercie firmy WObit dostępne są popularne przekładnie planetarne, jak również niezwykle precyzyjne przekładnie cykloidalne.

***
Silniki energooszczędne NORD. Przejście na IE3 od 1 stycznia 2015 r.
Z dniem 1 stycznia 2015 r. wymagania sprawności dla silników elektrycznych w Unii Europejskiej staną się bardziej restrykcyjne, zgodnie z rozporządzeniem (WE) 640/2009 w sprawie wykonania dyrektywy ekoprojektu 2005/32/WE.

***
Energooszczędne rozwiązania mocowania w centrach obróbczych
Mocowanie elementów w centrach obróbczych to typowe miejsce, gdzie stosowane są rozwiązania hydrauliczne. Ich zalety to: wysoka gęstość przenoszonych mocy i kompaktowa zabudowa. Rozwiązania firmy HAWE Hydraulik dodatkowo poprawiają wydajność energetyczną dzięki zastosowaniu kompaktowych zasilaczy hydraulicznych pracujących dorywczo, bezprzeciekowych zaworów gniazdowych, akumulatorów, wysokich ciśnień oraz sterowania elektronicznego.

***
Ralf Marke
Precyzyjne dozowanie. Genialne i proste rozwiązania
Produkowane przez firmę Fricke Abfülltechnik urządzenia służące do dozowania, które są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym i do produkcji aromatów, zapewniają tej firmie wiodącą rolę na świecie. Około jedna trzecia wszystkich aromatów wykorzystywanych na całym świecie wyprodukowana została przy pomocy urządzeń Fricke. Ponieważ firma ta, która pochodzi z Niemiec (Minden), jest zorientowana na rynek globalny, każde nowe czy udoskonalone rozwiązanie jest przygotowywane z uwzględnieniem normalizacji i standaryzacji. Najważniejsze pytanie brzmi: Jakie komponenty można wykorzystać w sposób uniwersalny i jak skonstruować podzespoły, które będzie można zastosować w wielu różnych innych aplikacjach? W swoich napędach firma Fricke wykorzystuje obecnie nowe serwoprzemienniki częstotliwości i700 Lenze – przemienniki częstotliwości, które dzięki swoim własnościom używane są na całym świecie i można je zastosować niemal do każdego elektrycznego silnika napędowego.

***
Nowoczesne i profesjonalne urządzenie do obróbki szyn prądowych
Nowoczesne i profesjonalne urządzenie do obróbki szyn prądowych  SH_8000PLC jest kontynuacją gamy urządzeń SH 400, 400EL, 400PLC. Proponowane przez producenta czwartej generacji urządzenie, służące do wykonywania precyzyjnego gięcia, cięcia, otworowania oraz wciskania nakrętek w szynach miedzianych i aluminiowych w zakresie 12 × 125 mm, charakteryzuje się większym zaawansowaniem technologicznym poprzez zastosowanie nowoczesnego sterownika kompaktowego CP1H oraz 7” panelu operatorskiego z serii NB firmy OMRON, a także modernizacji układu hydraulicznego. Opracowane nowe oprogramowanie oraz wprowadzone zmiany poprawiły jakość wykonywanych operacji.

***
SLIO CPU – Procesor dla systemu I/O SLIO firmy VIPA
VIPA SLIO I/O to modułowy system automatyki do montażu na szynie TS35. Za pomocą modułów peryferyjnych, jak: zasilacze, cyfrowe oraz analogowe we/wy, moduły licznikowe, komunikacyjne, system ten może być odpowiednio dostosowany do potrzeb użytkownika. Taka wyspa I/O może się składać z maksymalnie 64 modułów. Komunikacja po magistrali systemowej odbywa się z prędkością 48 Mbit/s. Można ją podłączyć do następujących sieci przemysłowych: CANopen, DeviceNet, Profibus DP, EthernetCat, EtherNet/IP, ModBus/TCP, Profinet IO.

***
Drukarka znaków i etykiet BBPTM85 oferuje duży format i druk wielokolorowy
Nowa drukarka do zastosowań przemysłowych zapewnia prosty system operacyjny, druk wielokolorowy oraz szerokość zadruku do 254 mm.

***
Zastosowanie badań termowizyjnych w procesach produkcyjnych
Obrazowanie w podczerwieni ma bardzo szerokie spektrum zastosowań m.in. w mechanice oraz w procesach utrzymania ruchu. Termowizja pozwala na kontrolę zużycia wewnętrznych i zewnętrznych elementów maszyn, kontrolę izolacji instalacji CO, inspekcję równomiernego rozkładu temperatury urządzeń grzewczych, kontrolę równomiernego stygnięcia wyprasek i kontrolę siły nacisku blach walcowanych na zimno oraz wielu innych.

***
Budowa optymalnego układu napędowego gwarancją jakości pracy urządzeń
Budując lub remontując układy napędowe składające się z wielu elementów, mamy często problemy z właściwym ich wyborem. Radius-Radpol jest firmą inżynierską zapewniającą doradztwo techniczne i serwis.  Pomożemy zaprojektować i zbudować optymalny układ napędowy.

***
Drema, Furnica i Sofab razem – bo liczy się jakość
Zakończył się pierwszy w historii blok targów łączący 3 imprezy: Dremę, Furnicę i Sofab w nowym jesiennym terminie.

***
Kompaktowy sterownik serii ProNumeric XCI 600 firmy Schleicher Electronic
Sterownik serii ProNumeric XCI 600 firmy Schleicher Electronic przeznaczony jest do zastosowań przemysłowych. Prezentowane urządzenie charakteryzuje się niewielkimi wymiarami 100 × 200 × 200 mm. Wykonana ze stali obudowa sterownika charakteryzuje się znakomitymi właściwościami EMC. W procesie projektowania urządzenia duży nacisk położono na zastosowanie energooszczędnych komponentów. Uzyskano w ten sposób sterownik, który charakteryzuje się niskim zużyciem energii oraz nie potrzebuje skomplikowanego układu chłodzenia – sterownik umieszczony wewnątrz szafy rozdzielczej, jeśli nie przekracza się zakresu temperatury pracy od 0°C do 50°C, nie wymaga użycia wentylatorów chłodzących.

***
„PREMA” Kielce dla przemysłu górniczego
Już od 38 lat Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” SA zajmuje silną pozycję na polskim rynku pneumatyki siłowej. Jesteśmy producentem mogącym pochwalić się nieustannym zainteresowaniem ze strony odbiorców. Z doświadczenia wiemy, że nasze siłowniki znane są w całym kraju z niezawodności i dużej wytrzymałości na warunki otoczenia.

***
RAFAKO oficjalnie 18 września przejęło kontrolę nad placem budowy
W czwartek, 18 września, prezes zarządu RAFAKO Grupa PBG, Agnieszka Wasilewska-Semail, uczestniczyła w uroczystościach symbolicznego wkopania łopaty w Jaworznie, gdzie w marcu 2019 roku stanie najnowocześniejszy w Polsce węglowy blok energetyczny o mocy 910 MW – Jaworzno III. Elektrownia zapewni 5 proc. obecnego zapotrzebowania Polski na energię.

***
Tomasz Depta
Rodzina układów łagodnego rozruchu SMC marki Allen-Bradley
Dużą popularnością na rynku energoelektronicznych systemów napędowych cieszą się układy łagodnego rozruchu, potocznie zwane softstartami. Wykorzystywane są one wszędzie tam, gdzie wymagany jest łagodny rozruch silnika połączony z kontrolą jego stanu pracy oraz jego pełnym zabezpieczeniem. Wszystkie powyższe wymogi spełniają softstarty rodziny SMC marki Allen-Bradley, stanowiąc tym samym nowoczesną propozycję na rynku systemów łagodnego rozruchu silników asynchronicznych.

***
Znów rekordowa liczba wystawców na Targach ENERGETAB 2014
Na zakończonych 18 września 2014 r. Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB 2014 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 749 wystawców z 20 krajów Europy i Azji.

***
Narzędzia i Obrabiarki rekordowo w Sosnowcu
7. edycja rekordowych Targów TOOLEX zakończyła się pełnym sukcesem. Potwierdziły one już swoją ugruntowaną pozycję i fakt, że branża szeroko pojętej obróbki metali ma się bardzo dobrze. Duże wsparcie, wydarzenia towarzyszące, stałe grono wystawców oraz nowe firmy, które zaufały Targom, pokazały, iż miniona edycja spełniała oczekiwania nawet najbardziej wymagających.

***
Monika Gomółka
Targi TAROPAK 2014. Zautomatyzowane oblicze przemysłu spożywczego
Przez cztery dni (29 września – 2 października) na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas Targów Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK swoją ofertę prezentowało nieco ponad 500 firm z 30 krajów świata. Targi odwiedziło 600 000 zwiedzających. Ta imponująca statystyka stawia tę imprezę w panteonie gwiazd Międzynarodowych Targów Poznańskich, a także w europejskiej czołówce targów skierowanych do odbiorców najnowszych produktów i usług z dziedziny automatyzacji pakowania. Podczas 29. edycji zgromadzeni wystawcy zaprezentowali ofertę obejmującą surowce i półprodukty do produkcji opakowań, innowacyjne opakowania, a także maszyny do ich produkcji oraz maszyny i urządzenia pakujące, roboty, systemy automatyki, urządzenia transportu wewnętrznego i te związane z gospodarką magazynową oraz nowoczesne rozwiązania informatyczno-logistyczne.

***
ELGOR 2014 – od koncepcji do wdrożenia
Jak podnieść efektywność pozyskiwania źródeł energii dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego?
To pytanie, na które odpowiedź starali się znaleźć uczestnicy 9. edycji Konferencji Naukowo-Technicznej ELGOR. W spotkaniu udział wzięło 140 przedstawicieli sektora wydobywczego oraz kruszyw. Goście mieli możliwość wysłuchania 17 wystąpień w ramach 3 paneli dyskusyjnych, poświęconych tematyce sterowania maszyn, układów napędowych przenośników taśmowych oraz diagnostyce części mechanicznych i elektrycznych. Organizatorzy przygotowali również 9 sesji warsztatowych dla inżynierów, w tym dedykowany panel dla branży cementowej i metalurgicznej.

***
Hubert Czapla
Poprawa bezpieczeństwa poprzez zarządzanie wizualne
Zasada zarządzania wizualnego (visual management) zakłada takie wspomaganie procesów w przedsiębiorstwie, aby były one bezpieczniejsze, bardziej efektywne oraz przekładające się na mniej strat. Zachowanie BHP w firmie wymaga znajomości przepisów i norm, które – choć konieczne – nie stanowią przystępnego materiału dla pracownika. Nawet jeśli personel firmy przebrnie przez wszystkie paragrafy, to przywoływanie ich w pamięci jest niemałym wyzwaniem. Niejednokrotnie wielość norm, szkoleń i procedur ochrony życia i zdrowia przerasta pracownika. Stąd wprowadzenie zarządzania wizualnego w obszarze bezpieczeństwa pozwala uniknąć natłoku wiadomości. Obszarami wymagającymi wspomagania są na pewno systematyzacja i samodyscyplina pracowników.

***
Stefan Gierlotka
Rażenie człowieka prądem stałym i jego skutki
Streszczenie: W artykule opisano skutki występujące w organizmie człowieka powodowane działaniem prądu stałego. Uwzględniono wpływ czynników środowiska na wartość rezystancji ciała człowieka.

***
Michał Górny
Silniki przeciwwybuchowe zasilane z przetwornic częstotliwości
Streszczenie: W niniejszej publikacji przedstawiono aktualne wymagania odnośnie do napędów przekształtnikowych w przestrzeniach zagrożenia wybuchem. Zaprezentowano metody badań układów silnik – przekształtnik oraz wyniki badań własnych silników elektrycznych popularnych wielkości mechanicznych. Omówiono również najczęściej spotykane w praktyce przykłady niewłaściwych zastosowań.

ENG EXPLOSIONPROOF MOTORS FED BY FREQUENCY CONVERTER
Abstract: This paper presents present requirements concerning to frequency fed motors in potentially explosive atmospheres. Tests methods for electrical motor – frequency converter sets and tests results for popular electrical motor sizes were presented. Discuss concerning to quiet often misuse of such sets.

***
Tomasz Strawiński
Projektowanie funkcji bezpieczeństwa z wykorzystaniem podsystemu transmisji danych bezpieczeństwa
Streszczenie: W artykule omówiono zagadnienia projektowania funkcji bezpieczeństwa realizowanych w układzie sterowania wykorzystującym podsystem transmisji danych bezpieczeństwa. Przedstawiono metodykę projektowania pozwalającą uwzględnić wpływ podsystemu transmisji danych bezpieczeństwa na przyrost prawdopodobieństwa wystąpienia uszkodzenia niebezpiecznego całego układu i osiągany poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL oraz uzyskiwany czas zadziałania funkcji bezpieczeństwa.

ENG Abstract: The paper presents the rules of development of safety related control functions which use the safety fieldbus. The presented development methodology specifies the safety fieldbus effect for the estimation of probability increment of dangerous failure per hour and for safety integrity level SIL and also for the safety related control function response time.

***
Andrzej Banaszek
Hydrauliczny układ napędu i zdalnego sterowania zaworami na współczesnych uniwersalnych masowcach m/s „Star Ikebana” i m/s „Star Indiana”
Streszczenie: W pracy przedstawiono hydrauliczny system zdalnego sterowania zaworami balastowymi, zęzowymi i paliwowymi zamontowany na uniwersalnych masowcach m/s. „Star Ikebana” i „Star Indiana”. Opisano strukturę układu sterowania. Przedstawiono zalety i wady opisywanego systemu.

ENG Valve hydraulic drive and remote control system on modern general cargo carriers m/s „Star Ikebana” i m/s „Star Indiana”
Abstract: The hydraulic remote control system of ballast, bilge and fuel oil on modern general cargo carriers m/s „Star Ikebana” and „Star Indiana” been presented in the paper. The structure of hydraulic system are described. Advantages and disadvantages of presented control system are shown.

***
Zygmunt Paszota
Model matematyczny strat objętościowych ściskania oleju hydraulicznego w pompie wyporowej o zmiennej wydajności
Streszczenie: Celem pracy jest stworzenie możliwości oceny strat objętościowych wynikających ze ściskania oleju hydraulicznego w komorach roboczych wysokociśnieniowej pompy wyporowej o zmiennej wydajności na obrót wału. Straty objętościowe ściskania oleju muszą być określone jako funkcje tych samych parametrów, w zależności od których ocenione są straty objętościowe przecieków oleju w komorach, wynikające z jakości rozwiązania konstrukcyjnego samej pompy, a ponadto jako funkcja współczynnika ε zapowietrzenia oleju. Opracowano model matematyczny opisujący współczynnik klc|Δpi; bP; ε; ν ściśliwości oleju hydraulicznego jako zależność od stosunku ΔpPi/pn indykowanego przyrostu ΔpPi ciśnienia w komorach roboczych do ciśnienia nominalnego pn, od współczynnika bP zmiany wydajności pompy, od współczynnika ε zapowietrzenia oleju oraz od stosunku ν/νn lepkości oleju do lepkości νn odniesienia. Przedstawiono model matematyczny strat objętościowych qPvc|Δpi; bP; ε; ν ściskania oleju hydraulicznego w komorach roboczych pompy  umożliwiający zastosowanie go w modelu mocy strat i sprawności energetycznej pompy.

ENG Abstract: The aim of the work is to make possible the assessment of volumetric losses resulting from the compression of hydraulic oil in the chambers of a high pressure variable capacity displacement pump. Volumetric losses must be determined as functions of the same parameters which decide of volumetric losses due to leakage in the pump chambers

***
Marian A. Partyka, Agnieszka Tiszbierek
Aktualna analiza porównawcza funkcjonalności przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego „Napędy i Sterowanie” w latach 2013–2014
Streszczenie: Artykuł prezentuje opis oraz analizę porównawczą firm działających na polskim rynku m.in. w zakresie hydrauliki, pneumatyki i napędów. Opracowanie zawiera opis istniejącej dynamiki zmian w omawianym sektorze przemysłu, a także obraz polskich firm i przedsiębiorstw na światowym rynku analizowanej branży. Dodatkowo zestawiono wagę dydaktyki i inspiracji naukowych na rozwój rynku techniki płynowej oraz zmienność istnienia na nim polskich firm w latach 2013–2014.

ENG TIMELY COMPARATIVE ANALYSIS OF THE FUNCTIONALITY OF FIRMS ACCORDING TO THE BRANCH CATALOGUE „NAPĘDY I STEROWANIE” („DRIVES AND CONTROL”) FROM THE YEARS 2013–2014
Abstract: This article presents a description and comparison analysis of businesses that are present in the Polish market of hydraulics, pneumatics and propulsion among others. This elaboration contains descriptions of existing change dynamics in the discussed industry sectors as well as a picture of Polish firms and enterprises in the global market of the analyzed branch. In addition the importance of teaching and inspirations in the improvement of liquid technic market was correlated and the fluctuation of existing Polish businesses in that market in the years 2013–2014.
 

Reklama